Jiří Dolejš: Mobilizace v Praze proti spojení sil za změnu

18.10.2012 10:16
Severovýchod Prahy v posledních dnech zachvátil urputný boj s „rudou hrozbou“. Pikantní je, že je to spojeno s mojí osobou, kdy se já osobně považuji za politika spíše věcného a komunikativního. Skoro se zdá, že premiér Nečas si z takového souboje udělal symbol, který mu má pomoci obhájit jeho předsednický trůn v ODS.

Slabší povahy propadají mobilizační hysterii. Myslí si, že bojují s hydrou totality, ve skutečnosti jen zachraňují kůži některým v ODS. Tato strana si zejména v hlavním městě Praze navykla, že s úspěchem může počítat jaksi automaticky. A souběh oslabení její pozice se zárodky spolupráce na levici v pražských senátních volbách jí navozuje infarktový stav.

Myslím, že víc než přízrak starých časů děsí současnou vrchnost představa, že by se tu mohlo etablovat pevnější spojenectví sil pro změnu jako v podstatě sociální alternativa dosavadnímu vládnutí. A to je děsí natolik, že v zájmu ochrany svých majetkových výsad a celé té pracně budované továrny na prebendy by možná sáhli i na standard lidských i politických práv. A tak při strašením levicí se nám tu vkrádá nesnášenlivé autoritářství spíše zprava. A také populismus místo věcnosti dnes vychází z tohoto směru.

Nyní jde o to neprohospodařit tu šanci, kterou protivládní kandidáti do senátu v Praze výsledky z prvního kola dostali. Aby se voliči nenechali před volbou v druhém kole zastrašit masivní mediální kampaní harašící rudou hrozbou. V Praze se v nadcházející volbě spojují různé hlasy pro změnu. Pražský volič se začal proměňovat a cítí, že naděje na změnu se stává reálnější. Nestal se přes noc zapáleným levičákem. Ale má toho všeho už viditelně také dost.

Není to jen ČSSD, s jejíž cennou podporou v druhé kole jako kandidát KSČM útočím z první pozice na mobilizující ODS. Musím poděkovat prof. Martinu Potůčkovi, který skončil v prvním kole těsně na třetím místě za podporu mé osoby a mých názorů. Ostatně étos navrhovaných změn ocenila i další kandidátka, Lenka Procházková. Po těchto volbách, ve kterých skončila šestá, napsala obranu levicového vládnutí. Investují do vzdělání a výzkumu, nebojí se podporovat ekologické technologie, senioři prožívají své stáří důstojně. Jasně říká, že pro ni je stát, který klade důraz na člověka, daleko přitažlivější, protože vnímá stát jako společenství lidí a nikoliv kapitálovou korporaci.

Spojenectví těch, kteří chtějí i z horní komory bránit prosazování dalších asociálních a nespravedlivých reforem je opravdu široké. A může být ještě širší. Například ze strany občanských sdružení. Za podporu mezinárodně přijatých závazků v oblasti práva na bydlení ji dostali protivládní kandidáti např. od Sdružení nájemníků. Vládní záměry prostě jen rozdělují společnost a prohlubují krizi. Situace politické krize nazrává přímo před očima. Politika Nečasovy vlády vyvolala největší protesty od roku 1989.

Současnou vládní koalici vyneslo před lety do vládních lavic předvolební strašení Řeckem a dluhovou pastí. Teď se chce udržet vypouštěním přízraku rudé hrozby. Stále ale chybí to hlavní: vysvětlit občanům, jak změní svoji politiku, když ta dosavadní došla to těchto konců. Pokud tak neučiní, bude ztrácet ODS i ve své dosavadní baště Praze nadále. To jsou kořeny toho, že v Praze se poprvé v historii do druhého kola probojovali protivládní kandidáti ve všech kandidátských obvodech.

A mohou oslovit politickým programem i zkušenostmi. Praha není trvale pravicová. A i zítřejší volby to mohou potvrdit…

jiri-dolejs
Ekonom a politik. V letech 1994-2002 členem zastupitelstva hl. m. Prahy, od roku 2002 poslanec Parlamentu ČR.
Klíčová slova: KSČM, senátní volby

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

kosina

Hlavně je třeba zdůraznit charakter paní Procházkové, která - ač bývalá chartistka - podpořila p. Dolejše, na rozdíl od různých překabátěných "pravičáků", kteří byli do roku 1989 konformními svazáky (Nečas) a nyní mají plné huby antikomunismu.

schlimbach

Škoda, že v Praze nemohu volit, dal bych Vám pane Dolejši hlas také.

jiri-paroubek

Myslím, že ve druhém kole senátních voleb je třeba vyjádřit podporu obecně všem levicovým a protivládním kandidátům. Jiří Dolejš je určitě nejkvalitnějším kandidátem komunistické strany a myslím, že je člověkem, kterého lze bez nějakých velkých výhrad podpořit.

Jeho protikandidátka je určitě slušná a čestná žena, která však - jak se zdá - nebyla v těch posledních dvanácti letech velkým přínosem pro práci senátu.

Dělat z Jiřího Dolejše bestii gottwaldovského typu je primitivní a urážející zdravý rozum.

antoninsebek
Vůbec nejde o pana Dolejše, ale o tendenci. Senát se ještě více "odmodří". V principu to také žádná změna nebude. V rozmezí do dvou let (možná i hodně brzy) tady budou volby, které opět ovládne levice. Problém vidím v tom, že mezitím se příslušně "změní" i Oustavní oud. Vymění se obdobným způsobem všechny rozhodující pozice ve státní administrativě včetně soudnictví a policie. Pro starší generaci to však také nebude nic nového. Nové nebude ani ujištění budoucího ministra financí s. Jiřího Dolejše: "Zdroje tady jsou". Ty tady ostatně byly vždy (a konec konců jsou čerpány i dnes): v kapsách daňového poplatníka.