Nečekaný hlas z České televize

1.4.2016 06:43
Často jsme lhali, manipulovali, ale to se teď zásadně změní...

Česká televize je již delší dobu z mnoha stran kritizovaná pro svoji silnou zaujatost, tendenční informování, zjevné potlačování „nehodících“ se názorů nebo také viditelný politický aktivismus řady redaktorů. Kritici dlouhodobě upozorňují, že ČT dlouhá léta neplní funkci veřejnoprávního média a zatím marně volají po nápravě tohoto stavu. Zdá se však, že se skutečně začíná blýskat v tomto směru na lepší časy. Podle některých zdrojů přímo z ČT, které zatím chtějí zůstat v anonymitě, se chystají výrazné změny. Ty by měly být jak v oblasti personální, tak i programové. ČT pod tíhou dlouhodobé kritiky veřejnosti je, jak se zdá, nucena zásadně změnit svoji dosavadní praxi. Kritici ČT tak mají velkou šanci, že se jejich názory konečně projeví přímo v praxi, což by již velmi brzy mělo být patrné přímo z vysílání.

Není tajemstvím, že řada dlouholetých tradičních tváří z ČT odejde. Mnozí se totiž s chystanými změnami jen těžko smiřují. Je téměř jisté, že z těchto důvodů odejdou například redaktoři David Borek, Marek Wollner, Zuzana Tvarůžková, Světlana Witowská (dlouhodobě zmámí skákáním do řeči, hlásáním svých jediných správných pravd, ironií a zesměšňováním nesouhlasných názorů, agresivním tónem řeči proti jiným názorům, než očekávají apod.) a někteří další. Samotní jmenovaní ostatně sebekriticky uznávají, že nedokáží změnit své dosavadní návyky a pracovní metody, jelikož je mají přímo v krvi a považují je za správné. Jak uvádí zdroj z ČT: „S těmito lidmi opravdu počítat do budoucna nemůžeme, jelikož právě oni byli nositeli oné staré a vesměs velmi špatné praxe, kdy svoje vlastní názory vnucovali televizním divákům, namísto předkládání faktů probíraných z různých názorových proudů, tak aby byla zajištěna co možná největší objektivita zpravodajství i publicistických pořadů. Pro mnohé je to velký šok, ale nedá se nic dělat, ten kdo není schopen změnit své chybné pracovní návyky, nemůže mít do budoucna v ČT místo. Televize tu musí být pro diváka a nikoliv pro redaktory a prezentaci jejich politických názorů, kterými se snaží diváka tzv. převychovat. Tato praxe musí skončit. Ten, kdo to nechce chápat, bude si muset hledat jinou práci a smířit se s tím, že lukrativní postavení v ČT bude pro něj minulostí. ČT musí sloužit napříště v první řadě skutečně objektivnímu a vyváženému informování o světě kolem nás, bez ohledu na to, komu se to líbí nebo nelíbí. Pravda a maximální objektivita se musí stát pro ČT jednoznačným kodexem, který musí za všech okolností hájit. Cokoliv jiného by bylo návratem k totalitářským praktikám a to přece nikdo z nás nechce“.

Některé pořady budou bez náhrady zrušeny, velký prostor dostanou sami diváci, aby jejich názory a postoje odrážely pořady více než je tomu dnes. Velký otazník třeba zůstává i nad Otázkami Václava Moravce, jelikož i sám velký Václav Moravec je spojen s mnohaletou praxí tendenčního informování a potlačování některých nepohodlných názorů. Navíc v ČT působí již velmi dlouho a tak se dá předpokládat, že šanci mohou místo něj dostat třeba mladí talentovaní studenti žurnalistiky. Z ČT také v této souvislosti zaznívá jasný hlas, že ani Moravec není nedotknutelnou osobou. Mělo by skončit i to, že třeba poslanec Kalousek se bude každý den vyjadřovat z obrazovky ČT ke všem problémům, zvláště když sám není odborníkem v žádné nosné oblasti. V ČT má mít do budoucna výsadní postavení také odbornost, kromě již zmiňované nestrannosti. Důstojný prostor by měly dostat i neparlamentní strany a hnutí, stejně jako řada zkušených odborníků a osobností, které měly v minulých letech dveře do ČT zavřené nejen kvůli své kritice ČT, ale i kvůli tomu, že jejich názory nekorespondovaly s názory řady vlivných osob přímo z televize. Do ČT by měly mít dveře otevřené i představitelé vlasteneckých organizací, ale i alternativních médií, které v minulosti do televize nikdo nezval a neměli tak žádnou šanci se vyslovit k aktuálním otázkám a oslovit tak širší diváckou veřejnost.

Opravdu se zdá, že ČT je s připravovanými změnami na dobré cestě k tomu, získat si zpět respekt a autoritu mnohem větší části veřejnosti, než dosud. Záleží však na tom, zda se plánované změny skutečně podaří prosadit do praxe. Dá se totiž předpokládat, že ti, kteří si dlouhá léta zvykli z ČT kázat o tom, co je správné a pravdivé, o lidských právech, svobodě a demokracii, se nehodlají se svým hořkým koncem a tučnými příjmy z veřejných peněz smířit. Stejně jako různé zájmové skupiny, které mnoho let čerpaly obrovské sumy na své projekty z rozpočtu ČT. Také v tomto případě můžeme očekávat, že se nesmíří s koncem svých zlatých časů. Je proto nutné, aby silný tlak veřejnosti, která již tak dlouho a zatím marně čeká na zásadní změnu ve fungování celé ČT, ani nadále neustával. Nyní existuje velká šance, aby se mimořádně nezdravé poměry v ČT zásadně změnily. Snad si tentokrát ČT zase nenecháme ukrást příslušníky pražské kavárny, hordami pseudohumanistů, lhářů a manipulátorů a tito konečně skončí tak, jak si zaslouží. Tedy nejspíše jen jako málo významná, ale občas hlasitá sekta jedinců, kteří nic nepochopili a asi už ani nepochopí.   Varovat by nás mělo i to, že se prý připravuje petice proti chystaným změnám v ČT, které mají vést k její otevřenosti, skutečné nezávislosti a službě veřejnosti. To, že mezi její první signatáře patří Miroslav Kalousek, Jaromír Štětina, Martin Bursík či Marek Benda nebo dokonce Daniela Drtinová, by nás mělo udržovat ve stálé ostražitosti. Jsme sice na dobré cestě, ale ještě není dobojováno. Zkrachovalí politici a novináři dobře vědí, že se hraje o jejich moc a vliv.

Je tak opravdu jen na nás, zda jim svou pasivitou umožníme, aby dále pokračovali ve starých kolejích.  Snad jim ale tentokrát ukážeme, že se dokáže zorganizovat velká část společnosti a konečně také účinně hájit svá práva.       

 

miroslav-porizek
Bydlím na malém městě uprostřed Hané, pracuji ve státní správě v sociální oblasti, publikuji asi 20 let - zejména různá témata z politiky, kultury a historie. Jsem stoupencem společenské solidarity, veřejné dopravy a přímé demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Nevěřícně jsem kroutil hlavou a až pak jsem si uvědomil, že je dnes 1.apríla  :-))

Václav Semerád

...a pak jsem se probudil...