ČSSD potvrzuje pozici dominantní strany

18.11.2010 17:08
Podle listopadového průzkumu agentury STEM by vládní koalice ztratila 22 mandátů a s 96 poslanci by tak přišla o většinu ve Sněmovně. To je poměrně překvapivý výsledek vzhledem ke skutečnosti, že ještě ani nevstoupily v platnost drastické škrty pravicového kabinetu. Lidé se patrně probudili a uvědomili si, koho v květnu zvolili. Válcovací mašinérii 118 hlasů korigovali již v nedávných senátních volbách a nyní se ukazuje, že i volby do PS PČR by s velkým náskokem vyhrála ČSSD s 81 mandáty, což je druhý nejlepší výsledek v průzkumech veřejného mínění během letošního roku.

Z průzkumu vyšla najevo další zásadní skutečnost – jediná ČSSD vykázala stoupající trend popularity, zatímco všechny ostatní strany ztrácí, a to i opoziční KSČM, která by přišla o tři poslance. I navzdory faktu, že sociální demokracie nemá silného lídra, ale pouze úřadujícího předsedu. Umírněná osobnost Bohuslava Sobotky však na voliče i sympatizanty ČSSD patrně působí pozitivně. Na druhou stranu, protilidová politika a diletantství některých ministrů přináší hlasy sociální demokracii, aniž by musela cokoliv dělat.

 

Zatímco ODS a TOP 09 ztrácí proti současnému stavu 5 resp. 4 mandáty, jako nejslabší článek koalice se podle očkávání staly Věci veřejné s úbytkem více než poloviny křesel – z nynějších 24 by disponovaly pouze jedenácti a spadly tak lehce nad pětiprocentní klauzuli nutnou pro vstup na parlamentní půdu. Těmito preferencemi se vrátily do března 2010, kdy jim průzkumy poprvé přisoudily více než 5%. Ne nadarmo si Věci veřejné najímají mediální specialisty a politology – jejich představitelé si totiž velmi zřetelně uvědomují scénář Strany zelených. Na rozdíl od TOP 09, která se dokázala na politické scéně etablovat i přes neskrývaný nepopulární program, VV jsou nestabilní formací, doplácející na svou neupřímnost, falešný utilitární populismus a neplnění předvolebních slibů.

 

