Minikoktejl z diskuzí o obraně

cia
22.11.2011 19:48
Významnou součástí internetových novin jsou diskuze jejich aktivních čtenářů. Každý čtenář má možnost vyjádřit svobodně svůj názor, poznatek, případně nové nebo přesnější informace. Zvláště bouřlivé diskuze vyvolávají články o skandálech na našem ministerstvu obrany. Níže uvádím vitamínový extrakt těch nejzajímavějších, které v poslední době obohacují články zejména iDnes a Parlamentních listů. Vypadá to, že diskutéři jsou hlavně z řad nespravedlivě propuštěných vojáků a zaměstnanců MO, kteří mají tyto informace z praxe.

 

  • Alexandr Vondra je prý agentem CIA a má za úkol přezbrojit letectvo na americké letouny F-16 a zajistit pro americkou firmu Westinghouse dostavbu jaderné elektrárny Temelín.
  • Zbrojní expert Štefec, který měl původně budovat národní úřad pro vyzbrojování, byl v létě odejit (prý opět vyhozen jako již dříve za jeho působení v rezortu), protože se zjistilo, že podniká i v době, kdy je ve vysoké funkci a navíc prý ta pistole, kterou mu našli jako svědkovi v autě byla jeho! Dostal ji kdysi jako dárek od České zbrojovky (malá pistole pro vojenské piloty) a asi na to už chudák zapomněl.
  • Na MO bylo vyhozeno koncem roku 2010 spousta podezřelých lidí z oblasti vojenských akvizic, ale  pro jistotu tam byl ponechán jistý pan Jirák, který prý jistí poslední chapadla chobotnice, která jakoby pan protikorupční ministr osekal. Tento člověk prý např. obratně a čile řídil obstrukce, které byly podle jemu přidělených politických příkazů vznášeny proti vozidlu TATRA 810 při jeho přebírání (nepříjemní Američani prý odmítali tvrdošíjně zaplatit provizi, za to že dodávají vozidla armádě).
  • Smlouva na Pandury byla ministryní obrany zrušena proto, že prý dodavatel nechtěl zaplatit požadovanou provizi jedné lačné straně. Poté obratem tato strana dostala stejnou požadovanou částku, protože byla uzavřena smlouva nová, na mnohem menší počet, ale již vysoce předražených vozidel. Na to by musel přijít i hlupák. Jak prosté…
  • Vozidla Pandur mají prý dodnes tolik závad, které armáda na pokyn politiků zatajuje, že by bylo lepší dodávky zastavit. Z počátku prý dokonce tyto drahé hračky ani nestřílely, když pak náhodou ano, tak se s nimi nedalo nic trefit. Osádka se prý uvnitř může udusit kouřem ze splodin po výstřelech, není tak dobrá filtroventilace atd. Takových závad je prý kolem dvaceti a stále přetrvávají. Dodávky pokračují. Proč? Protože přece bylo zaplaceno - viz výše.

Je třeba si tyto informace přefiltrovat, mohou to být dokonce fámy, některé působí dokonce komicky (viz ministr agent CIA). Ale jak se říká: „Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu“.

 

novotny
Zabývám se problematikou využití poznatků moderního výzkumu a vývoje pro zlepšení stavu naší společnosti.
Klíčová slova: vláda Petra Nečase, Vondra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.