Kapitalismus bez pudu sebezáchovy vycítil svoji šanci

22.11.2010 11:47
Asi nejhorší lidskou vlastností je neschopnost poučit se z chyb minulosti. Přitom historie lidstva není ve svých mocenských geopolitických změnách příliš pestrá. Mnohokrát se v jejím průběhu prokázalo, že žádný strom neroste do nebe a že po těchto poznáních takřka vždy nesametově tekla krev. Rozumným lidem bych to snad ani nemusel připomínat.

Vyprávějte to však dnešním politickým špičkám a mnohým podnikatelům, kterým se nad pachovou stopou stále více bezbranných zaměstnanců doslova ztopořil rozum. Nedávno jsem na vlastní uši slyšel tyto názory.

Je správné, že se našim zaměstnancům osekají pracovní práva a že je z neomezené pracovní poslušnosti přijedou při výstavbě dálnic školit Číňané. V momentě, kdy si náš, s novou realitou seznámený, zaměstnanec uvědomí, že si může jít maximálně stěžovat na lampárnu, bude ochoten pracovat tak, jak zaměstnavatel potřebuje a za tolik, kolik mu bude ochotný dát. Copak je to normální, aby nám stát přikazoval, kolik musíme minimálně platit a kolik hodin měsíčně může dělník odpracovat?

Když jsem těmto nezdravě chamtivým volnomyšlenkářům oponoval úvahou, že si car v tváří tvář hlavním pušek bolševiků možná vyčítal, že se měl k mužikovi chovat lépe a že se ke stejně opožděnému honění pana Bycha mohli po Vítězném Únoru uchýlit i tehdejší pravicové politické špičky , tak se mi vysmáli. Stejně tak se vysmáli z mé strany dobře míněnému varování, že by neměli přehlížet nepřehlédnutelný narůst kriminality, jejíž příčinou je ekonomická zoufalost pachatelů. Obzvlášť, když oběťmi jsou v hojném počtu ti, které je oč obrat. Vše marné.
  
Naše současné politické a ekonomické špičky, včetně zaměstnavatelů, prostě nechtějí slyšet, že když mají lidé hlad, vždy se najde někdo, kdo je začne burcovat. V tuhle chvíli si dokonce myslí, že tím zlým buřičem je ČSSD. Nemám žádný zájem se dočkat toho, až budou nuceni změnit názor a začnou vzpomínat na argumentačně zlatou ČSSD. Proto jim je nutné, a stejně tak zaslepeným médiím, připomínat, že žádný strom, tedy ani ten jejich, neroste do nebe. Bohužel, pořekadlo "moudrému napověz" má jednu důležitou podmínku. Výskyt moudrých. Nečas, Kalousek, Drábek a spol. deficit této vlastnosti nijak neskrývají. O to víc umí bourat sociální společenský smír a možná by se i v honění Bycha vyrovnali svým stejně zaslepeným předchůdcům, kteří se odmítli řídit zdravým rozumem. Naopak se nechali řídit kručením svých nenasytných žaludků. Jak jsem napsal v úvodu. Asi nejhorší lidskou vlastností je neschopnost poučit se z chyb minulosti.
stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jaroslav
Národ, který nezná svou historii je odsouzen jí opakovat.
stvan
Pane Višňovský, mohl by jste si ještě jednou přečíst můj text?Zmínka o hladu je upravenou výpujčkou verše D.Landy, který jsem použil pro lepší pochopení toho, oč tu běží.
zdobinsky
Václav Havel se k výročí 17. listopadu vyjádřil, že jdeme správným směrem. Nevím, jak to myslel. Jestli je ten směr dán a my z něj nikam neuhýbáme, tedy jdeme automaticky správně, nebo jestli ten směr nějak vytváříme svou vůlí a korigujeme? A jestli vůbec máme na výběr i nějaký jiný směr.\r\nVýznamná světová osobnost, dramatik filosof, je tedy spokojena. Až třeba ale zjistí, že špatným směrem jdeme, což by bylo v tom lepším případě, neb historie nás poučuje, že vládnoucí oligarchie nejsou schopné reflexe, bude již pozdě. \r\nSlavoj Žižek to říká docela srozumitelně - revoluce a výrazná osobnost se opět objeví.