Potřebujeme Českou televizi?

29.11.2014 18:02
Česká televize dneška je typickým produktem uplatňování zásady leninského dekretu o půdě. Kdo na půdě pracuje, toho půda je, zformuloval Lenin. Kdo na Kavčích horách pracuje, toho Česká televize je, můžeme přesně vyjádřit situaci panující zejména ve zpravodajství formálně veřejnoprávní instituce.

Česká televize rozhodně nepřináší objektivní a vyvážené zpravodajství. Řadou způsobů naopak sama – na domácí scéně – situaci utváří. Stačí se podívat na úvod Otázek Václava Moravce, kde zazní „a o jakých tématech se po dnešních otázkách začne mluvit?“. Stejně jako v případě kampaně proti Jiřímu Paroubkovi a dnes proti Miloši Zemanovi se fakticky podílí informováním o akcích na jejich organizování. Je snad dnes dán stejný prostor stoupencům M. Zemana, jejich vyjádřením a akcím?

Česká televize a její publicistika je dlouhodobě nástrojem jednostranné propagandy. Bylo tomu tak třeba se vstupem republiky do NATO, v souvislosti s referendem o vstupu do EU nebo v případě americké radarové základny. V těchto případech, pravda, šlo souběžně o vládní propagandu. To je ale lhostejné. K tomu ČT zřízena nebyla. Není státní televizí a platí ji občané.

Nyní jsme již rok svědky naprosto jednostranného informování o událostech na Ukrajině. Jistě, za těch dvanáct měsíců dokonce i Česká televize pozvala např. Jiřího Vyvadila do pořadu Interview. Nicméně v takových případech, zde v osobě redaktorky Z. Tvarůžkové, je zřejmá připravená manipulace rozhovoru. Že se to v případě Vyvadila nepodařilo je jiná. Vskutku úchvatný je potom jednostranný výběr hostů např. na kanálu ČT24, ať již jde o tzv. odborníky nebo o všem píšící novináře.

Nechci rozebírat podíl České televize na volebních kampaních, kde jistě je možné stanovením formátu mnohé dosáhnout. Napadne ale třeba, jak se ČT podílela ve chvílích vzniku TOP 09 na zformování této strany. Konečně M. Kalousek je takovou hvězdou, že ani dnes se snad jediný problém neobejde bez toho, aby od ČT nedostal prostor k jeho okomentování.

Průzkum společnosti SANEP letos na jaře ukázal, že informace zpravodajství České televize považuje za důvěryhodné (ano či spíše ano) 57,9 procenta respondentů. V předchozím průzkumu v roce 2010 to bylo o 30 procent víc. Zcela šokujícím údajem průzkumu potom je, že Česká televize je ze všech médií vnímána jako ve zpravodajství názorově a informačně nejvíce ovlivnitelná z pohledu zájmových politických a finančních skupin.

Jaké jsou to skupiny? Že by snad Zdeněk Bakala, „jehož“ redaktoři jsou obvyklými hosty zpravodajství? Ale jehož jméno bylo naprosto bezprecedentně vystřiženo z vystoupení Miloše Zemana, když zaznělo vedle Viktora Koženého? Nejtragičtější ovšem je, že z Kavčích hor k tomo zaznívají pouze falešné výmluvy. Jak asi manipulují s jinými informacemi?

Veřejnost, která je nucena formou koncesionářských poplatků, odváděných pod nemalou sankcí, nucená platit provoz České televize, začíná z působení leninských obhospodařovatelů mít nemalou pachuť. Nic víc nemůže pocity vyjádřit, než kolující bonmot, že „Pravda začíná tam, kde končí signál České televize“.

V souvislosti s přípravou nového mediálního zákona je třeba si položit dvě zásadní otázky, které zazněly na facebooku. Potřebujeme tedy českou televizi? Odpověď je, že ano. Druhou otázkou je, zda potřebujeme Českou televizi. Tady odpověď zní stejně jednoznačně: ne.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Kvido

Pánové, nezlobte se, ale zde dlouhé komentáře pod článkem nemám čas číst. S autorem článku souhlasím, a pokud jsem narychlo viděl v komentářích něco o privatizaci ČT, trak říkám, NESMYSL!!! ČT, pokud zůstane, musí být veřejnoprávní v rukou koncesionáířů, kteří ji platí. Proto do toho kecáme... ČT by však měla, jako na Slovensku a jinde ve světě (kde se to osvědčuje)  fúzovat s Českým rozhlasem. Má to hodně výhod, mj. rotace zpravodajů, ušetřené peníze, větší rozhled, spokojenost koncesionářů... Pracoval jsem tam téměř 30 let a vím své.

heriot

Zdravím též pane Śtingle. Bohužel platit za ČT do jejího rozpočtu musím, a to přímo a na tvrdo, i když se už dívám jen na Eurosport a Sport 1 či Sport 2. Za jiné tv takto zatím neplatím, i když jsem z nich zhnusen, nesleduji je (až na úplné výjimky) ale nemusím jim platit.

