Miloš Zeman ochránce Srbů? Ale kdež. On byl u začátku krádeže Kosova

4.4.2014 11:24
Prezident Miloš Zeman navštívil Srbsko. Podle zpráv se zdá, že v Česku kromě prof. Rajko Dolečka a poslance Jaroslava Foldyny není většího přítele Srbů. Kdo pamatuje více než včerejšek, bude jeho slova pronášená v Bělehradu asi brát jako falešná. Přece jen si ještě někteří pamatují, že to byla vláda vedená Milošem Zemanem, která agresi proti tehdejší Jugoslávii bruselské centrále NATO „posvětila“. Tatáž vláda později souhlasila i s druhou etapou a rozšířením cílů, aby vzdorující Srbsko konečně bylo zlomeno.

Nevím o tom, že by Zeman v duchu titulu své knihy „Jak jsem se mýlil v politice“ někdy své tehdejší kroky prohlásil za omyl, či spíše za tragický omyl. Spíše skutečně spoléhá na krátkou paměť lidí a fakta překrývá silnými slovy současnosti. Jako premiér přitom věděl, že útok na Jugoslávii je v rozporu s mezinárodním právem, jak mu podle v uplynulých letech již zveřejňovaných informacích vysvětlil tehdejší ministra spravedlnosti Pavel Rychetský. Byť snad ani to vysvětlení být nemuselo, protože situace byla očividná, agrese byla bez mandátu Rady bezpečnosti OSN.

Na tom, že Zeman z České republiky udělal agresora, soudě podle mezinárodního práva a nikoli pocitů mocných a všehoschopných, se už nic nedá změnit. Většina jeho vlády dala souhlas s přelety letadel s nákladem bomb letících spáchat svou „humanitární misi“ nad územím republiky. Nic na tom nemění skutečnost, že někteří ministři měli slzy v očích. Co jsou ale platné slzičky, když chyběla odvaha zvednout ruku proti, jako to učinil třeba Ivan David nebo Eduard Zeman.

Tehdy začala amputace Kosova od Srbska a stala se těžko zvratitelným procesem. Při vší neúctě k pozdějšímu kroku ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a premiéra Mirka Topolánka, kteří navzdory a za zády parlamentu uznali nezávislost Republiky Kosovo, nesli jen důsledky politiky podřízenosti Madeleine Albrightové a Javieru Solanovi. Je jen symbolické, že tak učinili v Teplicích na známé silnici E52. Na tu silnici nás ovšem poslal Miloš Zeman se svou vládou již v roce 1999.

Krok Miloše Zemana a jeho vlády ale nemá jen morální rozměr. Jde o to, že malé státy musí v první řadě usilovat o důsledné dodržování mezinárodního práva, aby chránily své zájmy, územní celistvost a existenci vůbec. V poslední době vidíme k čemu vede bohorovnost v přístupu k právu. Karel Schwarzenberg po uznání Kosova tvrdil, že Kosovo není precedent. Bohužel nepochopil, že precedentem není to, na čem se dohodne v Bruselu nebo Washingtonu, ale to, co se stane. A jen poznamenejme, že dnes stejně mylně zahraniční politiku vede jeho oranžový klon Lubomír Zaorálek. Je slušné připomenout, že z českých politiků se ve všech těchto případech jako státník zachoval pouze Václav Klaus.

V roce 1999 dělily dny dvě události. V Batajnici nedaleko Bělehradu byla 17. dubna zabita kazetovou bombou tříletá Milica Rakić, první dětská oběť „humanitárního bombardování“ Jugoslávie. V Praze na Matějské pouti se se svou tříletou dcerou Kateřinou bavil Miloš Zeman. Rodiče a bratr Milice Rakić dnes mohou chodit pouze na její hrob. A tak si myslím, že místo silných slov by bylo lepší navštívit její hrob a s pokorou se omluvit. To ale Miloš Zeman neumí. On se přeci nemýlí.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

petr-meduna

Pane Gubine,  není mně příliš jasné z čeho vyvozujete, že celý text je „adorování Václavu Klausovi“. Z jedné pravdivé věty o pár slovech? Ale budiž, chápu. Pro některé  lidi není důležité, co se říká, ale kdo to říká.  Je to jedno z reziduí minulosti. Dávám přednost té nestrannosti.  Zcela děsivá je ale vaše představa vyjádřená v konstatování  „jak podle Vás měla vláda reagovat“, když Solana zavolal deset dnů po našem vstupu do NATO.  To je podle vás argument pro souhlas s porušením mezinárodního práva?  A svatá prostoto, kdy se stává stát „plnohodnotným“  členem  NATO?  Ihned po vstupu? Za měsíc? Za rok?  Říkáte, že šlo o souhlas s přelety a nemáte pravdu. Vláda dala souhlas s akcí NATO a přelety byly jen součástí  vojenské operace  proti bývalé Jugoslávii. Bez souhlasu vlády M. Zemana by  ovšem agrese nebyla operací NATO, ale jakési skupiny ochotných.  Ve svém komentáři se    zcela vyhýbáte  souhlasu vlády s druhou etapou bombardování a rozsahem stanovených cílů. To už pane Gubine  nebylo deset dnů po vstupu Česka do NATO.   Ptáte se, proč neuvádím česko-řeckou iniciativu, která podle vás přispěla k ukončení bombardování.  Neuvádím proto, že tento jinak jistě J. Kavanem poctivě míněný úmysl nesehrál roli, který mu přikládáte.  Nemíním se ale zaplétat do diskuse nad dalším a dalším. Nemůžete ode mě očekávat obhajobu neobhajitelného.  

oleg-gubin

Vážený Petře Meduno, označil jste se za "nestranného pozorovatele". Váš text však není nestranný ani trochu, spíše jde o adorování Václavu Klausovi. Proto si dovolím připomenout Vám pár historických skutečností. Deset dní poté, co se Česká republika na jaře 1999 stala členem NATO, zatelefonoval jeho generální tajemník Javier Solana českému premiéru Miloši Zemanovi a oznámil mu, že letadla NATO zahájí bombardování Jugoslávie a budou přitom přelétávat území ČR. Jak podle Vás měla vláda reagovat? Měla nechat letadla sestřelit? Zrušit podpis pod Washingtonskou smlouvou a okamžitě z NATO vystoupit? Skutečně "nestranný" pozorovatel by zmínil alespoň česko-řeckou iniciativu, která přispěla k ukončení onoho "humanitárního" bombardování.

jiri-paroubek

Pane Meduno, nic proti Vašemu názoru, pokud ale říkáte, že se ve vztahu k Srbsku zachoval dobře jedině Václav Klaus, nemáte dost informací. Několikrát jsem na půdě sněmovny jako opoziční poslanec ostře kritizoval uznání Kosova pravicovou vládou. Činil jsem tak častěji a kvalifikovaněji nežli Jaroslav Foldyna. A Václav Klaus, kdyby býval chtěl, mohl uznání Kosova zkomplikovat.