státní maturita - o co jde senátorovi Chládkovi

24.12.2010 23:01
Státní maturita, ano či ne. O co jde senátorovi Chládkovi. Jsem učitel matematiky a deskriptivní geometrie, ale cca 21 let již neučím jako učitel v pracovním poměru, další viz můj profil. Stále sleduji situaci nejen ve školství, a nejen v matematice. Mám živnostenský list na mimoškolní činnost a vzděláváníí, nikoliv kvůli výdělku, ale právě proto, abych měl představu, jak to se současnými studenty reálně vypadá.

Státní maturita, ano či ne. O co jde senátorovi Chládkovi.

Jsem učitel matematiky a deskriptivní geometrie, ale cca 21 let již neučím jako učitel v pracovním poměru, další viz můj profil. Stále sleduji situaci nejen ve školství, a nejen v matematice. Mám živnostenský list na mimoškolní činnost a vzděláváníí, nikoliv kvůli výdělku, ale právě proto, abych měl představu, jak to se současnými studenty reálně vypadá. Sleduji přípravu státní maturity, připravil jsem jiný příspěvek o státních maturitách a vzdělávání, protože jsem invalidní důchodce, snažím se dosáhnout tohoto příspěvku, tak abych měl šanci na honorář, např. i proto, že mi ten příspěvek dal dost práce, hledal jsem argumenty a citace.

Zavedení státních maturit bych přivítal, ale je mi jasné, že se to nakonec rozmělní, nebo zcela zastaví. Šokuje mě aktivita pana senátora Marcela Chládka, který se velmi angažuje, zřejmě je jeho cílem projekt zcela zmařit, pár měsíců před jeho završením.

Ptám se, o co jde panu Chládkovi. Evidentně mu jde o rychlé politické body. Zřejmě dospěl k názoru, že kritikou státní maturity se může snadno zvidiztelnit. Pokud je oficiální politikou ČSSD zmařit projekt státní maturity, tak zůstává rozum stát.

Řada argumentů senátora Chládka jsou pouhou demagogii, nebo v rozporu s logikou. Logika sice zcela nefunguje ani v matematice, ale to je jiná věc. Jak mám označit výpad pana Chládka, že panu ministrovi Dobešovi nejde o jeho rezort, protože se nezúčastnil valné hromady AV. Třeba pan ministr měl nějaké jednání. Mám pocit, že ani senátor Chládek to svoji účastí na této valné hromadě nevytrhl. Nic nenasvědčuje, že by se sám někdy nějaké vědě věnoval.

Shodit státní maturitu s tím, že to je tunel na státní maturitu, pár měsíců před završením, to je tedy podivný argument. Když už se peníze investovaly, tak by se to tedy mělo alespoň mělo dokončit. Investované peníze se rozhodně nezhodnotí tím, že by se to shodilo. Další argument je jaksi nesmyslný na první pohled. Pan senátor tvrdí, že si máme uvědomit, že zavedení státní maturity úroveň našeho školství nezvýší. Zvýší tedy snad úroveň našeho školství nezavedení státní maturity? Pokud máme zvýšit úroveň našeho vzdělání, tak musíme neustále zjišťovat znalosti našich studentů. Nebo by snad pan senátor chtěl zrušit zkoušení či známkování? A co rovnou úplně zrušit povinnou školní docházku. Pan senátor se zřejmě domnívá, že studenti jsou odpůrci státní maturity, inu vědí, že se moc neučí a moc toho neumí. Tím ovšem myslím studenty. Pan senátor zřejmě zjistil, jak snadno honit politické body. Povinná školní docházka určitě rovněž není populární u části mládeže, tak by pan Chládek mohl zkusit prosadit zrušení i povinné školní docházky.

Zdá se, že se vynořila nová politická hvězda, která si dělá zuby na křeslo ministra školství. Pomáhej pánbůh našemu školství. Ambiciozní religionista Ondřej Liška, který určitě je pyšný, že se zapsal do dějin. V učebnicích dějepisu doufám o Liškovi žádná velká chvála nebude. Stačí zopakovat jeho rozumy, že „maturatni by měli ovládat procenta, trojčlenku a grafy“ To ovšem by měli zvládnout žáci základní školy. Nevím, v jakém stavu je postavení matematiky v povinné části maturity alespoň pro gymnázia. Zřejmě se najde dost kulturologů, kunsthistoriků, politologů v Parlamentu a na MŠMT, aby matematika nebyla povinná ani na gymnáziu. Ona ta matematika je taková celá divná. Nedá se to zcela naučit jen nazpaměť, i když dost učitelů či učitelek, jak jsem zjistil i na gymnáziu, se domnívá, že cílem studia matematiky je nadřít se všechny vzorce zpaměti. Kulturologové, filozofové ani politologové nás živit nebudou. Potřřebujeme kvalitní průmysl a ten potřebuje techniky, kteří by měli ovládat matematiku, a to nejen trojčlenku, která je jaksi k ničemu. A průmysl potřebuje výzkum a vědu, především přírodovědce, opět i se znalostí matematiky. Tedy potřebujeme, aby alespoň gymazisté slušně ovládali matematiku. A proto by součástí státní maturity na gymnáziu musí být matematiku. Opájet se znalostí angličtiny, to je sice pěkné, ale absolvent filozofické fakulty je znalost angličtiny k ničemu. Může tak akorát filozofovat anglicky, jaké bude počasí. Pokud se něco překládá, tak návody, odborné knihy. To většina absolventů filozofické fakulty nezvládne, pokud se nezajímají hluboce i o jiný obor. A že by všichni učili angličtinu, to sotva.

Nevím zpaměti profesní specializaci všech porevolučních ministrů školství. Přírodovědně vzdělání měl určitě prof. Petr Vopěnka, DrSc. A prof. Jan Sokol. Posledně jmenovaný mohl zřejmě dokončit přírodovědeckou či matematicko-fyzikální fakultu až po revoluci, ale pracoval zřejmě v Ústavu matematických strojů. Dnes je sice profesorem filozofie, ale myslím, že i on se vyzná v exaktních vědách. Tím chci říct, že jsme snad měli dost ambiciozních kulturologů, religonistů, kteří jen vytvářeli zmatek. Nejen ve školství a vzdělání.

Pan senátor Chládek se rozhodl, soudě podle titulu MBA spíše pro kariéru manažera a politika, možná dospěl k názoru, že to je jednodušší cesta na výsluní.

