Jiří Dolejš: Vláda beznaděje - odklad do třešní?

27.4.2011 10:16
Jevově vládní krize vypadá jako krize důvěry koaličních partnerů spojená s odhalením nestandardních vztahů uvnitř strany Věcí veřejné. Ve skutečnosti jde o mocenský spor o dělení kořisti, protože tato vláda vznikla hlavně na dokradení všeho, co zbylo - na završení kolonizace veřejného prostoru. Často se mluví o tom, jak zdomácnělo v ČR vzájemné fízlování. Ano. Policejní metody kompromitace, provázející podobné mocenské spory, mají svoji historii. S těmito metodami pracoval např. ministr policejních služeb bonapartistické vlády, Joseph Fouché, ale i temná postava ze stalinského Ruska, maršál Lavrentij Pavlovič Berija.

I dnes, když je moc v úzkých, má tendenci uchýlit se k těmto metodám a určitý druh médii to s potěchou komentuje. Lidé na ulici ale už toto bulvární kádrování nebaví. Pro ně je zklamáním práce této vlády jako celku. 

Místo aby vláda vládla podle svých slibů v odpovědném a protikorupčním duchu, tak se jen pře o moc jako o kořist, ke které se dostali po hřbetech voličů. Jedni ministři vystupují v roli odvážných skautů, jiným zbyla role mediálních maskotů. Za reformní rétorikou se ale skrývá neschopnost pozitivní práce, absence reálné hospodářské politiky A v kořenech těchto mocenských her je oligarchizace, nejdříve ekonomiky a pak i politiky. 

Pod prezidentskou taktovkou zpytlíkovaná ad-hoc koaliční dohoda o formální rekonstrukci vlády je jen pokusem politickým a mediálním marketingem uklidnit veřejnost. Přesvědčit ji, že je třeba zachránit odvážné reformy, aby k nám nedorazil přízrak řeckého bankrotu. Ale opakovaný vtip už není vtipem. A většina občanů se už neděsí řeckého bankrotu, ale českého nevládnutí. Zatím totiž koaliční smír nemá charakter pevné dohody o reformách, které budou zásadně a dlouhodobě ovlivňovat tuto zemi.

Pokud se toto nezmění, přijde další vládní krize než začnou dozrávat třešně. Zatímco mimo ČR uhání vlak velkých změn, česká vláda teprve sestavuje jízdní řád pro courák reforem, který může skončit v konečné stanici Řiťka či podobné destinaci. Bude zajímavé sledovat, do jaké míry bude koalice odvážná a dodrží slib, tedy že hlasování o reformách spojí s důvěrou vlády. Vláda Petra Nečase nesplnila ani slib projednávat podstatné změny s opozicí ale neplní ani své vlastní programové prohlášení.

Jak dopadlo rozpočtové řeznictví ministra financí Kalouska? Zdaleka nepomohlo snižování deficitu jak se nás snaží přesvědčit. Letošní daňové inkaso meziročně klesá, tedy plánované snižování dluhu se nedaří. Naopak se podvázal ekonomický růst. A tato smyčka se logicky kolem veřejných financí utahuje. Moderní hospodářský zázrak nové ekonomické politiky Nečasovy vlády se měl opírat o ekonomiku taženou inovacemi v nedohlednu. Bohužel realizace tohoto konceptu je v nedohlednu.

Jak chceme čelit stále tvrdším podmínkám na evropských a světových trzích? Zase ten starý recept zvyšovat konkurenceschopnost ČR přes nízké náklady práce. Netřeba opakovat, že se tím podváže kupní síla obyvatelstva. Pokud jde o daně, tak vláda slibovala nezvyšovat daňové břemeno. V reálu přišel povodňový desátek, připravuje se zvyšování DPH a přerozdělení břemen daňovou progresí se vláda bojí jako čert kříže. Její politiku tedy mají táhnout daňoví soumaři, tedy řadoví poplatníci. 

Věci veřejné si stanovují podmínku aprílového přežití vlády v provedení reforem. Přitom není jasné jakých. Koaliční kompromis kolem dobrovolného opt-outu totiž nesplňuje představy kapitálových fondů, protože nebude přes masivní propagandu zájem o opt-out nemusí být velký, jen se tím rozvrátí dosavadní systém. Podobně opatření v oblasti odvodů do zdravotního pojištění oslabují jeho příjmovou stranu o významné miliardy.

Stranou zůstal také slib zajištění prostředků do programů podpor bydlení. Ale zatímco peněz do Státního fondu rozvoje bydlení nepřibylo, tak byla omezena státní podpora stavebního spoření a připravuje se zrušení daňových úlev pro hypotéky. Nesplněn zůstal i slib lepšího využití evropských zdrojů. Čerpání evropských peněz ale nadále zaostává, dokonce hrozí orgány EU, že zastaví proplácení těchto zdrojů (připomínám problém Operačních programů životního prostředí nebo pro Region Severozápad).

