Projev Rogera Waterse

obrazek
10.2.2023 10:51
Zakládající člen Pink Floyd Roger Waters využil ve středu 8. února projev k bezpečnostní radě OSN k tomu, aby zopakoval svá tvrzení, že ruská invaze na Ukrajinu byla „vyprovokována“. Waters vyzval k příměří a odsoudil ruskou „nelegální“ invazi, ale také odsoudil „provokatéry“ na Západě, o kterých tvrdil, že jsou za válku odpovědní.

Ukrajinský velvyslanec Sergiy Kyslytsya po projevu využil k reakci téma z protiválečného alba The Wall z roku 1979 a nazval Watersovu řeč pokrytecky „další cihla ve zdi“ ruské dezinformace.

79 letý zpěvák, jehož otec i dědeček zahynuli ve světových válkách, řekl: „Invaze na Ukrajinu byla nezákonná. Odsuzuji to. Ruská invaze na Ukrajinu ale nebyla také nevyprovokovaná, takže také odsuzuji provokatéry, kteří válku vyvolali."

Hudebník řekl, že mluví jménem „asi čtyři miliardy bratrů a sester“ - většiny populace Země, kteří nesdílí zisky z válečného průmyslu. Nechceme dobrovolně nechávat naše syny a dcery, aby poskytli krmivo pro válečná děla.

Kontroverze začala, když Waters napsal otevřený dopis ukrajinské první dámě Oleně Zelenské, ve kterém vyzval k míru mezi Ukrajinou a Ruskem. Obviňoval v něm ukrajinské „extrémní nacionalisty“ za to, že „postavili svou zemi na cestu k této katastrofální válce“.

Plánované dva dubnové koncerty Rogera Waterse v Krakově z jeho letošního rozlučkového protiválečného evropského turné This is not a Drill, byly po oznámení managerem jeho hudební skupiny zrušeny.

Waters k tomu uvádí, že zjistil, že městský radní v Krakově łukasz Wantuch hrozil, že uspořádá schůzku rady, na které by Waterse označili jako nežádoucí osobu ve městě, kvůli jeho veřejnému úsilí o podporu všech zapojených do katastrofální války na Ukrajině, zejména vlády USA a Ruska, aby pracovaly na vyjednávaném míru, spíše než eskalovaly záležitosti k hořkému konci, který by mohl být jaderná válka a konec celého života na této planetě.

Říká, že tento radní neví nic o historii Watersovy celoživotní práce v oblasti lidských práv. Pokud pan Wantuch dosáhne svého cíle a Watersovy nadcházející koncerty v Krakově budou zrušeny, bude to pro něho smutná ztráta, protože se těšil na setkání s polským lidem při jeho rozlučkovém turné. Radního tvrdé cenzury Watersovy práce polskému lidu odpírají příležitost mít vlastní názor.

In the UN, Roger Waters is razing the “Wall” of lies built by the West. Shine On You Crazy Diamond!

novotny
Zabývám se problematikou využití poznatků moderního výzkumu a vývoje pro zlepšení stavu naší společnosti.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Město Frankfurt, Německo oznámilo, že bude zrušen plánovaný koncert Rogera Waterse. Městská rada ve svém rozhodnutí označila rockera z Pink Floyd za „jednoho z nejznámějších antisemitů na světě“.

Waters měl vystupovat ve Festhalle Concert Hall ve Frankfurtu 28. května. Místo není soukromě drženou entitou, protože město má 60 % podíl na vlastnictví. Městská rada proto měla pravomoc zrušit koncert Waterse. Oznámení o zrušení citovalo izraelské bojkoty Waterse, jeho srovnání Izraele s apartheidem Jižní Afrikou, jeho prohlášení o jeho vazbách s islamistickou militantní skupinou Hamasu a jeho použití balónu ve tvaru prasete zdobené Davidovou hvězdou na předchozích zájezdech.

Rada také poznamenala, že historický význam Festhalle hrál roli ve svém rozhodnutí. Místo konání bylo použito pro zadržení 3 000 židovských mužů, kteří byli zatčeni po Kristallnachtu v roce 1938, kdy nacisté zničili židovské obchody, budovy a synagogy.

V reakci na rozhodnutí rady Waters retweetoval video Dr. Ramzyho Barouda, ve kterém lékař tvrdil, že rockerova podpora Palestiny byla skutečným důvodem, proč městské úřady zrušily show.