Nevím, jaké by byly reálné kroky pana Chládka, kdyby se opravdu stal ministrem školství, pokud jím opravdu chce být. Třeba by přišel se zázračným vlastním projektem. Těch reforem, kdy jedna neguje předchozí jsme měli dost. Ministr Dobeš má po delší době představu, jak to v našem školství vypadá a zdá se, že by chtěl něco změnit, ostatně argument pana Chládka, že generální zkouška ukázala, že projekt státní maturity je špatně připravený, je podivný. Ta generální zkouška měla ukázat, co je třeba ještě zdokonalit a změnit. Projekt státní maturity zřejmě připravovali již ministři školství ve vládách ČSSD, zajímalo by mě, zda se pan senátor Chládek angažoval proti státním maturitám již v té době, nebo již v době, kdy sám učil. Nepodařilo se mi zjistit, co vlastně uči. Doufám, že kdyby měla ČSSD někdy sestavovat vládu a obsadit křeslo ministra školství, že bude dána přednost jiným kandidátům, třeba doc. Havlovi, myslím, že byl snad stínovým ministrem školství. Těch politiků, kteří rychle honili popularitu bylo v nedávné době v ČSSD dost, stačí připomenout senátora Drymla. Viděli jsem jeho postup, poté kdy se stal senátorem a náměstkem hejtmana. Zajímalo by mě, zda senátor Chládek, když je činný ve výboru pro vzdělání a vědu zplodil také nějaké jiné příspěvky, než ty, které obsahují řekněme demagogii, nebo chabé argumenty.

Stačí připomenout útoky, že MŠMT vydalo cca 55 milionu Kč stěhovacím firmám za distribuci testů pro generální zkoušku státních maturit. Ta flexibilitu a láce, kterou argementuje pan senátor Chládek, tak ta vede právě např. k tomu, co vidíme v těchto dnech kolem profláknutých depeší amerických diplomatů, které teď čte celý svět.

Nic nenasvědčuje tomu, že by PhDr. Marcel Chládek, MBA měl hlubší znalosti moderních technologii. On si každý uživatel, který zvládne jeden jediný textový editor a jeden webový prohlížeč či poštovní klient, myslí, že je mistr světa a nalevo napravo rozdává rozumy o počítačové gramotnosti. Těch žblebtů jsme o rozvíjení e-governmentu, elektronických podatelnách, nové ekonomice, slyšeli habaděj. Skutek zpravidla utekl.

RNDr. Karel Vašíček

www.mathpublishing.eu

k_vasicek
Jsem učitel matematiky, deskriptivní geometrie, pracoval jsem jako programátor, zajímám se o fotografování, podílím se na organizaci Filmového klubu PARDUBICE, jsem invalidní důchodce, vzhledem k tomu, že kdyby mš vzali invalidní důchod, tak bych asi logicky musel pracovat jako učitel, vidím, jak klesla úroveň na gymnáziiích i na univerzitách, tak bych neměl příliš chuť znovu učit

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
Pane Vašíček, jel bych s vámi rád do toho Brixenu. Já bych tam lyžoval a nepřekážel vám.
k_vasicek
Stanovisko Jednoty ceskych matematiku, fyziku

ke statnim maturitam byl zverejnen v casopisu Ucitel matematiky

je v PDF

www.jcmf.cz

Myslim, ze docenti a jini se orientuji nejen, jAK to je na skolach, a take v matematice

Na Nemcovou se v Brixenu tesim, budeme oba psat,

ja Elegie, ona Dedecka

vice zde www.vasevec.cz
schlimbach
Daniel Višňovský - lžete, píšete kraviny, ideologie z vašich myšlenek kape jako z rozbitého nočníku :) propad v důchodovém systému, pokud bych se k němu vracel nastal po nástupu Topolánkovy vlády, kdy snížili odvody - ale to je nyní vedlejší. Co je podstatné, v návrhu ER se důchody vyplácejí zcela jinak. Nemá to ani s průběžným systémem ani jiným v dnešní podobě nic společného. Jinak jen mezi námi - pan Špidla je podle mého názoru velký odborník na tuto problematiku a bylo by záhodno mu popřát sluchu a seznámit se s jeho myšlenkami velice podrobně - uděláte to? Doufám, že ano, již ve vašem zájmu, abyste náhodou neumřel hloupej :)
zdobinsky
Prokouřená višňovko, nakřáplá nádobo, najděte si jinou invektivu na bobtnání svého ega. Už nejste v obraze, pedály jsou pase, jsou tam vesměs ruční řadiče.
Vy orangutáne, pořád byste se jen opičil po druhých a koukal za roh do jejich kuchyně. Hrdý a svéprávný národ dokáže jít svou cestou, aniž by se pořád neuroticky klepal jak ten váš sulc, co se jím pořád cpete. Jestli vy věříte podvodným statistikám, kterými nás krmí zkorumpovaná vláda a jednorozměrná média, je to váš problém.
Sám jste se usvědčil ze lži. Délka pobírání důchodu se prakticky nemění. V tom vašem tzv. adresném sociálním a důchodovém systému jde jen a jen o to, aby korporace, které mají nejblíž k přerozdělovacím tokům peněz, vyfutrovaly sebe a své rodiny co nejsilnější vatičkou, aniž by se jich drakonické důchodové hranice, připravované naší milovanou vládou, jakkoli dotýkaly. Oni budou moci jit do luxusního důchodu třeba v padesáti, protože my na ně budeme muset dřít až dosmrti. A to si pište, vy povýšenej elitářskej náfuko, že vám to jen tak neprojde.
schlimbach
Daniel Višňovský - :) copak, nervičky na pochodu? To nic, to se spraví, dva či tři prášky a zase bude dobře - )

Je to nový systém a pokud si jej lidé zvolí k realizaci, tak bude poprvé realizován v České republice :)

