Proč se Nečas neinspiruje v Maďarsku?

19.11.2010 18:27
Maďarský parlament schválil 98procentní zdanění odstupného pro manažery firem vlastněných státem nebo samosprávou. Daň se bude platit i zpětně za období od 1. ledna 2005 a bude se týkat manažerů a vrcholných představitelů veřejné správy, kteří dostali odstupné vyšší než dva miliony forintů. Platit ji budou i obyčejní zaměstnanci, jejichž odstupné dosáhlo nejméně 3,5 milionu forintů.

Nedostatek peněz ve státní pokladně řeší maďarský premiér Viktor Orbán z pravicové strany FIDESZ omezením vlivu mezinárodního kapitálu a restriktivními opatřeními proti bankovnímu sektoru jako hlavnímu viníkovi potíží země. Dvouletá speciální bankovní daň má jen letos sanovat státní rozpočet  v přepočtu dvaceti miliardami korun. Od telekomunikačních společností, energetických firem a obchodních řetězců v rukou převážně zahraničních vlastníků vláda vybere dalších 160 miliard forintů, resp. 16 miliard korun, přičemž tato daň potrvá tři roky. Maďarský premiér zdanění bank odůvodňuje tvrzením, že když jim před necelými dvěma roky stát musel pomáhat, dnes musí ony pomoci státu a prohlašuje, že je třeba ukončit období rozpočtových škrtů, které k ničemu nevedlo.

Pokud chce česká pravice efektivně šetřit, měla by se inspirovat v Maďarsku. Viktor Orbán se rozhodl jít jinou cestou než česká vláda „rozpočtové odpovědnosti“ se svými tupými účetnickými škrty. Premiér Nečas rád poukazuje na to, že i evropské socialistické kabinety provádějí politiku škrtů a často argumentuje Zapaterovou vládou ve Španělsku, ale o tom jak řeší deficit státních financí jeho maďarský kolega Orbán, cudně mlčí. Jediné co Nečasův kabinet umí, je tahat peníze z kapes obyčejných lidí. Státním zaměstnancům, kteří často pracují za podprůměrnou mzdu, sebere 10% platu, část jich propustí, seškrtá podpory v nezaměstnanosti, sociální dávky, příspěvky pro postižené, zpětně zdaní stavební spoření, zvýší spoluúčast pacientů, zavede školné resp. zápisné. Na příjmy horních deseti tisíc však sahat nehodlá. „Nejlepší ministr financí světa“ Kalousek svou fiskální politikou způsobil devadesátimiliardovou sekeru, kterou má zaplatit střední třída a sociálně potřební. Zatímco různí Bakalové jen množí svůj majetek, stále větší část společnosti se pohybuje na hranici chudoby. Jediným vládním receptem je proškrtat se do blahobytu. A když to nevyjde, sveďme to na čtyřicet let komunismu!


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

alex
Bronislave, fakt nechci radit, ale snad by bylo lepší vrátit se k té brizanci.
alex
M.O.Kosina - ono to omílání u někoho nezabere ani tisíckrát. Holt Vy kluci mladý zatím neumíte číst, co říká ten druhý. Vím a chápu, co jste chtěl článkem říci - přes to má pravdu ten idiot.
kosina
Vlku, jen idiot tvého formátu dokáže omílat dokola nesmysly tisíckrát za večer. Asi se pořád nudíš, ale já hodlám trávit večer smysluplněji než dohadováním se s natvrdlým dědkem. Takže pro dnešek nazdar. A rada pro příště - ignoruj moje blogy, já ty tvoje hámotiny taky nečtu.
kosina
Milej vlku, zakomplexovanej nedouk jseš tady jedině ty. Nezáviď mi univerzitní vzdělání na který sám nemáš a radši dál piš bláboly o svojí babičce. Aspoň se tu všichni pobavíme nad tvou trapností a amatérismem. Maďarští socialisté určitě nejsou vzorem pro ČSSD, protože všechno těžce podělali a ve volbách dostali zasloužený výprask. Ve své jednoduchosti si myslíš, že máš patent na rozum a jedinej tvůj názor je správnej. Snad v důchodu z té puberty už vyrosteš. V opačném případě je mi tě líto.
kosina
Asi jste vůbec nepochopil podstatu mého blogu. Až budu chtít řešit Ústavní soud, napíšu o něm. Smyslem mého sdělení bylo, na kom šetří česká vláda a na kom ta maďarská, ačkoliv jsou obě pravicové. A nejde jen o ty zlaté padáky - to je spíš taková třešnička na dortu - ale především o zdanění bank, řetězců, velkých firem atd. A hlavně Orbánovo prohlášení, že rozpočtové škrty nikam nevedly.
kosina
Vlku, asi vám nedochází, že zatímco retroaktivní zdanění stavebního spoření jde proti zájmům drobných lidí, zdanění zlatých padáků jde proti zájmům různých šibalů, kteří si ze státních peněz udělují milionové odměny. Zkuste dříve přemýšlet než zas něco plácnete.