ČSSD volá po řešení konfliktu a míru na Ukrajině

tk cssd
23.4.2024 17:00
Česká suverenita – sociální demokracie dnes na tiskové konferenci volala po řešení konfliktu a míru na Ukrajině. Toto téma jistě bude i součástí rozhodování ve volbách do Evropského parlamentu. Voliči by měli vybírat mezi temnými silami války a stoupenci mírových řešení. Prosazování míru je také prosazováním všeobecnějšího blaha lidu evropských suverénních států v Bruselu.

Předseda strany Jiří Paroubek připomenul, že americký Kongres schválí v nejbližších dnech podporu Ukrajině v objemu 61 mld. dolarů (z toho 14 mld. přijde na Ukrajinu ve finanční podobě přímo) a konstatoval, že větší část tedy dostanou američtí zbrojaři…

„Ukrajinská armáda je v situaci, kdy jí chybí nejen dělostřelecké granáty a další vojenský materiál, ale ztrácí pochopitelně i odhodlání. Nemá ani dostatek mužů, kteří by čelili intenzivním ruským útokům. Ukrajinská armáda nemá ani dostatek vyškolených vojenských odborníků, např. k obsluze tanků, děl či raketometů, ztrácí akceschopnost a tím i bojovou schopnost,“ řekl předseda ČSSD.

Čím dál více se mluví o potřebě uzavření mírové smlouvy mezi Ukrajinou a Ruskem, která bude vycházet ze status quo na bojištích. Tzn. že Rusové si podrží území, která svou vojenskou invazí získali, přičemž jsou to především území obydlená etnickými Rusy na jihu a východě Ukrajiny a také na Krymu.

„Bohužel, politické elity Spojených států a Západu obecně (včetně současné české vlády) podcenily realitu, která se v ekonomice světa v posledních 10 až 20 letech vytvořila, zaznělo od Paroubka.

Světová banka nedávno vydala přehled, ve kterém seřadila státy podle HDP dle parity kupní síly. Podle tohoto srovnání, do kterého se nepromítají zkreslené směnné kurzy jednotlivých měn, je Čína s náskokem nejsilnější ekonomikou světa před Spojenými státy a za Spojenými státy s velkým odstupem následuje na třetí pozici Indie.

Na čtvrté pozici je Japonsko, mimochodem s HDP dle parity kupní síly (PPP) 5,7 bilionu dolarů a na páté pozici následuje Rusko s 5,33 biliony dolarů HDP dle PPP v těsném závěsu s Německem s 5,31 biliony dolarů HDP dle PPP. Jinak řečeno, Japonsko, Rusko a Německo jsou, pokud jde o HDP podle parity kupní síly, prakticky srovnatelné.

Velká Británie a Francie jsou podle tohoto ekonomického ukazatele na 9. a 10. místě za Indonésií a Brazílií. Prostě časy, kdy Západ ekonomicky válcoval zbytek světa, jsou pryč. Mimochodem, Česko je na 45. pozici a Ukrajina na 50. pozici.

„Když jsem četl projev Vladimira Putina před ruským parlamentem v lednu, trochu jsem pochyboval o číslech, která nyní zveřejnila Světová banka, o nichž prezident Putin tehdy mluvil. Nechtěl jsem uvést na českých „trh informací“ dezinformace, abych nebyl označen, jak je nyní v kraji dobrým zvykem, za ruského dezinformátora. Ale Světovou banku jistě nebude nikdo zpochybňovat a nikdo ji nebude označovat za nástroj Putinovy propagandy. Je to prostě fakt. Stratégové Západu a zj. stratégové NATO naprosto podcenili hospodářský potenciál Ruska, které se pod sankcemi nejen nezhroutilo, ale zdá se, že svůj hospodářský systém ještě posílilo. Je vidět velká schopnost regenerace ruské ekonomiky, podobně jako tomu bylo poté, co po záboru Krymu došlo k uplatnění sankcí vůči Rusku na dovoz zemědělských produktů do této země. Rusové zintenzivnili zemědělskou výrobu a dnes jsou schopni každoročně vyvážet ohromných 50 – 60 milionů tun pšenice. Tedy, zhruba totéž množství pšenice, které někdejší Sovětský svaz každoročně dovážel z USA a Kanady, konstatoval fakta předseda ČSSD.

Předpovědi z doby před dvěma lety, že se Rusko ekonomicky brzy zhroutí a bude tam zaveden přídělový systém a že se lidé vzbouří proti diktatuře „cara“ Putina, zůstaly nenaplněným přáním.

Je otázka, zda je možné porazit zemi, která má vlastně všechny potřebné suroviny a je de facto autarkní. Rusko má jak energetické suroviny, tak zemědělské produkty i průmyslové kovy a z řady komodit, které Rusko má, Evropa i USA něco z toho postrádají,“ – vyvodila z těchto faktů ČSSD.

Rusko podle hodnocení projevilo také schopnost nepropadnout se do politické izolace, a to díky partnerství s Čínou a díky pozitivní neutralitě ze strany Indie a ostatních zemí BRICS (nyní můžeme napsat zemí BRICS+). Dnes ruské hospodářství roste rychleji nežli hospodářství USA a nežli je průměr růstu zemí EU.

Moderní technologie, kterými se často šermovalo, že Rusko bude postrádat, vesměs dodává Rusku Čína. A spotřební zboží prakticky z celého světa přichází do Ruska sankce nesankce prostřednictvím Turecka a Kazachstánu.

Jiří Paroubek o těchto faktech hovořil jako o širším rámci dobrodružné akce na Ukrajině. Přitom podle něho stačilo nabídnout před ruskou invazí na Ukrajinu Putinovi záruky, že Ukrajina nebude usilovat o členství v NATO (členství Ukrajiny v EU je Putinovi šumafuk). Dnes je Ukrajina na cimpr campr. Představy o tom, že Rusku budou zabaveny zásoby deviz umístěné v západních bankách, jsou také chimérou, neboť by vyvolaly protiakci Rusů, která by znamenala zabavení veškerého majetku západních firem, které opustily Rusko. A tak by došlo k nacionalizaci ruského hospodářství měrou, která se nepovedla snad ani Leninovi se Stalinem.

Sociální demokraté říkají, že teď je potřeba vyjít ze slepé uličky. Je také potřeba říct českým lidem pravdu a přestat je balamutit tak, jak se to dva roky dálo v českých mainstreamových médiích. A hledat cestu k míru, v situaci, kdy se ještě nezhroutila ukrajinská fronta. Až se zhroutí, budou ústupky, které Ukrajina a Západ budou muset Rusku udělat mnohem bolestivější ústupky nežli nyní.

 

Ve volbách do Evropského parlamentu je třeba  V jeho bruselském sídle zaměnit jeho nynější  proválečnou většinu a válečnou logiku a prosadit mírové přístupy a řešení.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.