Přečtou si Višňovský toto: "K současnému průběžnému systému je třeba připomenout dvě věci. Systém se dostal do deficitů po snížení odvodů za Topolánkovy vlády a v porovnání s jinými státy Evropy vynakládáme v poměru k HDP do systému důchodů velmi málo (orientačně - ČR 8,4%, Polsko 12,4%, Slovinsko 10,1%, Maďarsko 10%). Evropský průměr je přitom 11,9% HDP. Současné studie také říkají, že až do roku 2095 nepřekročí výdaje ČR na financování současného průběžného důchodového systému 13% HDP. To znamená, že za 85 let bychom na tom nebyli o mnoho hůře, než v současnosti mnohé státy EU." - uhodnou, kdo to napsal? Pan Špidla - seznáměj se s jeho pracemi, nastudují a nebudou za blbce :)
zdobinsky
Višňovský, trochu jste si navečer víc přihnul. Léčíte si tím snad deprivace a deziluze? Jo a buďte rád, že máte zatím jen inkonsistenci a ne inkontinenci.
A ten váš vrchol intelektuálního snažení - dát třetinu otci, třetinu synovi a třetinu si nechat..., bylo by to povinné, nebo dobrovolné; už vidím ty masakry, nota bene, když se většina rodin i několikrát rozpadne. Čím dál víc lidí také žije singl, hodně jich děti nechce, spousta už dnes díky nastupující degeneraci ani nemůže.
Bezděka a spol. chce jen vyvést peníze občanů do kapes soukromníků. Dívím se, že analytik vašeho formátu mu dělá advokáta. Asi bližší košile než kabát, že. A ani s tím prodlužováním pobírání důchodu nemáte pravdu. Skutečný průměrný věk odchodu do starobního důchodu není dnes ani 60 let.
Mně je úplně jedno, jakou reformu budeme mít jen za předpokladu, že jejím garantem bude 100% stát. V žádném případě totiž nechci být hříčkou nenasytného apetitu tunelářů a zlodějů. Jak to zatím vypadá, tak hlavním cílem současné důchodové hysterie je vytvořit z těžce vydělaných peněz lidí lukrativní posty pro úzkou skupinu oligarchů povinnými odvody na soukromé důchodové fondy.
A doufám, že když všechno víte, tak pak i to, že důchodové fondy cíleně uvádějí nadhodnocený průměrný věk dožití, aby pak vyplácely nižší rentu.
Udělal byste lépe, kdybyste si doplnil informace, odložil nenávistné ideologické brýle, a místo napadání a urážení lidí, kteří mají upřímnou snahu pro lidi udělat neožebračující model, se také pokusil se svým nadprůměrným IQ něco vymyslet a vylézt se svou hroší kůží na trh. Nemusíte se bát, budeme k vám daleko slušnější, než jak předvádíte vy.
schlimbach
Daniel Višňovský - pokud vás zajímají skutečně odpovědi na vaše otázky, přečtěte si text reformy a diskusi k ní a zjistíte, že pro vás nepochopitelné věci jsou ve své podstatě velice jednoduché a kromě jiného se přestanete ztrapňovat. To, že z nás tupouni v posledních 20 letech udělali průchozí dům, vybrakovali vše co se dalo a dneska fungujeme jako ekonomičtí otroci, se dá reformou zvrátit. Pokud za kvalitu považujete práci Bezděka, potom se nedivím, že se nemůžeme shodnout. Prý kvalitní práce :) To jste mě tedy dostal. Výpotky tlupy lobistů, reálný návod na odrbání populace za bílého dne a kvalitní práce :)Jo, to se vám skutečně povedlo :)
schlimbach
Daniel Višňovský, měl jsem snahu to s vámi zkusit, ale vy jste skutečně blbější, než jsem čekal. Kvalitativní růst ? Je tak těžké pochopit, že to může být zkracování pracovní doby, dřívější odchod do penze, každý 7 rok 12 měsíců placeného volny atd? Pořád se oháníte bolševiky a komunisty, oranžovo bílé provedení stránek ve vás generuje komunistické vzpomínky - vy jste vlastně chudák -(. Myslím, že jste totálně zblblý režimem - tím stávajícím, plnou hubu odborných frází a v hlavě seno -(
schlimbach
Milan Kyselý - reforma zajistí podle platu občana důchod od jednonásobku do dvou násobku minimální mzdy. Pokud občan chce mít více, je to jeho starost a má několik možností:

a) bude sám podnikat
b) část příjmů vloží do společného podnikání s dalšími občany (družstvo)
c) svěří peníze do Fondu zahraničních investic (státní fond), který bude samostatně nebo ve spolupráci s českými podnikateli realizovat projekty v zahraničí, za účelem získání cizí měny pro společnost

z činnosti a) - c) bude získávat dividendy na přilepšení si k důchodu.

Minimální mzda bude v době přechodu na nový systém v dnešních cenách 26 400,- Kč.
zdobinsky
Zajímal by mne váš názor na následující:
Když jsem byl v rozpuku mládí, často jsem se ptal, proč mám tak mizerný plat. Mám se přeci zařizovat, založit rodinu. Usedlí páprdové, kteří tím vším již vládli, brali několikanásobky. Pak jsem si to vyložil motivacemi. Moc jsem si toho neužil a makal. A dnes, s narůstajícími léty, se ptám, proč bych za celoživotní práci něměl mít slušný důchod a trochu si, dá-li Bůh a příroda, užít klidného a pestrého stáří. Vždyť i celá odvětví, cestovkami a lázeňstvím počínaje, se orientují na seniory.
Má to být snad dnes obráceně? Staří lidé budou muset dosmrti pracovat a mladí si budou co nejdéle to půjde užívat?
Pokud mi Schlimbachova reforma zajistí klidné a příjemné stáří, jsem váš.
zdobinsky
Již jsem to jednou psal. Řada komunit má zakázáno půjčovat peníze na úrok. Židé si nesmí navzájem půjčovat peníze na úrok, nesmí si je na úrok půjčovat muslimové. Přesto tato společenství fungují bez větších problémů. Tady tedy nevidím zádrhel Schlimbachovy reformy, ten vidím v otázce, jak ty, kteří žijí právě z půjčování peněz, a setkáváme se s nimi prakticky permanentně ve svém životě, přimět, aby přistoupili na váš systém (Višňovský píše o gilotině, což může být také dobré řešení).
Co se týče obavy Višňovského o růst, tak ty já nesdílím. S nedostupností levné energie se zastaví i populační růst a lidé se postupně budou vracet k obnovitelným zdrojům energie. Nějaké degenerace lidstva se rovněž neobávám, vždyť jakých výšin dosáhla třeba starořecká společnost. Já se spíš obávám degenerace v současné společnosti růstu Růstu.
zdobinsky
Již jsem to jednou psal. Řada komunit má zakázáno půjčovat peníze na úrok. Židé si nesmí navzájem půjčovat peníze na úrok, nesmí si je na úrok půjčovat muslimové. Přesto tato společenství fungují bez větších problémů. Tady tedy nevidím zádrhel Schlimbachovy reformy, ten vidím v otázce, jak ty, kteří žijí právě z půjčování peněz, a setkáváme se s nimi prakticky permanentně ve svém životě, přimět, aby přistoupili na váš systém (Višňovský píše o gilotině, což může být také dobré řešení).
Co se týče obavy Višňovského o růst, tak ty já nesdílím. S nedostupností levné energie se zastaví i populační růst a lidé se postupně budou vracet k obnovitelným zdrojům energie. Nějaké degenerace lidstva se rovněž neobávám, vždyť jakých výšin dosáhla třeba starořecká společnost. Já se spíš obávám degenerace v současné společnosti růstu Růstu.
zdobinsky
Již jsem to jednou psal. Řada komunit má zakázáno půjčovat peníze na úrok. Židé si nesmí navzájem půjčovat peníze na úrok, nesmí si je na úrok půjčovat muslimové. Přesto tato společenství fungují bez větších problémů. Tady tedy nevidím zádrhel Schlimbachovy reformy, ten vidím v otázce, jak ty, kteří žijí právě z půjčování peněz, a setkáváme se s nimi prakticky permanentně ve svém životě, přimět, aby přistoupili na váš systém (Višňovský píše o gilotině, což může být také dobré řešení).
Co se týče obavy Višňovského o růst, tak ty já nesdílím. S nedostupností levné energie se zastaví i populační růst a lidé se postupně budou vracet k obnovitelným zdrojům energie. Nějaké degenerace lidstva se rovněž neobávám, vždyť jakých výšin dosáhla třeba starořecká společnost. Já se spíš obávám degenerace v současné společnosti růstu Růstu.
schlimbach
Daniel Višňovský - tento problém reforma řeší, protože reforma není nastavena na neustálý růst v kvantitativním smyslu,ale je zaměřena na kvalitativní růst, růst vzdělanosti, výzkumu. Co je nejdůležitější, reforma definuje pouze reálnou ekonomiku, kdy výstupem směrem na zahraniční trhy jsou reálné statky (hmotné i nehmotné). Žádné finanční spekulace, zrušení volné směnitelnosti koruny a znemožnění finančním spekulantům s naší měnou manipulovat a tím i ovlivňovat ekonomiku. Bezúročná ekonomika, peníze ve vlastnictví celé společnosti - nikdo je nemůže vlastnit - může vlastnit pouze nárok na peněžní plnění tzv. NPP, které dává rovné právo v přístupu k penězům na základě osobní odpovědnosti. Díky novému nastavení ekonomiky může společnost podporovat podnikatele expandující na na zahraničních trzích (výstavba technologických celků provozovaných českými podnikateli atd.)... je toho hodně k diskusi - pokud vás to zajímá - http://ekonomickareforma.ning.com - tam je diskusní fórum.
schlimbach
Daniel Višňovský - pokusme se najít něco, v čem se shodneme - stávající ekonomický systém je špatný. Souhlas nebo nesouhlas?
schlimbach
Daniel Višňovský - nedá mi to nereagovat na diskusi s panem Vackem - ta šrůtka hovězího, mražená a zakousnout se do ní - to je dost dobré - přesně to totiž vystihuje váš duševní stav pane :)
schlimbach
Daniel Višňovský - když jsem si přečetl váš článek o důchodovém systému, měl jsem dojem, že jste člověk, který hledá řešení, protože se mu na stávajícím stavu něco nelíbí. Když to dám dohromady s vašimi odpověďmi pod blogy jiných účastníků, nedá mi to, abych nezapochyboval o vašem duševním zdraví, což mne samozřejmě mrzí.
Jen pro vaši informaci - v nově navrhovaném systému je o mladou generaci i důchodce postaráno zcela jinak, než v dnešním průběžném systému. Nový systém je postaven jako reálná ekonomika bez možnosti finančních spekulací atd. Mohl byste zjistit více věcí o tomto systému, pokud byste se nechoval jako idiot (odborný výraz).

