Jiří Paroubek: Ukončeme tu tragédii

obrazek
29.2.2012 15:26
Mezi sudičkami současné vládní koalice před dvěma lety byly některé mocné finanční skupiny a zcela nepluralitní média. Občané – voliči s hrůzou museli sledovat obrazy, které tehdy kreslila média. Vypadalo to, že hned po nástupu levicové vlády nastane nejspíše obludárium, Avatar a v krátké době Řecko.

Na obloze zatažené černými mraky blížící se hospodářské krize se hemžili archeopteryxové, po zemi běhali jiní dinosauři. Mezi nimi i já, zhlížející z Finkelsteinových (americká volební agentura I. Langera) billboardů v příšerném šklebu strašícím malé děti a dobré občany přes den i ve spravedlivém spánku. Zajímalo by mě, zda při pohledu na tristní bilanci Nečasovy vlády cítí některá novinářská esa, která se nejvíce zasloužila o její vznik, svou odpovědnost (Komárek, Čásenský, Hanák, Mitrofanov, Šafr ad.)

Ve volbách sice nikdo ze stran dnešní koalice nezvítězil, přesto ale tři pravicové strany mohly sestavit vládu. Dnes už o této vládě nemůžeme mluvit jinak nežli jako o vládě drahoty, hospodářské stagnace, národní ostudy a nekonečného neumětelství. Topolánkova vláda určitě nebyla žádné světlo, ale tu a tam měla alespoň záchvěvy pozitivní deviace. Současná vláda má jediného ministra, který – jakkoliv s ním nesouhlasím politicky – je schopen jistého pracovního výkonu. A který něco ví o chodu státu i jeho správě. Je to M. Kalousek.

Úroveň správy státu, kvalita vládnutí poklesla za rok a půl existence této vlády naprosto závratně. To tady opravdu ještě nebylo!

Představitelé koalice drmolí nesrozumitelné mantry o radikálním boji proti korupci, jimž už nikdo nevěří. Bártovy korupční obálky, ProMoPro anebo korupční skandál na Drobilově ministerstvu, to už jsou dnes pojmy. Peníze z evropských fondů, a to už tuší i malé děti, nebudou zřejmě dočerpány v současné finanční perspektivě let 2007 – 2013 v rozsahu nejméně 150 až 200 mld. Kč. Příčinou tohoto stavu je korupční prostředí, nekonečná manažerská neschopnost vedení většiny ministerstev a kolosální neschopnost úředníků zpracovávajících na ministerstvech žádosti. Tu nejtěžší ránu čerpání může ovšem zasadit Brusel, pokud zastaví čerpání prostředků v důsledku bezbřehé korupce. A pak bude vláda definitivně v koncích.

Vláda a premiér Nečas zvlášť zkomplikovali situaci země mj. ve vztahu k jednáním o evropské finanční perspektivě na léta 2014 – 2020 svým kapriciózním stanoviskem ve věci fiskálního kompaktu EU. Tato zoufalá a neudržitelná Nečasova pozice nás bude stát desítky miliard. Evropa to Nečasovi nepochybně spočítá. Nečasova vláda – a zejména zástupci ODS a VV v ní – přitom nepřichází s žádnou alternativou vůči prohlubující se integraci EU.

Vláda nemá vůbec žádnou vizi, směr nebo dokonce strategii, kam směřuje v zahraniční i vnitřní politice země. Ona prostě nesměřuje nikam.

Vláda dokázala, svými návrhy majícími za cíl omezit akademické svobody a zavést školné na vysokých školách, poprvé od listopadu 1989 dohnat studenty i akademiky ke stávce a vyhnat je do ulic. To je opravdu unikátní hloupost. Vláda dokonale léčí studenty z jejich pravičáctví šokem.

Církevní restituce jsou nehorázným pokusem o revitalizaci pozice katolické církve v zemi, aby se co nejvíce blížila majetkové, hospodářské a společenské pozici, kterou tato získala po třicetileté válce a před josefínskými reformami.

Vládní koalice (ovšem s viditelnou kolaborací ČSSD a KSČM) prosadila zákon o ovzduší, který ve svých důsledcích bude znamenat, že se čeští občané zejména v průmyslových aglomeracích budou za pár let ještě více dusit nežli dnes.