Z ostatních stran jsou nejblíže parlamentním branám lidovci se 4%, kteří by se s přihlédnutím ke statistické odchylce mohli do Sněmovny vrátit. Jejich návrat je však nežádoucí, protože by se s velkou pravděpodobností připojili ke stávající pravicové koalici a zajistili jí majoritu. Další subjekty nedosahují více než dvouprocentní podpory. Průzkum STEM nelze přeceňovat, protože nezohlednil vznik kontroverzní koalice na pražském magistrátu, který může s preferencemi rovněž určitým způsobem zahýbat, avšak ne více než v řádu jednotek procent. Nicméně, i tak je to významný průlom, protože ještě žádný průzkum od června letošního roku nepřisoudil vládní koalici méně než sto mandátů.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jaroslav
Nikdy nepal mosty :-)
jaroslav
Pane Dubo, nesnížil bych se k pátraní vašich cílu. Přesto jsou zřejmé. Tak nevím jestli je jen špatně skrývate, nebo jen provokujete. Koukal jsem, že jste dnes už dostal od admina za uši. A nemyslím, že by to byla vaše hloupost jak psát blogy. Jste zde jako ryba ve vodě. Měl byste se chovat zodpovědně, ne jako ti kterým sloužíte. Hezký večer.
miluna
Duba- sociálně demokratický neoliberál mající jako „levičák“ na všechny problémy překvapivě pravicové řešení. Kamuflován do N o v é h o sociálního demokrata podle marketingové teorie diversifikace produktu kde stejná neoliberální politika je oblékána do různých kabátů aby ovládla politickou scénu jako celek. Chce nižší daně pro podnikatele, chcete aby politiku dělali bohatí, chce aby proti pravici bojující soc.demokraté jako David Ráth odešli, aby celé vedení ČSSD odešlo a bylo nahrazeno všehoschopnými neoliberály, lživě píše moudra typu že sociální demokracie vytvořila 3x větší dluh než ODS, hájí ODS a TOP před jasným spojením s korupčníkem Bartákem, zprivatizoval by i ČT aby i media byly totálně ovládnuty penězi, tvrdí že negativní věci se naučil Nečas od Paroubka, chce aby kníže z Bilderberg group byl presidentem po jeho dalším oblíbenci Václavu Klausovi (asi taky sociálním demokratovi?)…. prakticky vším co napíše poctivou a slušnou socdem poškozuje, podporu špatných kandidátů ČSSD na úkor dobrých nelze považovat za podporu ČSSD …. Nejprve byla ČSSD JEHO, pak pod nátlakem přiznal, že ve straně není. Pod tíhou dalších důkazů že nemá s levicí společného vůbec nic začal tvrdit že je NOVÝ sociální demokrat, což je nějaká psychotická neoliberální fantasmagorie z jeho hlavy. Pro něj je tím správným klubem a možná jeho skutečným domovem ODS nebo TOP, o nich ještě na rozdíl od socdem neřekl křivého slova, dokonce tvrdí, že by ČSSD měla v budoucnu vládnout právě s nimi. Skvělá budoucnost socdem-dopadnout jako Zelení, kteří spojení s neoliberály už udělali..\r\nPS: chápu, že by se některým lidem a silám líbilo kdyby zlikvidovali sociálně demokratickou opozici k neoliberalismu, který dohnal tuhle civilizaci na pokraj jejího krachu, tím že ji nahradí atrapou sociální demokracie, která bude dělat přesně to co lidé za oponou (neoliberálové) chtějí a co už pravice dělá hodně dlouho… Mr. Duba chce odstranit ten kámen co jim stojí v cestě.. A jeho oblíbenci kolem Hulínského už k jeho vizi vykročili
petr-meduna
Já na sebe nic nevztáhl, jen jsem obecně napsal, že kdo kritizuje jednoho, nemusí být nutně na straně druhého. A nebuďte naivní, Michal Hašek ve vedení ČSSD přítomen byl, už jako předseda klubu poslanců, pak jako předseda hejtmanů. Ale zřejmě mu nic nevadilo - to by dnes s panem Tvrdíkem nemohl spolupracovat.
petr-meduna
Pane Dubo, kdo kritizuje Haška, není automaticky na straně Sobotky. To především. A máte pravdu, Tvrdík díru udělal a ve vedení strany byl zcela jistě také šéf Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman...už z titulu své funkce byl zcela jistě minimálně hostem vrcholného vedení strany. Nebo se mýlím? Nebo tam snad jen tak seděl a do ničeho nemluvil? To také není na presumptivního předsedu zrovna ideální pozice.
jaroslav
Upřímně, pan Duba moc Haškovec nebude. Jeho cíle jsou nepřehlednutelné. Zasadit klín.
petr-meduna
Pane Dubo, jste zřejmě opravdový Haškovec nebo nějaký jeho nastrčený agent. Pokud byste byl racionálně uvažující člověk, věděl byste, že Michal Hašek není osobnost hodná vedení strany. Je mladý, nemá charisma...a kdo ví, co má za sebou. Myslím, že Michal Hašek je druhý Stanislav Gross. A všichni víme, jak dopadl. Proto buďte objektivní. Michal Hašek by měl zůstat v Brně, počkat tak do 40, pak si může dělat chutě na předsedu strany. S Jaroslavem Tvrdíkem v zádech díru do světa neudělá...maximálně do rozpočtu ČSSD.
alex
V září už podle STEMu měla 105 mandátů. Ten pokles o 1 mandát je zřejmě dopad komunálních voleb, kde se ještě v prosincovém průzkumu projeví ještě Praha. Půjde o dočasný a nikoli výrazný propad. Pak budou preference ČSSD růst,pokud nic negativního neučiní.
stvan
Rozhodně bych tento výsledek nepřisuzoval rétorickým schopnostem současného vedení. Při vší úctě, nikdo znich svůj zavedený stín nepřekročil.Spíše bych ho přisoudil procitnutí velké části obyvatel, kteří si konečně uvědomují, že pravicové trestat budeme jen ty, kteří nechtějí pracovat byla jen podlá vějička, na kterou se chytli. V rámci opatrnosti připomínám, že podobné výsledky měla ČSSD i v květnu.