Současná vláda se pyšnila, že je vládou pro podnikavé a tvořivé lidi. Místo podpory běžných podnikatelů jsou ale vládní marionety ve vleku velkých lobby. Zdaleka nejde jen o manažerské chvástání ABL, ale je tu i Omnipol či Viamont a další firmy, které usilovně pobíhaly kolem určitých ministrů. Když jsem se už při vzniku současné vlády v srpnu 2010 obával, že nic neudělá s promrhanými cca 100 mld korun na veřejných zakázkách, vývoj mi dal bohužel za pravdu. Vesele se plýtvá dál, rozestavěnost infrastrukturních staveb neklesá a dopravní superkoncepce ztroskotala.

Takže co s tím? Nestačí jenom opoziční zvedání návrhů na nedůvěru vládě. Je třeba důkladněji přerýsovat politický půdorys této sněmovny a zpřetrhat některé vazby. Je tady takové tradiční české řešení. Mluvil o něm před mnoha staletími reformátor církve, mistr Jan Hus. Vyjadřoval se o prelátech, kteří se zajímali jen o světské statky a desátky, že se rvou jak psi o kost. A navrhl prosté a lidem srozumitelné řešení - seberte jim tu kost a oni přestanou. Sebrat ministrům této vlády jejich kost mohou volby. Kdo se bojí opozice, ten se bojí o pozice. Tak pojďme k volbám a uvidíme. Pokud se vláda bude o svou kost rvát nadále, sejde se Sněmovna kvůli vládní krizi nejpozději v červnu nanovo. A quo usque tandem…

(Blog autora vyšel na http://aktualne.centrum.cz dne 26. dubna 2011)

jiri-dolejs
Ekonom a politik. V letech 1994-2002 členem zastupitelstva hl. m. Prahy, od roku 2002 poslanec Parlamentu ČR.
Klíčová slova: vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

