Kdo ovládá stíhačky F-35

Redaktor Matouš Lázňovský se zamýšlel nad souvislostmi vojenských letadel F-35. Do jaké hloubky může výrobce ovládat jejich provoz, sám rozhodovat? Ve svém textu nejprve připomněl nutnost dodávek náhradních dílů, softwarových aktualizací s servisu vůbec.
Ostatně k tomu se uvádělo, že ČR patrně nebude mít dost personálu pro obsluhu těchto letadel, která snad ani nebudeme mít. Jednu z pochybností nabízí přibližování bezpilotních stíhaček – dronů.
Jen uvažuji.
K zastavení provozu - dálkové bezdrátové ovládání by zastavilo provoz okamžitě, vhodným softwarovým zásahem. Kdežto nedostatek náhradních dílů je zdlouhavější. Souvisel by s intenzitou využití zbraně, podle poškození při styku s protivníkem.
Jednou záležitostí je to, co výrobce udává - když skutečnost může být jiná. Premiér Malajsie sdělil roku 2020 nepříjemnou zkušenost své země s omezeným využitím - konkrétně amerických stíhaček F-18. „USA neposkytujú zdrojové kódy pre plné ovládanie stíhačiek, čo znamená, že: ‚Nemôžeme vstúpiť do softvérovej kontroly lietadla a naplánovať akýkoľvek útok proti iným krajinám bez toho, aby sa samotná zmena softvéru neuskutočnila Američanmi. Takže aj keď sú lietadlá veľmi dobré, v zmysle výkonu motorov, my sami nemáme možnosť ich priamo ovládať. Musíte jednoducho požiadať Spojené štáty o vloženie príslušnej časti softvéru pre potenciálny útok na inú krajinu, ak by ste také niečo plánovali. --- Môžeme s nimi lietať na leteckých prehliadkach, ale to je asi tak všetko. Pretože bez zdrojových kódov ich nemôžeme samostatne použiť vo vojne s inou krajinou.‘“
O nebezpečí nákupu cizích vyspělých zbraní se kdysi přesvědčila Argentina. Režim agresivních generálů tehdy zabral ostrov Falklandy – Malvíny. Představitelka Velké Británie, rovněž agresivní, přiměla francouzského prezidenta, aby její zemi vydal kód ke složitým zbraním – a ten musel vyhovět. Jaké výhrůžce politik ustoupil, když po skončení války se politička chlubila, že pokud by Británie ve válce prohrávala, neváhala by nechat nasadit jaderné zbraně? Poprvé od roku 1945, pro nevýznamný ostrov! Ženská pevná vůle může být, v některých užitích, na škodu.
AI sděluje, shrnuje: „F-35 má pokročilé síťové propojení, které umožňuje monitorování, diagnostiku a softwarové úpravy na dálku. Výrobce a americká vláda mají jistou kontrolu nad funkcemi letounu, ale přímé vzdálené ovládání letu nebo jeho deaktivace není možná. Letoun však závisí na americké infrastruktuře pro aktualizace a údržbu, což dává USA určitou kontrolu nad jeho provozem u spojeneckých států.“
Pro srovnání, jak je to s elektromobily. Kdysi dávno, při velmi nepříznivém počasí v USA, zveřejnila firma Tesla, že provozovaným autům výjimečně na dálku umožnila hlubší vyčerpání energie akumulátoru ~ Běžně se zapíná režim nízké spotřeby energie, když když už jí mnoho nezbývá ~ Sníží autu výkon, nebo ho zablokuje, bylo-li ukradené ~ Sleduje polohu užitím GPS, má-li internetové připojení ~ Může upravit režim nabíjení~ Tesla může upozornit majitele na podezřelé pokusy o vstup do vozidla.
Elektromobily Škoda mají méně ovládání výrobcem, nemohou dálkově omezit výkon nebo hloubku vybití baterie. Můžou omezit maximální nabíjecí výkon. Aktualizuje se software.
Zhruba, co výrobce Lockheed Martin může: přenášet k sobě diagnostické údaje, předem odhadovat závady, aktualizovat veškerý software. Navíc spojencům ovládat dostupnost některých funkcí, a to softwarovými licencemi. Dál by zřejmě mohl zničit některé souvislosti vyspělé techniky, pokud by letadlo skončilo u nepřítele. Zdrojový kód softwaru není v držení majitele stíhaček, takže rozhodující ovládání je v rukách cizí moci. O dalších souvislostech lze aspoň uvažovat.
Když proti sobě usilují o vítězství dva fotbalové týmy, bývá to pro hráče velmi vyčerpávající. Ovšem brzo se zotaví. Pokud by však proti sobě nastoupily stíhačky americké výroby a proti nim ruské spolu s čínskými, došlo by nakonec na válku s užitím klacků, podle A. Einsteina?
Má-li člověk získat hypotéku na stavbu domku, část financí skládá sám. Však staví pro sebe. Stojí do úvahy, aby ministr, který draze investuje, musel nejmenší část hradit i ze svého platu. Případně i majetku; měl by být vlastencem. Chrání zemi i pro sebe…
Pouze předpokládám, že namísto těchto strojů pořídíme v Americe něco pro všeobecný prospěch.
— blog —
Zde delší verze tohoto článku s plnými odpověďmi několika AI → 28.3.2025
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 3140x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.