Ano, bylo líp. Za komunistů se jednalo seriózně

2.10.2014 11:24
V dnešní době poněkud neobvyklé tvrzení – a nehodnotím vůbec jak všeobecně pravdivé – se před několika dny objevilo v televizi v souvislosti s podvody a okrádáním seniorů.

Zpráva věnovaná novým praktikám „šmejdů“ a podvodným podomním prodejcům a zlodějům mimo jiné obsahovala sdělení, že senioři jsou obzvláště zranitelní, neboť takové jednání nepředpokládají. Z životní zkušenosti jsou totiž zvyklí na seriózní jednání. Není sporu o tom, že většina dnešních seniorů prožila nejvíce ze svého aktivního života za „komančů“. Jednoduchou a těžko vyvratitelnou logikou dojdeme ke konstatování, které jsem použil v titulku. Nedivme se tedy průzkumům, které ukazují jistou nostalgii nemalé části veřejnosti při hodnocení dob předlistopadových, když už nás i televize ubezpečuje, že tenkrát se jednalo seriózně. Vždyť televizi máme věřit. Je to skutečně k zamyšlení, zvláště dvacet pět let od systémového zvratu. Hloupost by byla takové názory odmítat, zamlčovat a dokonce zakazovat. Nevím, pro kolik z „nostalgiků“ je důvodem jejich pocitu zkušenost se šmejdy. Budou i důvody jiné. Dokud je ovšem všechny nevyřešíme, měli bychom mít velkou pokoru k okradeným, podvedeným a poníženým starým lidem. Pro ně totiž platí: Ano, bylo líp.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

marie

Penze sice byly někde 300 ká ale nezapomeňte, že všichni pracov ali v JZD a tak si desátkama ze státního přilepšovali a postavili si i tzv. šumperáky. Sice zely obchody prázdnotou, ale jídlo bylo kvalitní a smysl života nejsou nacpaný regály ptákovinama, které se ani nedají jíst. Z práce vás vyhodit mohli, ale museli vás přijmout jinde, takže žádnej štres. Za byt a příslušenství se platilo poněkud méně než dnes, takže větší část výplaty zůstala a mohli jste denně na pivko.  dneska? Škoda mluvit.

urbach

Vážený pane Zavorale, nepochybně máte v některých věceh pravdu. U jiných drobet pochybuji. Mohli bychom o tom diskutovat dlouho. Mně však šlo o ten paradox televizního komentáře. O ležérnost přístupu, že ti senioři skutečně prožili většinu života za "socialismu" a vlády komunistů. Zřejmě mladí redaktoři již ani nevnímají časovou osu. Splývá jim. A také o to, že hodnocení v myslích lidí se již dvacet pět let vytváří novou každodenní realitou. "Nostalgie" je do značné míry dána úspěšností či neúspěšností - to spíše - řešit problémy obyčejných lidí. V tom také seniorů okrádaných různými šmejdy. Ale ještě jednou - bylo by to vše na dlouhou diskusi. Třeba právě listopadové výročí některé otázky otevře.

Bret

Pane Urbach,  ty podvodné šejdíře samozřejmě nenajdete v žádné neliberální společnosti. Jsou daní za realizaci liberální demokracie. Ač stále jsem jejím příznivcem, chápu současné procitnutí části naší společnosti(a nejen seniorů) z aplikací přílišného liberalizmu u nás. Jsou jiné země, které se naší cestou nevydaly. Tyto země ale zpravidla trpí nedostatkem jiných atributů demokracie. Liberalizmus obecně vyžaduje vysokou morálku dané společnosti, což se o naší společnosti nedá říct. A návrat k řízené, totalitní společnosti si nikdo asi nepřeje. Řešením je přijmutí nezbytných zákonů, které by bezbřehý liberalizmus korigovaly. To už ale slyším jak hlavně naši novináři,kterým se extrémní liberalizmus hlavně hodí, křičí. že se kráčí k autoritářskému režimu a že se potlačují lidská práva. Ale to jsou hlavně lidská práva bezcharakterních novinářů, prospěchářů, kariéristů, zkrátka všech zlodějů. Na druhé straně bych si neidealizoval minulý, tzv.reálně socialistický režim. Penze mnoha důchodců byly velmi ubohé.(třeba v zemědělství např. i 300,- Kčs). Obchody zely prázdnotou, proto vystačily i tyto velmi ubohé příjmy. Od těchto dob uteklo již 25 let, takže i šedivější časy někomu připadají lepší. Ale měnili by lidé za ně ? Myslim si, že ani současní komunisté ne.