Lidé se chovají úměrně vnějším podmínkám, ve kterých se nalézají. Stávající systém byl vytvořen člověkem, není na něm nic objektivně platného, stejně jako na penězích atd. Vy akorát ukazujete, že o tom víte hodně málo. No a vaše definice ekonomie z vás jistě udělá "génia". ... "o chování živé hmoty ..." živá hmota jsou i zvířata, květiny ... nepřipadáte si tak trochu "ulítle"?
schlimbach
Karel Vacek - to uzavření mladých ve školách současného systému má svůj smysl - je třeba lidi odnaučit myslet -(
schlimbach
Daniel Višňovský - pokračování - k vaší případové studii - zkuste se zamyslet také sám, pokud vám tam něco chybí. Mě osobně nezajímá v prvním plánu ani tak ekonomika EU, jako ekonomika naší společnosti, tím nechci říci, že by můj návrh EU neprospěl, právě naopak, ale EU se bude muset nejdříve zbavit totality, která v ní vykrystalizovala a obávám se, že se to neobejde bez jejího rozpadu a ustavení na nových základech rovnoprávných a ekonomicky silných národních států.

Dopad na naši ekonomiku ? Dostatek vlastních finančních zdrojů, kooperace mezi podnikateli a zaměstnanci, možnost podnikání našich občanů v cizině za obrovské podpory domácí materiálně technické základny, obrovský boom v základním a aplikovaném výzkumu včetně "přitáhnutí" zahraničních vědeckých kapacit. úplnou finanční samostatnost podnikatelů v profinancování výroby i zásob, jejich nezávislost na finančním spekulativním kapitálu atd.

Obrovskou výhodou pak by bylo rychlé splacení zahraničního dluhu a vyvázání naší společnosti z vlivu věřitelů. Žádný deficit, žádné výpalné v podobě úroků, žádná zotročující práce, žádní bezdomovci, pokud by si tuto cestu sami nevybrali. Svobodným se může občan stát pouze tehdy, když bude i ekonomicky osvobozen. Dnes jsme ekonomickými otroky systému, který nám byl vnucen.

Máte snad jiný názor?
schlimbach
Danie Višňovský - tak již jsme si předali vzájemně sympatie a přezdívky a co trošku se nyní zamyslet.

Má sloužit ekonomika občanům společnosti nebo občané společnosti mají být otroky ekonomiky?

Je ekonomika věda? - napovím není. Také vám napovím, ekonomika se neřídí žádnými objektivními zákony - ekonomický model současnosti vytvořil člověk ke svému obohacení na úkor většina - je to uměle vytvořený model.

Moje ekonomická reforma nabízí jiný model, který slouží občanům společnosti. Tento model ukazuje, že občan - člověk je zde za jiným účelem, než jen proto, aby makal od nevidím do nevidím, aby si utahoval opasek kvůli výrobě nesmyslných věcí, které ani k životu ani ke zjednodušení života nepotřebuje. Zamýšlel jste se někdy nad tím, co způsobuje ve skutečnosti úrok v životě člověka?
Můj model "tlačí" lidi do kooperace, ne do tupé a vše ničící ve svém důsledku konkurence, která navíc umožňuje kumulovat v rukou několika jedinců moc.

Nový ekonomický model ve spojení s možností permanentních voleb umožní našim občanům vyměnit kdykoliv politiky, pokud se zpronevěří svým slibům a zákonům této země.

Nový ekonomický model není navržen jako rovnostářský, ale naopak - zaručuje naprosto stejná práva všem občanům k přístupu k finančním zdrojům. ALE, a to bych rád zdůraznil, nový systém ponechává na svobodné volbě občana, jak s tímto právem naloží, protože si uvědomuji, že nejsme všichni stejní,m nemáme všichni stejné subjektivní schopnosti a tím i možnosti třeba podnikat, nebo být umělci nebo konstruktéři. Můj systém dává tedy stejné právo v přístupu k finančním zdrojům a je na svobodné vůli občana, jak s tímto právem naloží - ALE pozor - výsledek jeho volby je garantován jeho plnou zodpovědností a případnou ztrátou veškerého majetku. Zároveň dochází v novém systému k přenastavení rozdělení společností vytvořeného bohatství a vzájemného provázání minimální mzdy na příjmy všech ekonomicky aktivních občanů společnosti (zaměstnanců i podnikatelů.

