Je inflace strašák nebo jen obchodovatelná komodita?

ovce
17.5.2023 11:36
Pokud se výraz „inflace“ začne častěji objevovat ve vyjádření politiků, je dost podstatné, zda jde o politika vládního a nebo o příslušníka opozice. U vládního to je často nepřímé přiznání vlastní neschopnosti, z opozice to zní jako dvojhlas: jednak kritika těch, co jej u posledních voleb předběhli a současně úlevné konstatování, že v tom vládním křesle nesedí.

Když se podíváme na strukturu té současné inflace v našich končinách, zcela jistě jí vévodí zdražení energií. Hledat další podružné vlivy se může setkat s úspěchem, ale hned v závěsu za energiemi je nenažranost některých dodavatelů a návazně i obchodníků. Tento stav zcela dokumentují mnohé stamiliardy zisků, které z kolonie zvané „Česká republika“ vydolovali a některé zaslali do zahraničí.

Pamatuji si odpověď v minulosti zpovídaného šéfa Volkswagenu, kdy na otázku, proč za stejnou práci jsou tak násobně rozdílné platy – bráno v Německu a u nás, (novinář zůstal s hubou otevřenou) zněla odpověď: platy se přizpůsobují celkové životní úrovni! Ale ani tato filozofie se do našich spotřebních cen nevejde, když najdeme v Německu stejný výrobek se stejnou cenou a nebo i lacinější.

Řekněme si to otevřeně: v EU jsme m.j. za dotační úplatek, se kterým zastánci větší svázanosti s Bruselem silně mávají. Pokud se za pár let staneme čistými plátci, bude atmosféra při návrhu na vystoupení příznivější. Vystoupit? Proč? Nu, nikde není psáno, že úplně nutně musíme, mj. také proto, že se obecně předpokládá, že se Brusel bude za vystoupení mstít.

Ale pokud musíme snášet takový paskvil s elektřinou – lacino vyrobíme a draze zpětně odkoupíme, pokud existují blokace na výrobu pro údajnou nepřípustnou konkurenci, se kterou bychom mohli úspěšně obchodovat, nebo pokud se od nás vyváží stamiliardy zisků ročně a my s tím prý nic nezmůžeme (to bych se na to podíval!), inu, inu, to bych tento odstavec mohl mít 3x delší a tak raději k tomuto tématu závěr: jistě by to měla nějaká politická reprezentace zkusit dát návrh na vystoupení, aby širší občanstvo mohlo vyhodnotit to divadlo, které by Brusel sehrál. Sepsané důvody – příkoří by vydaly na půl knihy.

Z titulku – inflace, jako obchodovatelná komodita, je především pro ty, kteří ji mají jako proměnnou u určování ceny zboží. Rovněž banky s touto veličinou často pracují, ale jen těžko mohou zastřít znehodnocení úspor, což je proti jejich zájmu. Určitě ČNB může výši inflace ovlivnit, ale hlavní tíha leží na státních orgánech, protože není-li růst inflace způsoben světovou nebo alespoň celoevropskou krizí, jsou nástroje v jeho rukou – viz. cena el. energie, kde stát roní falešné slzy, neb z těch svých 70% v ČEZu má slušný příjem do rozpočtu.

Poznámka do vlastních řad: při součtu mínusů Fialova spolku pro řízení státu, za asistence culící se šéfky Parlamentu, (jen namátkou – vedle do očí bijící el. energie, škudlení na těch nejchudších, ale sobě neuberou,neúměrná podpora válčící Ukrajiny bez jakékoli snahy – návrhu podmínek k zastavení zabíjení, chybějící protest proti federalizaci EU, atd, atd,) , bylo uskutečněno několik demonstrací jako vyjádření nespokojenosti občanů, avšak při opakování s klesajícím počtem zúčastněných.

Závěrem: už jsem to jednou napsal, že nelze jinak, než celostátní masový protest občanů. Už jen na posměšnou poznámku p. Fialy, že ho plný Václavák nevzrušuje, bude potřeba něco vzrušivého – ideální by byla nedůvěra v Parlamentu (ale to při stoosmičce asi nepřipadá v úvahu), pak už je na pořadu dne široká občanská neposlušnost. Jsme negacemi v minulosti už tak laxní, že tomu účelovému pětislepenci všechno projde? Aktuálně Černochová do USA podepsat smlouvu - to nebude bez nákladů. Jsme opravdu už jenom ovce s hlavou u trsu trávy?

 

 

miroslav kulhavy
Jsem důchodce, který neztratil zájem o dění doma i v zahraničí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.