Fiskální pakt - krok k prohloubení chudoby

22.8.2014 11:44
Vláda ČR nedávno schválila implementaci evropských pravidel, která budou hlídat naši rozpočtovou kázeň. Tato pravidla vejdou v platnost, jakmile přijmeme společnou evropskou měnu. Tento pakt navazuje na dřívější zcela nefunkční pakt stability a růstu. Nutno dodat, že s eurem asi tři čtvrtiny občanů nesouhlasí.

Mnoho analytiků a politiků tento krok k hlubší a aktivnější integraci velmi chválí, protože by to měla být určitá pojistka proti vládám, které jsou nezodpovědné, a tím se ještě zavede určitá forma disciplíny. Je to, na rovinu řečeno, první krok směrem k přijetí eura. Tento pakt je, podle mého soudu, nedopracovaná a narychlo přijatá právní »hrůza« hlavními hybateli eurozóny. Buď strukturální deficit do výše 0,5 % HDP, nebo nám Evropský soudní dvůr »napaří« pořádnou pokutu.

Fiskální pakt má podobu narychlo schválené mezinárodní smlouvy mezi jednotlivými suverénními státy. Nevychází tedy z primárního (všechny státy EU by ho totiž nikdy neratifikovali) ani sekundárního práva EU, tedy práva institucí EU, přitom dává těmto institucím velké pravomoci. Zejména Evropský soudní dvůr se stane oním »vymahačem«. Nejvíce nových pravomocí získává však komise, tedy občany nevolení úředníci.

Za alarmující a největší problém ale osobně považuji tzv. kreativní účetnictví. Neexistuje zde vůbec žádný orgán, který by kontroloval kvalitu dodávaných dat jednotlivými státy, tím pádem státy mohou údaje snadno zkreslit ve svůj prospěch. Vzpomeňme, že »problémové« státy v minulosti data snadno falšovaly.

Já nevidím žádný důvod dělat kroky k přijetí eura, zejména když ho většina lidí nechce, a nakonec »vyfasovat« tučnou pokutu díky »úžasnému« fiskálnímu paktu.

www.janecekpavel.cz

janecekpavel
Kandidát do Zastupitelstva města Náchoda za KSČM
Klíčová slova: chudoba, Euro, fiskální pakt, vláda, volby

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.