Je toho hodně k přemýšlení i k diskusi. Pokud však chcete setrvávat na ideologických dohmatech nebo stupidních "poučkách" stávajícího systému, tak raději nediskutujme, protože bychom vzájemně ztráceli svůj čas.
schlimbach
Karel Vacek - zdravím :) svět je malý, všude člověk potká sympatické tvory :)
zdobinsky
Myslím, že nejlépe to vyřešil pan Vašíček a bude obcovat s Němcovou v Brixenu :-).
A za nás ostatní to vyřešil ekonomický maximo lider, Sedláček, když dospěl ve svém bestseleru k poznání, že ekonomie není žádná věda.
Nenapadej tedy, Višňovský, Schlimbacha, ani mou tramvaj, to si vyprošuji. Jsi skotačivé hříbě, co na srdci, to na jazyku, mám tě proto rád, ale trochu uvážlivosti tvého přítele Vlka by ti prospělo. Jistě, je starší a moudřejší. A analitický mozek není všechno. Tak věz, že žádná ekonomická, tím méně důchodová, čí kýho čerta reforma, není ani špatná, ani dobrá. Reforma je jen algoritmus sloužící k omezenému účelu - přerozdělení peněz v rámci společnosti na základě nějakého dočasného konsensu. Nepůjde tedy o životaschopný, samoegulační systém. Ten fungoval doteď v Číně přes 4000 let, ten funguje ve většině světa, vyjma nejvypělejších států. A v těch zažívá zhruba stoletý důchodový systém krizi, protože původní východiska, na základě kterých byl solidární systém ve společnosti dosud praktikován, již přestávají platit. Neplatí již ani původní ekonomická východiska, přestávají platit i morální východika vzešlá z osvícenství. V tekuté moderně, jak je sociology nazývána dnešní společnost, nebude fungovat žádný systém. A Čína určitě nebude kopírovat něco, co se očividně zadrhává. Jsem přesvědčen, že si ponechá svůj prastarý samoregulační rodinný sociální systém. Chce-li ale Evropa plnit dál svou více než dvoutisíciletou misi osvobozování jedince, musí paradoxně najít dál způsob, jak současný solidární systém zachovat.
k_vasicek
dobry den,

odjizdim do Brixenu, tady to je nebezpecne, znaji me tam jako Karla Havlicka,

asi tam bude i Nemcova

Ozvu se do tamtud se zavaznym odhalenim
Leta spolupracuji s Miroslavem Bobkem, jezdili jsme sledovat capy cerne
pak jsme sledovali gorily v prazske zoo

Ted jsme ziskali prostredky na novou reality show o ceskych politicich
asi se zucastni i santa, ale delat to z Ceske republiky

by mohlo byt nebezpecne
schlimbach
Ale ale Višňovský - potřebujete brejle? Podívejte se okolo sebe, kam až dohlédnete, jak funguje vaše cifršpionství - jste spokojen s výsledkem? Copak se to děje, všude krize - nějak si s tím vaši odborníci nedovedou poradit, že? Hlavně, že na to máte teorii, jen škoda, že ta praxe to nějak nechápe, nějak se zvrhla potvůrka, že? :)

