Pavel je něco jako jako Dr. Jekyll a Hyde…

vyvadil ilustrace
30.1.2024 08:13
A jako takový šokuje. Dokonce někdy chvályhodně.Všechny západní politické špičky navenek nepípnou ani slovo o tom, že je reálná pravděpodobnost, že by mohl Donald Trump zvítězit v listopadových volbách na amerického prezidenta, i když média jsou najednou „odvážně“ zaplněny komentáři o možném návratu Donalda Trumpa

V každém případě jeho nástup v primárkách je historicky až famózní. Analytici konstatují, že dosud žádný kandidát na amerického prezidenta nezvítězil ihned na začátku kampaně ve dvojích primárkách své strany jako se zatím podařilo jemu.

Vše nasvědčuje tomu, že už Američané mají Bidena zřejmě plné zuby, i když ekonomika vůbec není tak špatná, což je obvykle pro ně dostatečný důvod takového kandidáta podpořit. Zdá se, že fakt celosvětových konfliktů, které vyvolal, proti Rusku a nyní i mohutnou podporou pro Izrael, jejichž až dosud byl podporovatelem už se Američanům zajídá a nepřekvapivě volí Trumpa coby nositele míru, ač on svými hřmotnými a siláckými výstupy vůbec dojem mírotvorce či jak je u nás obvyklé nazývat chcimíristu a dezoláta vůbec klasicky nepředstavuje,

Ale je jím, jak zřejmě velice přesně a upřímně popsal jeho syn Donald Trump jr.

Vypůjčil jsem si od Jiří Paroubka část citace z jeho rozhovoru, který naopak ocitoval Hospodářské noviny, které se tomuto rozhovoru naopak kriticky coby příkladu převzetí ruské propagandy synem potencionálního budoucího amerického prezidenta věnovali.

Pavel umí rozdráždit naše veřejné mínění svou kategorickou podporou genderovské Istanbulské smlouvy, či snad ještě hůř plédováním pro zrušení práva veta jednotlivých členských států pro rozhodování v Evropské radě, kdy proti sobě postavil i členy nejsilnější vládní strany ODS (o opozici nemluvě). Na druhé straně prakticky již od minulého roku zřejmě nejrealističtěji z hlav států a vlád EU vidí válečný vývoj na Ukrajině pro Západ nepříznivě.

Již před rokem konstatoval, že pokud nebude do podzimu zahájena plnohodnotná ukrajinská protiofenzíva, žádných úspěchů pro Ukrajinu a nebude dosaženo.

Pokud vím, žádný jiný evropský státník se takovým způsobem nevyjádřil. A v tomto duchu bez emocí pokračoval a včera opět jako první západní politik pronesl:

Evropa by se měla připravovat na možnou výhru Donalda Trumpa v prezidentských volbách ve Spojených státech amerických. Prezident Petr Pavel to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. Trumpovo vítězství by podle něj mohlo znamenat uzavření dohody s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Podle Pavla je naprosto legitimní uvažovat v Evropě o možnosti, že Trump ve volbách zvítězí a velice rychle uzavře s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dohodu, která nemusí být vůbec výhodná pro Ukrajinu a Evropu. „V tom případě budeme postaveni před hotovou věc, se kterou se budeme muset umět vypořádat,“ míní prezident.

„To není nic o narušovaní transatlantické vazby, zpochybňování Spojených států jako spojence. Ale měli bychom realisticky připustit, že Donald Trump se na řadu věcí dívá jinak,“ podotkl Pavel. Pokud bude Trump legitimně zvolen v demokratických volbách, je nutné respektovat rozhodnutí amerických občanů, míní. „Ale měli bychom na to být připraveni, protože z toho určitě poplynou nějaké důsledky,“ doplnil.

Ukrajina na rozdíl od Ruska má v aktuální situaci na bojišti limity především v živé síle, řekl prezident. Je to faktor, na který Ukrajina musí myslet. I z toho důvodu podle Pavla dostává od spojenců doporučení, aby pokud možno omezila ofenzivní akce, a naopak posílila obranu. K tomu země nepotřebuje pouze čistě obranné zbraně, ale také takové, které umožní narušit zásobovací trasy ruské armády, například dělostřelectvo, případně řízené střely delšího dosahu či letouny F-16, míní Pavel.

-x-x-x-

Co má člověk dělat, když je hlavou státu prezident, kterého nevolil, vláda která odpuzuje i Ústavní soud, který protilidové vládě zobe z ruky. Pak je alespoň dobré, že v klíčové otázce dneška, tj konfliktu Západu proti Rusku máme politika. který sice nerad, ale realisticky uznává, že věci pro vítězství Západu v tomto konfliktu nedopadnou, tak, jak si přeje. Fakticky tak zastává podobné postoje jako dezoláti a chcimíristé Orbán či Fico. A to je této době je pozitivní výhled do budoucna.

Pavel bude minimálně část svého funkčního období sdílet s budoucím americkým prezidentem. Na rozdíl od svých západních kolegů, a to už nemluvím o naší vládě, kteří se budou točit jako horouhvičky, bude jeho půlobrat docela realistický.

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.