Ministru práce se postupně podařilo rozvrátit dobře fungující Úřady práce a rozbít celý systém výplaty dávek, který přivádí do zoufalství ty nejubožejší z ubohých (např. občany se zdravotním postižením atd.). Zdravotně postižené a chudé důchodce se vládě daří dlouhodobě ztotožňovat s lenochy.

Ministerstvo kultury dokázalo udělat to, co naposled prosadil po únoru 1948 „rudý děda“ Z. Nejedlý: organizačně spojit Národní divadlo se Státní operou Praha.

Vládní strany (opět s plnou asistencí ČSSD) dokázaly připravit český sport nejméně o 1,2 mld. Kč a zasadit mu ránu, ze které se již těžko vzpamatuje.

Vláda prosadila kuriózní a přihlouplý Občanský zákoník, který po svém uplatnění znepříjemní a zdraží život občanům.

Důchodová reforma, postavená v plné režii privátních penzijních fondů na opt-outu, nebude znamenat žádné zvýšení udržitelnosti důchodového systému v budoucnosti a jen otevřela cestu k razantnímu navýšení sazby DPH a tedy k rozsáhlému zdražení. To se pochopitelně projeví na zhoršení životní úrovně nejširších vrstev občanů – zejména důchodců, mladých rodin s dětmi a zdravotně postižených.

Poslední návrhy vlády jsou zoufalou reakcí vládního týmu na hospodářský pokles země, ke kterému ovšem přispěla svou škrtací rozpočtovou politikou sama česká vláda.

Během dvou let (2012 - 2013) nás čeká rychlý růst cen potravin, léků a dalších základních druhů zboží i služeb. Likvidace doplatku na bydlení může znamenat vyhnání desítek tisíc nájemníků z jejich bytů a jejich bezdomovectví. Prostě tito lidé nebudou schopni platit své nájemné.

Eliminace porodného je „příspěvkem“ této vlády populačnímu vývoji.

Suma sumárum: čím dříve skončí tato vláda, tím lépe. A předčasné volby se mohou uskutečnit v termínu podzimních voleb do krajských zastupitelstev a do senátu. Všichni si po nich oddechneme. Věřím, že i představitelé vládních stran. Oni opravdu neumí vládnout.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.
Klíčová slova: vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Martin Konečný

Pane Novotný to je taky u pana Kalouska jaksi benefit, který ho jaksi přibližuje prostému lidu :-))). Přes ústa by si tam mohli občas dávat a kdyby se spolu občas pořádně opili mohlo by se to alespoň někam posunout.

A opravdu mi vadil chlapi ten rasismus. Zde něco pro přečtení  http://pospech.blog.respekt.ihned.cz/c1-54854430-paradox-ceskeho-rasismu

 

novotny

Mirek PadakHava Kalousek alias chemický Ali je ale opravdu nejlepší ze současných ministrů. To má pan Paroubek pravdu.
Škoda, že mu tak ošklivě říkají... všiml jsem si, že v jeho přezdívce chybí pozitivní vztah k alkoholu a zalíbení ve fackování jeho odpůrců.

Martin Konečný

Dobrý den, Vladimíre, v pohodě já jen ukrutně nesnáším rasismus. Nic víc a nic míň za tím nehledejme. V této republice být cikánem a chtít něco dokázat bych nechtěl a to je mi líto.

Martin Konečný

Václave dobrý večer, trošku jste mne nadzvedl slovem cikáni a nepochopil jsem  proč tak paušalizujete. Znám přemnoho občanů, kteří se chovají stejně (náš národ je svou vychcaností pověstný). Obecně rasismus bytostně nesnáším, i když věřím, že osobní zkušenost některých lidí jim velí se mnou nesouhlasit. Neberte to prosím osobně. Z článku jsem si dle mého chápání vzal o panu Kalouskovi jen to, že je sice bezpáteřní gauner, ale o chodu státu ví mnoho (od mládí se ničím normálním neživil) a IQ má nejvyšší z vlády ( což vnímám stejně). Na jeho kroky  nahlížím v mnoha ohledech podobně jako vy. Přeji moc hezký večer