Hlupáčku, než začnete něco v ekonomické reformě hanět, nejdříve to řádně nastudujte, jinak jste opravdu za blbce. :)
schlimbach
Vždyť to říkám, nejste schopen pochopit ani psaný text :) Tak banka pane, není centrální, ale je to server, který zúčtovává veškeré transakce ve společnosti a pokud si myslíte, že ekonomika je jen o cifršpionství, potom je mi vás dvojnásobně líto. Jsem rád, že jsem na vás narazil, alespoň už vím, kde nemám ztrácet čas :)
Jak jsem již dnes jednou napsal - žijte blaze :)
schlimbach
no jsem rád, že vaší chytrostí neoplývám, neb jak už jsem napsal, nejste schopen ani pochopit psaný text a navíc nejste schopen ani zjistit, že popis reformy není na titulní stránce, ale pod odkazem na pravé straně stránky. Ale chtít po vás, abyste se ještě orientoval, to by bylo asi moc. O ideologických slintech v mém návrhu reformy se nedovíte nic - to jsou jen vaše perverzní představy z vašeho života. Celá reforma je totiž postavena na osobní volbě, ale také vlastní odpovědnosti, neomezené podpoře tvořivých občanů v jejich podnikání atd. K pojmům volnost, rovnost, bratrství je v textu jasně napsáno, že tato slova mají zcela jiný význam v reformě a je to tam také podrobně popsáno, jenže hlupák, který dá jen na "nálepku" a nezajímá se o to, co je uvnitř plechovky se nemůže divit, že je nakonec za blbce :)
schlimbach
pane Višňovský - jste hlupák, který není schopen evidentně vstřebat čtený text. Pouze ideologické kecy a nálepky - tak žijte blaze :)
schlimbach
Pane Višňoský, navážíte se do pana Kyselého a znevažujete jeho práci, přičemž se nezmůžete než na popis stupidity současného stavu společnosti, kdy tupouni ovládli "svět", domnívají se, že jen jejich egoistická práva jsou cenná a všichni ostatní na ně musí pracovat.
Zamýšlel jste se někdy nad tím, jestli by ekonomický systém neměl sloužit člověku k jeho rozvoji, jeho životu a ne tak jako dnes, kdy člověk je otrokem stupidního systému a obětuje mu nejen zdraví, ale i spokojenost a svůj drahocenný čas? Na jedné straně se prodlužuje odchod do penze s poukazem na to, že je málo peněz v systému - při tom taktně přejdete tu skutečnost, že zase nějaké tupci snížili příjmovou stránku rozpočtu a že někteří tupci vytunelovali důchodový účet v zájmu jakoby vyrovnaného rozpočtu.
Co s tím. Jaké je vaše řešení namísto okřikování jiných? Žádné, že? Já jedno mám - http://ekonomickareforma.cz
zdobinsky
Předně dodám, že příprava státních maturit momentálně slušně živí moji neteř, která byla nezaměstnaná .-).
Vaše příspěvky, Vlku a Višňovský, jsou určitě zajímavé, ale s ohledem na některé předchozí diskuse, zejména Višňovského, nekonzistentní.
Studium mladých má maximálně oddálit, jak říkáte, nástup mladých a nevyužitelných do období produktivní samostatnosti. Žijí tedy u rodičů a studují, ale protože to studium pro 90% z nich má jen vámi popsaný důvod, tak nestudují nijak intenzivně a většinu času tráví blbinama na počítači, poflakováním s kamarády a večírky.
O co mi jde? Neustále se prodlužuje odchod lidí všech profesí bez rozdílu do starobního důchodu. Má to v plánu i tato vláda, posvěcuje to stále i ČSSD. A proč? Aby staříci makali dokud udrží moč, a mladí se poflakovali? Jaký to má na mladou generaci výchovný efekt, že do třiceti prakticky pořádně nepracuje a živí je rodiče, kteří se kvůli důchodu musí držet zuby nehty na svých postech? A to v době, kdy je člověk v rozpuku svých fyzických sil.
Mně osobně to připadá zvrácené.
vafor
KOmentáře už jsou více osobní než obsahové.
1. Jednotná maturita? Nelze odpovědět před ujasněním si odpovědi na otázku k čemu má výsledek sloužit. Bez toho je jakákoli diskuse zbytečná. Pak jeden mluví o koze a druhý o voze a v podstatě jejich postoje k dané věci nejsou zase tak daleko.
2. Současná podoba je neudržitelný zbytečný paskvil (jak už to tu někdo napsal) - je zajímavé, že jsem se nikde nedočetl, kdo za tímto paskvilem stojí osobně, jak s autory bude personálně i "politicky" naloženo - jak tak znám MŠMT, tak dostanou odměny a ještě povýší, aby mohli škodit ještě více ...
3. Základní otázka je jak (bez další radikální reformy) změnit naše školství a teprve pak se bavit jak do toho budou zapadat srovnávací testy po štředním článku škol.
schlimbach
pane Višňovský - osobně nemám žádný problém s vaším názorem na to, že státní maturity pro gymnázia a odborné střední školy musí být jiné. Také se domnívám, že maturitní otázky musí připravovat pod patronací státu skupina odborníků z daných oborů - není možné v této věci pověřit soukromou společnost, která musí tvořit zisk. Peníze, které byly do současné doby vyhozeny za maturity v současném provedení by měly dostat osoby, které tuto hovadinu umožnily k úhradě.
schlimbach
Milan Kyselý - to změkčování norem má svůj význam - vládnoucí garnitůra potřebuje pro snadné ovládání "měkkýše" a "bezmozky" - to je pro ni ideální stav. Kolik lidí dnes, když vidí překážku ji podleze nebo obejde (již se ani nerozhlíží, zda se někdo nedívá, stud již zcela chybí), místo toho, aby ji přeskočili? Když ji obejde nebo podleze, tak je za to ještě "honorován" a "obdivován", až se to stává normou běžného chování -(
schlimbach
pane Kosina - já vůbec neodsuzuji jazyky, právě naopak. Ve svém příspěvku v závorce jsem napsal to, co jsem si o tom myslel, když jsem byl studentem gymnázia... Uplatnění díky jazykům je jistě snadnější, ale znalost jazyka v technických oborech bez technických znalostí moc nepomůže - zase jsme u toho, že je třeba v rozvoji člověka "opečovávat" obě strany mince. Oni například i archeologové, kdyby měli více technických znalostí, nemuseli by třeba tak často označovat mnoho artefaktů jako "náboženské pomůcky", ale mohli by z nich vytěžit jejich skutečný účel a význam.
zdobinsky
Přidám ještě jeden svůj postřeh, který možná sdílím i s vámi, a to je skutečnost, že v současnosti dochází k obrovskému změkčování norem prakticky ve všech oblastech našeho života. Pan Vašíček popsal situaci ve školství, já mohu přidat specifickou oblast tělovýchovy. Ale jde i o oblast morálky, chování aj.
zdobinsky
Já jsem laik, ale matematika, to jsou určité, přesně dané postupy a konstrukce, které se do určitého stupně může naučit snad každý. A podobně je to i s jazyky. Že to chce hodně píle, o tom žádná.
kosina
Dvakrát tu byla zmíněna údajná neužitečnost cizích jazyků, konkrétně angličtiny. Milí pánové, vaše generace si vystačila se základy ruštiny, protože jste nikam za celý život nevytáhli paty. V dnešní době se bez angličtiny už neobejde vůbec nikdo. A čím více jazyky perfektně hovoří, tím líp se uplatní. Pokud někdo logické myšlení nemá, maturita z matiky mu ho nenadělí. Sám pan Vašíček logické myšlení ve výuce SŠ matiky zpochybnil. Vlku, abych nenatřel já tebe. Internetová anonymita je super, viď? Můžeš kvákat co tě napadne, urážet všechny kolem a neneseš žádnou odpovědnost. Kdybys odhalil pravou identitu, někdo by si tě mohl najít a dát ti přes držku. Chápu tvoje obavy. Hezké svátky :-)
zdobinsky
My jsme zvyklí uvažovat duálně, jak by napsal klasik Milan Čech :-).
Ale vážně, je opravdu takový rozdíl mezi humanitním oborem a přírodovědným? Vždyť Wittgenstein ukázal, že jazyk je stejná abstrakce, jako matematika.
Já jsem také přesvědčen, že matematika se u nás především neumí učit. Dobrý učitel čehokoli, je v našem životě to vůbec nejcennější.
Jak se na to díváte vy, pane Vašíček?
schlimbach