Ano máte pravdu, že nikdy bychom neměli asi říkat "nikdy", je to poněku expresivní, zní to jako rezignace, nicméně v tomto případě nikdy pro mne znamená, že v historicky dohledné, pro nás ještě nějak zajímavé (a dostupné.....) době nikdo havloidům a pravici tu ČT nevezme. Ona to totiž není rezignace, to je zhodnocení reálné situace na bojišti. Kutuzov také vydal Napoleonovi Moskvu...:-). Nezapomeńte, že privatizace ČT znamená ustřižení havloidů od 7 miliard ročně, to by byla výrazná rána jejich zásobování a logistice, dalo by se říci.

Přání žádnou válku ještě nevyhrála. Velice rád bych se mýlil a jak píšete tu lidskou svoloč z ČT vyrazil. Ale jak? Zkuste tedy třeba naznačit konkrétní perspektivy, jak by k tomu mělo dojít. Já je tedy nevidím. Nezapomeňte, že ČT stojí v jedné frontě s ostatními též pravicově havloidními médii.

Jestli se dá na základě jednoho expresivního slova a jednoho překladu sprostého názvu pornoskupiny dostat do ulic několik tísíc zmanipulovaných lidí proti řádně zvolenému prezidentovi, víte jaké prostředky by ambasáda USA, Bakala i ostatní vrhli na to aby šla Praha hájit "svobodu a demokracii" v ČT? Tvrdím, že není momentálně (a dlouho ještě nebude) politická síla, která by tomuto dokázala čelit, budeme rádi, když se uhájí funkční období Zemana.

heriot

No, to jste tedy vskutku špatně četl pane Štváne, pokud vůbec...:-)

Naopak nabízím řešení. Vy nabízíte prázdná slova a hlavu do písku....

stvan

Neradíte nic jiného, než rezignovat. S tím nesouhlasím.......

heriot

Ona jedna věc je to říci, si že něco potřebujeme a druhá zhodnotit zda  je reálné toho dosáhnout....Jistě potřebujeme objektivní veřejnoprávní médium, nicméně, je zcela nereálně minimálně v horizontu jedné generace očekávat, že jím bude ČT...

Každý kdo není obluzen růžovými sny, kdo se neopájí planými nadějemi a nezavírá oči před realitou, musí přece vidět, že se ve světě rozjíždí nová studená válka (ne-li horká) a již je totální válka informační. V takové situaci má "veřejnoprávní" ČT cenu zlata a jen blázen by chtěl tento nejmocnější nástroj propagandy kupovat, když už je dávno zprivatizován a uloupen "vnitřně" a je zcela v rukou havlových pohrobků. A je financován občany, které za jejich peníze obelhává a ohlupuje.  Tento zlatý nástroj manipulace má 3 tisíce lidí a dostává 7 miliard korun. Zlaté tele propagandy.

Jakkoliv jsem rovněž pro existenci kvalitního veřejnoprávního média a jsem ochoten na něj platit, nebudu se halit do růžových snových obláčků a nebudu odmítat vidět syrovou realitu.

A ta je jasná. není síla, která by mohla ČT vyrvat zpět z rukou havloidní pravice a vrátit ji dávno ztracenou veřejnoprávnost.  To je asi jako kdybychom chtěli prostitutce vrátit panenství....To je opravdu lepší jim vyrazit ten penězovod z ruky a ČT prodat, ať se ví komu konkrétně patří a ten ať si ji živí.

Není jiné cesty.

stvan

Přesně tak Vláďo. Skuteční demokraté, kteří jsou schopni unést vyvážené informace a názory, veřejnoprávní ČT potřebují. To, že v současnosti ČT, ač pod dohledem Rady pro TV vysílání svoji úlohu neplní, nemůže být povelem k její privatizaci, ale naopak k poslání ji na tu správnou společenskou kolej a k výměně "strojvůdců".