josef_smolik
Pane Dolejši,děkuji za Vaši upřímnost i náhled do soukromí.Přidám si Vás,hlavně za otce,k panu Bublanovi...Přeji Vám vše dobré a otci gratuluji,že má takového syna!!!!
jiri-dolejs
určitě nemystifikuji a ani nevím jaký přesně kontext máte na mysli, ale pokud jde o moji kandidaturu, tak o té nerozhodovali kolegové z poslaneckého klubu, ale podle stanov stranické orgány. Já bych si mohl jít za čím bych chtěl (i když myslím nejsem typ který se chová jak říkáte), ale na rozhodování o umístění na kandidátce prostě nemám jako osoba vliv.
Takže zřejmě vycházíte z nějakých zavádějících pocitů z četby titulků v tehdejších médií před 18 měsíci. A to není nejlepší vodítko. Politikům nemusíte věřit, ale toto jsou fakta. Jistá opatrnost mých kolegů souvisela s tím, že v politice existuje presumce viny (nikoliv neviny) a do vyšetření případu se nesnažili mne obhajovat. A jak jsem řekl, běžná konkurence mezi osobnostmi tu samozřejmě vždy je.Chápu opatrnost svých kolegů a byl jsem proto trpělivý - jak závěry policie, tak objasnění vnitrostranickou cestou, ale nakonec především mínění voličů (měl jsme druhé největší procento preferencí z kandidátů KSČM) mně přinesly zadostiučení.
Pokud jde o tu vaši poslední větu, možná mi neuvěříte, ale celý život žiji jen z gáže která kromě posledních 10 let byla podprůměrná, bez hypoték a leasingů. Majetky, dokonce ani vlastní auto nemám, a ani po nich neprahnu. Jediné o co jsem se vždy snažil nebýt nikde dlužen. Jsem sám rozvedený a žiji v jedné domácnosti se svým takřka 90. letým ovdovělým otcem, kterého bych nedal do nějakého starobince ani za nic. Pochopitelně netrpím nedostatkem, ale jestli je to rozmařilý život posuďte sám - omlouvám se za osobní tón, nerad o těchto věcech veřejně mluvím, ale prostě si uvědomte, že ani poslanci nejsou stejnorodá masa a mají různé životní příběhy.
josef_smolik
Pane Dolejši,nemystifikujte a nevytrhávejte věci z kontextu.Sám dobře víte,že po té aféře kolem zákonech o hazardu si většina Vašich kolegů přála,abyste nekandidoval,ale Vy jste šel tvrdě za svým...Věřím,že jste mezi kolegy oblíben a i já Vás považuji za slušného člověka,ale jinak si trvám na své poslední větě a opravdu Vám politikům moc nevěřím.Omlouvám se p.Bublanovi a možná by se ještě někdo našel...
jiri-dolejs
Pokud jde o alternativy, tak ty se logicky promítají do volebního programu, politických vystoupení a ve vybraných případech i do návrhů, které jsou předmětem projednávání příslušných zastupitelských sborů. Moje snaha posunout debatu (od lamentací jak je vše špatně do věcné polohy) je myslím trvalá. I tato kritika vlády se snažila některých dotknout se některých věcných bodů a ne jen nadávat. Takže i když chápu vaše obecné znepokojení nad politikou, tak bych uvítal to posunout konkrétněji - třeba začněme s tím, že se podíváte třeba i na těchto stránkách na mé články či blogy a řeknete co se vám líbí či nelíbí. P.S. Ujištuji vás že drtivá většina mých stranických kolegů vůči mé osobě naprosto žádný odpor nemá (netuším kde jste tohle vzal) a že ani v jediném případě to nikdy nepřekročilo rámec konkurence běžné v každé politické straně.
josef_smolik
Pane Dolejši,když i přes odpor svých kolegů z KSČM jste se prodral do PS,tak proč se svým postavením a možnostmi ty alternativy necpete do lidí,kde se dá? Vy pořád na něčem pracujete,ale výsledky Vaší práce jsou neviditelné pro veřejnost...Já Vás téměř všechny podezírám,že každý měsíc resp. výplata v parlamentu dobrá! Děti na škole,hypotéky,auta na leasing,atd. a plácat se musí promiňte splácet.
jiri-dolejs
zejm. s náízorem pana Kyselého ybch si dovoli souhlasit - jsou alternativy, ale je třeba na nich pracovat a dostat je do povědomí lidí. Populistické bytí v rpsa a vrituální kočkování politiků jen prohlubuje beznaděj a ani do pravověří se před tím nedá utéci.
zdobinsky
Kdyby současná bezvýchodnost ve společnosti tkvěla jen v tom, kterou z parlamentních stran zvolíme, bylo by to velice jednoduché. Ale tak tomu, jak určitě většina z nás podvědomě cítí, není. Už komunisté v osmdesátých letech říkali, že to chce pro oživení nějakou změnu a toužili po nějaké výrazné osobnosti. Nic takového ale nepřišlo a jak to dopadlom všichni víme. Ve společnosti, kde není žádná nosná idea, to ani jinak nemůže vypadat. Jeden neuznává druhého a každý je přesvědčen, že jen jeho pohled je správný. Přitom ubývá zdrojů, ubývá lidí schopných pracovat a život je čím dál nákladnější. Za takové situace bude každá vláda jen hasičem požáru.
skodovka_1
Pane Očenášek,
A co TI ortodoxní - viz. Grebeníček KSČM rovno KSČ
josef_smolik
Souhlasím s p.Kosinou,vždyť jestli se nemýlím,tak za Bémova tunelování Prahy seděl v kontrolní komisi či dokonce ji vedl komunista.Dále příklad volby prezidenta a další a další doklady,že pro ně vůbec není problém se adaptovat na současnou dobu a pouze žijí z ortodoxních starých členů a protestních hlasů...Myslím si,že pro potencionálně vládnoucí stranu je to málo.Ale souhlasím s poslední větou p.Kosiny a proto buďme rádi i za to málo...
kosina
To je sice všechno pravda, ale jak si pomůžeme volbou KSČM, když tato strana stejně nikdy nebude sedět ve vládě? Komunisté se tiše krčí v koutku, dosyta užívají poslaneckých prebend a raději moc neprovokují, jsouce rádi, že je pravice toleruje. Socdem se radši spojí s pravicí, než by je pozvala do vlády ve strachu z reakce veřejnosti a médií a kvůli lpění na vyčpělém Bohumínském usnesení. A samotná KSČM se ani do Strakovky nehrne, protože spravovat vyjedený krám není žádné terno. Jednodušší je kritizovat všechny a všechno a sbírat protestní hlasy. Nicméně, je třeba uznat, že kdyby zde neexistovala formace nalevo od ČSSD, tato by už dávno rezignovala na obhajobu sociálního státu a vydala se cestou blairismu do pekel.
skodovka_1
No! Máte pravdu! Tleskám! Ale sedím !!!
Ale kde si nynější politici inspiraci a kde se učili? Pod taktovkou KSČ a SSM a korunou bylo absolvování VÚMLu.
Před 20 lety skončila ústavně moc jedné strany. Přišla doba ledová a ono nám to zimou zmodralo !!!
Jdu si vyplnit pořadník do blázince, jak se u nás říká do Havlíčkova Brodu.
U Vás, asi do Bohnic, nemají tam volné lůžko.