pan Kosina - myslím si, že nemáte pravdu. Matematiku jako povinný maturitní předmět schvaluji, protože matematika je velice důležitá pro rozvoj abstraktního i logického myšlení. Pamatuji si velmi dobře, jak mě ve škole nudily hodiny dějepisu (kromě některých období), jak jsem nenáviděl hodiny angličtiny (k čemu mi bude, když můžeme jezdit jen na východ) - prostě jsem nenáviděl všechno, co jen vzdáleně zavánělo šprtáním nazpaměť. Zvládnout jsem to ale musel, jako všichni ostatní. Proto dnes vím, že pokud je člověk jen jednostranně zaměřen, je to špatně, protože v životě není nic jen jednostranného, vše má svůj rub i líc a všechno je vzájemně propojeno. Jednostranné šprtání nazpaměť, byť byste v něm byl geniální, vám neumožní rozpoznat třeba, že z vás někdo v životě dělá blbce. Porozhlédněte se okolo sebe, užasnete, na jaké až funkce blbci dostanou. Pokud bude člověk navyklý jen šprtat napsané, bude schopen v životě spojit si mluvené a viděné, vyhodnotit to a vyvodit závěry? Vždyť ta skutečnost, že toho je schopno čím dál tím méně lidí, je záměrem, a jak jsem to již napsal níže - viděl to již L.N.Tolstoj ve své době. Je zvláštní, že vládcové mají mnoho společného, ať již sedí na trůnu, chodí v holínkách a rajtkách nebo mají červenou průkazku či liberální úsměv na tváři.
schlimbach
pan Kosina - myslím si, že nemáte pravdu. Matematiku jako povinný maturitní předmět schvaluji, protože matematika je velice důležitá pro rozvoj abstraktního i logického myšlení. Pamatuji si velmi dobře, jak mě ve škole nudily hodiny dějepisu (kromě některých období), jak jsem nenáviděl hodiny angličtiny (k čemu mi bude, když můžeme jezdit jen na východ) - prostě jsem nenáviděl všechno, co jen vzdáleně zavánělo šprtáním nazpaměť. Zvládnout jsem to ale musel, jako všichni ostatní. Proto dnes vím, že pokud je člověk jen jednostranně zaměřen, je to špatně, protože v životě není nic jen jednostranného, vše má svůj rub i líc a všechno je vzájemně propojeno. Jednostranné šprtání nazpaměť, byť byste v něm byl geniální, vám neumožní rozpoznat třeba, že z vás někdo v životě dělá blbce. Porozhlédněte se okolo sebe, užasnete, na jaké až funkce blbci dostanou. Pokud bude člověk navyklý jen šprtat napsané, bude schopen v životě spojit si mluvené a viděné, vyhodnotit to a vyvodit závěry? Vždyť ta skutečnost, že toho je schopno čím dál tím méně lidí, je záměrem, a jak jsem to již napsal níže - viděl to již L.N.Tolstoj ve své době. Je zvláštní, že vládcové mají mnoho společného, ať již sedí na trůnu, chodí v holínkách a rajtkách nebo mají červenou průkazku či liberální úsměv na tváři.
schlimbach
pane Vašíček - nejde o nějaký seznam, kde by se to našlo, jde o všeobecný přehled + umění učit se samostatně. Pokud bude mít člověk dostatečný všeobecný přehled, bude schopen přijímat a vyhodnocovat informace, potom je dovede i využít.Škola přece nemůže člověka naučit všechno, protože všechno se velice rychle mění a to, co si mysleli naši dědové, že už je napořád, je dnes třeba zcela jiné a je to jiné i než to, co si myslí naši rodiče. Náš národ nepotřebuje ve škole učitele, ale Učitele. Věřím vám, že dnes učí učitelé, kteří nemají ani potuchy, co vlastně žákům vykládají. Jsou ale Učitelé, kteří i nezáživnou látku podají takovým způsobem, že vás ani zvonek na konci hodiny nevyžene z lavice a čekáte, co se ještě dovíte. Takových Učitelů jsem ve své době potkal jen několik, na prstech jedné ruky bych je spočítal. Z učitelů, učících mé děti bych mohl také jmenovat jen pár. Je to škoda, ale dokud nás povedou korupčníci a hlupáci, jak se nám to za posledních 20 let děje téměř neustále,nemůžeme se divit, že jsme, kde jsme ve všech oblastech života. Všechno skutečně souvisí se vším.
k_vasicek
Ono to s tím rozvíjením logického myšlení v matematice není moc slavné, když ty učitelky ani na 2 řádcích nejsou schopny odvodit vzorce. Rada vzorcu pouzivanych na SŠ jde odvodit na dvou řádcích, učitelky něco napíšou na tabulky, řeknou: to si opište a naučte nazpaměť. Co se týká, jestli něco je pro praktický život k něčemu nebo není. Vzdělání má plnit i formativní funkci, tedy rozvíjet schopnosti, žáci se ptají, na co to budeme potřebovat, vy víte, co budete dělat a tedy potřebovat za rok, nebo za 20 let, pěkný příspěvek měl doc. Bečvář, který bych už si nenašel, na otázku, k čemu mi to nebo bude. Nekdy je treba sam najít aplikaci něčeho, a matematika má řadu nečekaných aplikací, o které tvůrce nemě potuchy, Riemannova geometrie našla aplikaci po 40 letech v teorii relativity, ale nenašel ji Einstein. myslík Minkowksi. Představa, že existuje nějaký seznam, k čemu by se to nebo ono použilo, je naivní
oleg-gubin
Jiří Schlimbach: vřele souhlasím, v podstatě jste napsal samostatný příspěvek!
M. O. Kosina: matematika evidentně není Váš šálek čaje. Ale napsat, že gymnaziální matematika obsahuje celou řadu v reálném životě nepoužitelných nesmyslů (uveďte aspoň jeden, to nemůžete myslet vážně!) - to by Vás řadilo k nositelům podprůměrnosti, o nichž psal pan Schlimbach.
Hlavní argument pro nezastupitelnost matematiky u maturitní (ať státní nebo nestátní) zkoušky: učí logicky myslet ve všech oborech. Student nemusí vědět to či ono, ale musí vědět, lde to vyhledat.
kosina
Pan Vašíček navrhuje povinnou maturitu z matematiky, protože ji sám učil. Já potom navrhuji povinnou maturitu z dějepisu. Znát perfektně dějiny vlastní země je přece nezbytná věc! Když student ani neví jaký svátek se slaví 28. října, je to na pováženou. Dál můžeme zavést povinnou maturitu ze zeměpisu - když někdo nezná hlavní město Makedonie, je to taky ostuda a tak dále a tak dále. Zajímavá logika. Vlku, s tebou začnu diskutovat až se zaregistruješ pod svým SKUTEČNÝM jménem. Takhle tě beru jen jako bezcenného anonymního žvanila.
schlimbach
to Vlk - opět super :)
kosina
Pane Vašíčku, sice kritizujete senátora Chládka, ale sám jste žádné argumenty ve prospěch státní maturity nepředložil. Ujišťuji vás, že ministr Dobeš žádnou koncepci nemá. Vyhledejte si v archivu ČT pořad Máte slovo o státních maturitách a snad po jeho shlédnutí změníte názor. Také by mě zajímalo, proč si myslíte, že by gymnazisté měli maturovat z matematiky? Čeština je samozřejmost, cizí jazyk je samozřejmost, ale nutit do matematiky studenty, kteří chtějí jít studovat humanitní obor je obyčejná buzerace. Nota bene když je evidentní, že gymnaziální matematika obsahuje řadu nesmyslů v reálném životě nepoužitelných. Evidentně opovrhujete absolventy FF UK, ale když jste tak nespokojený se znalostmi studentů, proč jste nezůstal ve školství a nesnažíte se to změnit? Mimochodem jste programátor, ale vkládáte sem texty jako člověk, co pracuje s počítačem poprvé životě. Alespoň grafická úprava tak na mě působí.
schlimbach
Pane Vašíček, myslím, že nejsme ve sporu - pro mě je důležité, aby škola naučila studenta myslet a samostatně uvažovat, což se neděje. Pokud se matematiky týká - základní početní úkony, zlomky, mocniny, odmocniny atd, považuji za naprostý základ, bez kterého to v životě nejde. Pokud to někdo nezvládá ani na střední škole, nemá tam co dělat. Všeobecný přehled je samozřejmě důležitý, navíc i "šprtání" některých informací je důležité pro rozvoj mozku - s tím nemám žádný problém. Jen si myslím, že maturita státní by měla být postavena na tom, aby student musel ukázat jak dovede s informacemi, které mu byly sděleny v době studia, pracovat. Zda dovede zadaný problém analyzovat a navrhnout i řešení, pokud si nebude pamatovat konkrétní vzorec, musí vědět, kde jej najít a který hlavně použít a proč.
Lev Nikolajevič Tolstoj ve své době napsal - povinná školní docházka je nejjednodušší způsob zotročení společnosti. Myslím, že to o mnohém vypovídá i v dnešních dnech.

