Premiér Nečas a chorobný strach z odborářů

obrazek
28.4.2012 16:20
Dnešní ideová konference ODS v Českých Budějovicích se nesla v typickém ideologickém duchu. Řekl bych ale, že tentokrát přímo v nenávistném. Premiéra Nečase, který horko těžko slepil již nefunkční vládu, rozzuřila doběla obrovská demonstrace na Václavském náměstí, jež minulou sobotu zmobilizovala na sto tisíc nespokojených občanů této země. Tuto demonstraci pořádaly odborové organizace spolu s asi dvěma desítkami občanských iniciativ. Nečas si proto na ideové konferenci doslova vylil zlost na odborářích, kteří bojují za oprávněné požadavky drtivé většiny občanů této země.

Tím ODS opět prokázala, jak chápe smysl a poslání demokracie. Představuje si, že vláda je pouze a jedině odpovědná Poslanecké sněmovně. Ve formálním nazírání ústavněprávních pravidel má nepochybně pravdu, nicméně Nečase, jakož i dalších 200 zákonodárců v parlamentu, v demokratickém hlasování volí občané, a tudíž je vláda odpovědna za své kroky i jim, což bohužel Nečas nechápe a pochopit ani nemůže. V tom jsou zajedno i s prezidentem Klausem, který dodnes nepřišel na to, proč existují ve společnosti občanské iniciativy a sdružení.

Začněme ale popořádku. V prvé řadě není pravda, že by na Václavském náměstí byli pouze zástupci odborů. Dorazily sem i občanské iniciativy - ProAlt, představitelé romských iniciativ, nezaměstnaných, Národní rady osob se zdravotním postižením (V. Krása) a další. Demonstrace se zúčastnili občané napříč věkem, profesí či náboženským vyznáním. Spojoval je ústřední bod - zastavení škodlivých reforem a odchod Nečasovy vlády. Jinými slovy to znamená, že sobotní akce v žádném případě nebyla ,,dostaveníčkem" odborářů, jak se nám snaží ODS a jí úslužná média prezentovat.

Za druhé na ideové konferenci zazněl Nečasův výrok, že odbory jsou jakousi ,,převodovou pákou" české levice. Odbory jsou však politicky neutrální, bojují ze své pozice za důstojné podmínky zaměstnanců, proti oklešťování jejich práv a proti drastickému snižování jejich životní úrovně. Pokud by ,,škrtformy" dělala levicová vláda, uspořádaly by odbory bezesporu demonstrace a proti takovým opatřením veřejně protestovaly. Mimochodem také proti Špidlovým reformám před 8 lety odbory přece též demonstrovaly.

Nečas by si měl spíše přiznat, jak politicky ,,neutrální" jsou zaměstnavatelské, průmyslové a hospodářské svazy. Ostatně z těchto kruhů vzešel například současný ministr sociálních věcí Drábek. Je úsměvné, že z řad pravice zaznívá, že dlouholeté členství v odborech za nějaký čas většinou přinese ,,teplé místečko" v zákonodárném sboru České republiky nebo ve vládě. A že o pravici to v žádném případě neplatí. Zmíněný Drábek ovšem přešel z Hospodářské komory ČR (jejím prezidentem byl v letech 2002 - 2008) do politiky za stranu TOP 09 a zakrátko se přesunul právě na ,,teplé místečko" ve vládě, o čemž se už samozřejmě nemluví.

Premiér Nečas a jeho ideoví spojenci chápou demokracii velmi úzce, což prokázali na ideové konferenci ODS. Demokracie ale přece není o tom, že jednou za čtyři roky si občan zvolí vládu a potom se zcela odmlčí. Pokud je vláda tak špatná a dělá tolik chyb, pokud schvaluje ryze asociální reformy, které zvyšují deficit státního rozpočtu výpadkem desítek miliard korun každoročně a současně likviduje člověka jako ekonomickou jednotku, pak má občan právo vyjádřit veřejně svůj nesouhlas a požadovat odchod takové vlády. Tou je v tomto případě Nečasova, jež má navíc minimální podporu obyvatel.

Proto je Nečas tak naštvaný - na občanský odpor totiž není zvyklý a má strach, že by se mohl poroučet z premiérského křesla. Místo pokory pak demagogicky prohlásí, že za vystupňování napětí mohou předchozí levicové vlády a v současné době odbory (!), a ne ,,reformy" v podání Nečasova kabinetu. Zainteresovaná veřejnost a odbory však pouze reagují na špatné kroky, které právě vládní představitelé činí.

Protivládní demonstranty obvykle považuje pravice za lůzu či deklasované živly. V jednom však s Nečasem souhlasím, demonstrace a stávky mohou paralyzovat tuto zemi. Ale není to vina frustrovaných a nespokojených občanů, kteří žijí mnohdy od platu k platu, ale vina současné vlády, která stupňuje společenské napětí až k sociálnímu výbuchu. Z tohoto chaosu a otřesu pak skutečně povstane ,,lůza", která ovšem nebude mít nic společného s protivládními demonstranty, protože to bude ,,lůza" kriminální a zločinecká. A toho by se měl potom Nečas skutečně obávat.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.