Frankfurtská zastávka byla součástí evropského turné This Is Not a Drill Tour. Stále je naplánováno na další pět německých představení v květnu v Hamburku, Kolíně nad Rýnem, Mnichově a dvě vystoupení v Berlíně.

Když se zpráva o zrušení koncertu ve Frankfurtu stala veřejnou, Ústřední rada Židů v Německu vydala prohlášení, které toto rozhodnutí ocenilo. „Antisemitismus v umění a kultuře nemusí být tolerován,“ uvedla částečně a zároveň povzbuzovala další německá představení, která hostila Waters, aby následovala.

Zrušení koncertu ve Frankfurtu přichází téměř měsíc poté, co Polly Samsonová, manželka Davida Gilmoura Pink Floyda, zveřejnila tweet, ve kterém nazvala Waterse „antisemitským“ a „Putinovým apologem“. Gilmour retweetoval příspěvek a prohlásil podporu tvrzení své manželky. „Každé slovo je prokazatelně pravdivé,“ napsal.

novotny

Závěr projevu:
(...) Jsme mnozí, kteří se nepodílejí na ziscích válečného průmyslu.

Nevychováváme dobrovolně své syny a dcery abychom poskytli potravu pro vaše děla.

Podle našeho názoru je jediným rozumným postupem vyzvat všechny k okamžitému příměří na Ukrajině.

Žádné kdyby, žádné ale, žádné a.

Nemá být zmařen ani jeden další ukrajinský nebo ruský život.

Ani jeden.

Všechny jsou v našich očích drahé.

Nastal tedy čas říci pravdu moci. Pamatujete si všichni na příběh o císařových nových šatech? Jistěže ano.

Vůdci vašich říší před námi stojí v té či oné míře nazí. Máme pro ně vzkaz. Je to poselství od všech uprchlíků ve všech táborech, poselství ze všech slumů a favel, poselství od všech bezdomovců na všech studených ulicích, od všech zemětřesení a povodní na zemi. Je to také poselství od všech lidí, kteří neumírají hlady, ale přemýšlejí, jak proboha vydělat almužnu, aby měli na střechu nad hlavou a na jídlo pro své rodiny.

Moje rodná země Anglie už díky bohu není impériem, ale v té zemi teď platí nové heslo: "Jíst, nebo topit?" Obojí nejde. Je to výkřik, který se ozývá po celé Evropě.

Mocnosti si zřejmě myslí, že jediné, co si všichni můžeme dovolit, je věčná válka. Jak bláznivé to je?

Takže od zhruba čtyř miliard bratrů a sester z této Většiny bez hlasu, kteří spolu s miliony v mezinárodním protiválečném hnutí představují obrovskou voličskou základnu, dost! Žádáme změnu.

Prezidente Bidene, prezidente Putine, prezidente Zelensky,

USA, NATO, RUSKO, EU, VY VŠICHNI.

PROSÍM, ZMĚŇTE NYNÍ KURZ,

DOHODNĚTE SE NA PŘÍMĚŘÍ NA UKRAJINĚ JEŠTĚ DNES.

To bude samozřejmě pouze výchozí bod.

Ale vše se odvíjí od tohoto výchozího bodu.

Představte si tu kolektivní globální úlevu!

Ten příval radosti!

Mezinárodní spojení hlasů v harmonii zpívající hymnu míru!

Johna Lennona, jak z hrobu pumpuje pěstí do vzduchu!

Konečně jsme byli vyslyšeni na chodbách moci. Rváči na školním dvoře souhlasili, že si přestanou hrát na jaderné kuře. Nakonec přece jen všichni nezemřeme v jaderném holocaustu. Alespoň ne dnes.

Mocní byli přesvědčeni, aby upustili od závodů ve zbrojení a věčné války, jako svého uznávaného modu operandum.

Můžeme přestat plýtvat všemi našimi drahocennými zdroji na válku. Můžeme nakrmit naše děti, můžeme je zahřát.

Můžeme se dokonce naučit spolupracovat se všemi našimi bratry a sestrami a dokonce zachránit naši krásnou planetu domov před zničením.

Nebylo by to hezké?

Vaše Excelence,

děkuji vám za vaši shovívavost.

Roger Waters