V době, když jsem dělal diplom a pojal tu práci jako prezentaci vlastního návrhu řešení a srovnání s typovými projekty - pracoval jsem nad tím celý rok, výkresy maloval na zdvojené a ztrojené formáty - většina spolužáků používala sklo k překreslení cizích projektů a to mnohdy i takových, které nebylo možné z logiky věci skloubit dohromady. Toto je ale o charakteru každého člověka, o charakteru rodičů, ale také o obvyklé morálce ve společnosti...
k_vasicek
Před lety jsem četl výrok, už nevím, kde: Vzdělání je to, co člověku zůstane, když zapomene, to co se člověk naučil"
Říkal jsem, že vzdělání začíná po skončení vysoké školy. Oni se ani neučí, oni si ten diplom zaplatí. zaplatí si, aby jim někdo napsal diplomovou práci. Oni nestudují, oni si to jen organizují. V praktickém životě přece stačí jednoduchá hesla, vydírat obyčejné lidi, a k úspěchu stačí někommu něco smrknout, okrádat stát, zaměstnance a zákazníky
k_vasicek
Děkuji, pane Schlimbachu, nemohu zcela souhlasit s Vaší představavou o tom, že maturity by neměly být jenom memorování faktů, nejprve člověk musí nashromáždit nějaká fakta, a zapamatovat si je, a pak se z nich může vytvořit nějaká složitější konstrukce. Nemyslím si jako učitel matematiky, že by matematika měla rozvíjet logické myšlení. Ty učitelky a nejen učitelky jaksi nejsou schopni to logické myšlení rozvíjet, protože sami ani pořádně nerozumí tomu, co vlastně učí. šokuje mě stále a znovu, co ty učitelky, které učí studenty, které já ve svém volném čase doučují, po svých studentech chtějí. Napíší něco na tabuli a řeknou prý studentům: To si opište. Studentka mi řekne, že to, co jsem jí na 3 řádcích odvodil, to jim ta úspěšná učitelka jen napíše na tabuli, a ani náhodou neodvodí. Za úspěch mohu považovat, že jim tato učitelka dovolí používat při písemce list se vzorci. Jiná úspěšná učitelka mi na dotaz, zda vede studenty,aby si vzorce vyhledali např. v tabulkách,řekne: Moji studenti vzrorce umějí! Já jako učitel matematiky samozřejmě většinu vzorců, které se používají na SŠ ovládám zpaměti, ale chtít to po studentech,to je nesmysl. už na univerzitě se mě jedna zkoušející zeptala, zda ty vzorce, které jsem napsal, umím nazpaměť, nebo je umím odvodit. tedy i učitelé budoucích učitelů matematiky počítali s tím, že se to část studentů stejně naučí nazpaměť. Najděte si výzvu doc. Bečávře: "Všem, jejichž hlas je slyšet". Pan docent mi ji tehdy rovněž poslal, abych ji podepsal. Možná, že si budu odporovat, ale jen zdánlivě, uvádí, že se dnes pod kecy o moderních přístupech ke vzdělání popírá role paměti. Sotva se dá hledat nějaká hlubší logická souvislost, jak se jmenuje nebo nejmenuje hlavní město Maďarska, musíte se to naučit a zapamatovat. Šokuje mě, když mě nějaká studentka filozofie řekla, že to dnes není ve škole jako za socialismu, "kdy se jen memorovala fakta". Řekl jsem jí, jestli má pocit, že by jí k něčemu bylo, kdyby se tu matematiku naučila nazpaměť, ti studenti by se v matematice měli naučit řešit úlohy, tedy pochopit nějakou myšlenku, která je podstatou postupu řešení nějaké úlohy. Servírka, jak jsem se přesvědčil sám, má lepší znalost na úrovni 7. třídy než student gymnázia, nebo student informatiky na univerzitě či absolvent univerzity ve vedoucí funkci (cca 30 let věk). Jak se ukazuje, dříve alespoň někteří účňové dokázali sčítat zlomky či dělit. Ale i před 21 lety jsem byl šokován, že žák 3. ročníku učiliště neuměl v mé třídě dělit. Mohl jsem se zbláznit vzteky, byl hloupý ale hodný, nechal jsem ho projít. Dnes to nezvládnou ani studenti univerzity, a to je moje opakovaná zkušenost, nikoliv, že student filozofie neovládá matematiku, ale on ta procenta, zlomky neovládá ani student univerzity, který chce skládat na unverzitě zkoušku z matematiky. Před 21 lety byli agresivní a sprostí na učitele jen učňové, nyní jsou agresivní a nadávají učitelům (ve střízlivém stavu) i studenti univerzity, když jsem někde četl, jak učitel chtěl, aby se nějaký student vyloučil, ředitel mu řekl, musíš to s ním vydržet.
Jak se zdá, jednodušší než něco budovat, je použít demagogii, jednoduchá hesla, vycucat si argumenty z prstu, byť jsou v rozporu s výsledky nějakých výzkumů prováděných v řadě zemí. Novináři, ti s nějakým vyhledáním argumentů nedávají práci. Vaří z vody, píší a nevědí, o čem. Nebo něco naprosto systematicky opíši od někoho, kdo si s tím dal práci
schlimbach
Pane Vašíček, je to těžké, když všude okolo nás se rozlezla podprůměrnost, když parlament de facto schválí, že korupce je správná věc, když na Hradě sedícímu guru špinavé peníze (co to je?) nesmrdí a svým vlivem zaštítí a garantuje gauneřinu nejvyššího ražení, kdy všichni aktéři této kauzy by dávno v běžné demokracii seděli ve vazbě. Tito hrobaři (a že jich je i v ČSSD a dalších stranách požehnaně) demokracie a světlé budoucnosti tohoto národa potřebují produkovat odborníky bez odborných znalostí, průměrné až podprůměrné. Oni nepotřebují, aby školní docházka na střední a vysoké škole byla zaměřena na to, aby lidé uměli myslet samostatně, orientovat se v problémech, aby dovedli analyzovat a učinit správné závěry - k čemu by jim to bylo, ONI jim přece ty správné závěry předloží sami.
Pokud nezavedeme státní maturitu, která může prověřit skutečné dovednosti studentů,jako národ budeme jen upadat. Měli bychom se vzepřít těm stávajícím tupounům, rozsévajícím všude okolo podprůměr, zlobu a nenávist.
Netvrdím, že se mi líbil způsob maturity, kterou jsem absolvoval ještě za totáče, kdy jsme skutečně byli zkoušeni z toho, co jsme museli znát nazpaměť - i v matematice a fyzice nebo chemii.

Osobně bych si tuto maturitu představoval tak, že by byla zkouškou schopnosti myslet a analyzovat zadaný problém. Člověk nemusí všechno vědět nazpaměť (mít mozek jako encyklopedii) člověk musí umět informace spojovat, analyzovat, třídit atd. Pokud potřebuje nalézt řešení, musí vědět, kde podpůrný aparát nalézt a jak se v něm orientovat.
Obávám se, že průměrní a podprůměrní odborníci nejsou schopni uvažovat tímto směrem -(