Probuzená Arménie. Pašinjane jdi!

Bagrat Galstanyan
10.5.2024 11:40
Po včerejším masovém protestu proti premiérovi Nikolu Pašinjanovi v Jerevanu na náměstí Republiky začaly dnes akce občanské neposlušnosti, ke kterým vyzval představený diecéze Tavuš Arménské apoštolské církve arcibiskup Bagrat Galstanyan.

Dnes Galstanyan zdůraznil: „Snažili jsme se dovést procesy do jejich současné fáze, abychom lidem ukázali cestu, která povede zemi k osvobození od současné propagandy lží a falšování. Až dosud náš případ nebyl politickým procesem. Nyní by podle našich odhadů mělo být toto hnutí plánováno za asistence politických sil,“ cituje portál EurAsia Daily.

Včera se podle arcibiskupa protestující pokusili zorganizovat setkání s poslanci arménského parlamentu, konzultovat s nimi otázku, jakým způsobem a jakou formou by měl proces probíhat. V této fázi jsou připraveni v tomto procesu pokračovat a pokusit se jej dovést k logickému závěru. Pak bude potřeba vybrat kandidáta na premiéra a oznámit jeho jméno. „Ale to už bude ve druhé fázi. Nyní jsme v procesu probouzení lidí," říká Galstanyan, který do arménského hlavního města dorazil v čele několik dnů trvajícího pochodu tisíců lidí.

Arcibiskup poznamenal, že kandidát ještě nebyl dohodnut a den předtím toho bylo prostě nemožné dosáhnout. Přijde čas, parlamentní síly provedou konzultace, dospějí ke společnému rozhodnutí a jméno kandidáta bude oznámeno lidem. Nevyloučil, že by na kandidátce mohl být člověk, který není členem strany nebo politického bloku.

Na otázku, zda vylučuje možnost, že tímto kandidátem bude druhý prezident Arménie Robert Kočarjan, arcibiskup odpověděl: „Nic nevylučuji, ale taková otázka nyní není na stole.“ Síly spojené s Pašinjanem tvrdí, že prostesty vycházející z diecéze Tavuš jsou s Kočarjanem a dalším bývalým premiérem Seržem Sarkisjanem spojeny. Arcibiskup Bagrat Galstanyan ale říká, že vládní moc takový mýtus vytvořila a nyní s ním hraje.

Na klíčovou otázku, zda je připraven sám kandidovat, pokud takový požadavek na náměstí vznikne, duchovní odpověděl: „Mám dvě zásady, o kterých si povíme později. S Boží pomocí ať je vše v pořádku a promluvíme si o tom později."

Pašinjanovi příznivci si ještě neuvědomili, že vnitropolitická konfrontace přestala být politická přesně od chvíle, kdy se arcibiskup Bagrat Galstanyan postavil do čela protestů. Nyní probíhá boj nikoli o moc, ale o církev. A to jsou, jak se říká, dva velké rozdíly, hodnotí situaci analýza telegramového kanálu Comrade General.

Církev prý nechce a nemůže zůstat v Arménii, kde „zničili celý bezpečnostní systém, udělali z církve cíl, popírají genocidu Arménů, vytvořili falešný diskurs o skutečné a historické Arménii, ničili bezpečnostní systém a ve školách je nekontrolovatelná drogová závislost.“

Stručně řečeno, církev a její podporovatelé prý vyšli do „boje proti Satanovi“ a jeho podporovatelům. A tento protest je předurčen k vítěznému konci a porážce Pašinjana. Jednoduše proto, že nemůže zabít Církev. Pašinjan je schopen zabít Arménii a předat ji Turkům. Církev ale zemře až s posledním Arménem na zemi a tady je prý Pašinjan bezmocný.

 

Foto: Pochod vedený B. Galstanyanem skončil po několika dnech v Jerevanu demonstrací desítek tisíc lidí.

 

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.