Martin Konečný

Dobrý večer chlapi, já jen tak naběhnu a hned zase letím, včera jsem se rozvášnil až moc :-)). Zde bych se zastal pana Paroubka. Má emailová korespondence s ním, probíhala vždy naprosto korektně, když jsem mu popisoval své nářky nad stavem ČSSD v Ústeckém kraji. A dokonce bych rád uvedl, že jeho odpovědi byly věcné a vedly k naší diskuzi. Nejednalo se rozhodně o zdvořilostní odpověď na email, ač jsem byl řadovým členem ČSSD. Hezký večer a víkend. Mějte se fajn

jiri-paroubek

Vážený pane Matlasi, víte, názory můžeme mít na věci různé, ale s čím nemohu souhlasit je to, že nereaguji na dopisy, které mi lidé zasílají. Je to už podruhé v krátké době, co mně někdo něco takového píše. Je to zvláštní náhoda. Já ale tvrdím, že odpovídám velice pečlivě na každý dopis. Pokud to není dopis vysloveně sprostý anebo dopis napsaný od zjevně duševně vyšinutého člověka. Nemohu říci, že takových dopisů je mnoho. Buďte tak laskav a pošlete mně na moji e-mailovou adresu oba dopisy, na které jsem údajně neodpověděl. Já je pak rád vystavím i s čerstvou odpovědí na webu národních socialistů.

Pokud jde o ministra Kalouska - to, že jsem napsal, že jediný z ministrů ví něco více o chodu státu ještě neznamená žádnou glorifikaci. Naopak, v článku jsem se jasně vůči ministru Kalouskovi vymezil. Ale nepotřebuji to dělat hrubými a urážlivými výrazy. Přečtetě si tu pasáž ještě jednou.

A pokud jde o Sýrii, víte, je to věc úvahy. Zda současný stav nepokojů a počty obětí na lidských životech, ke kterým nesporně dochází, jsou horší nežli to, co nastane po pádu sekulárního, byť diktátorského režimu, který je nábožensky velmi tolerantní. Zda si v tuhle chvíli umíme představit formu teroru, která nastane vůči zhruba desetiprocentní minoritě alávitů i vůči zhruba deseti až dvanáctiprocentní křesťanské minoritě. Kolik obětí si vyžádá uplatňování militantního islámu v politice. Budou to jen tisíce nebo desetitisíce mrtvých? Já bych spíš vsadil na to druhé. Podívejte se na výsledky, kterých Západ dosáhl v Libyi. Jsou zcela tristní. A co Egypt a Tunis... Sekulární společnosti se mění před očima každý den. Nevím, jestli je to k lepšímu. Osobně si myslím, že ne. Ale tím neobhajuji ani Mubaraka ani Bin Alího. To je prostě jenom pohled s ohledem na větší a menší zlo.

heriot

Ježišmarjá.....

Martin Konečný

Vladimíre dobrý den, jednalo se o drobný šprým, založený na mém nikdy neutuchajícím poťouchlém humoru, reagoval jsem na podnět pana Duby z 16,40 hod., že oba víte..... Nic víc. :-)))). A protože jsem zvyklý na diskuzi s kýmkoliv a vím, že vidění světa může být různorodé a takto ho respektuji, zabředl jsem čistě z nudy s panem Dubou do takto nízké diskuze. Závěrem jsem byl přesvědčen, že se s panem Dubou bavíme každý v jiném levelu. Jen se mi zalíbila představa, že vše je řízeno Matrixem, která by snad jako jediná omlouvala činění současné trojkolky.

Obavy o svou image nemám a nikdy jsem neměl. Obecně působím poťouchle leckdy zcela záměrně. Jednak to pak pobaví mne a občas i okolí. :-))) Budu se muset nad sebou zamysletim a tohoto zanechati. 

Martin Konečný

Honzo,ale dyť já vám taky přeju dobrý večer .-)))) Doma až třetí housle, ovládá mne žena a ještě děti. Mít psa tak mne vleče i on. 

Martin Konečný

Přesně tak pane Duba, já prosťáček prostá :-)))). Já si všiml, že jsme se posunuli o level výše. To mně tak rozdovádělo. :-))) To je jako s manželkou, taky si myslí, že se mnou manipuluje. Nechávám ji při tom a ještě ji v tom utvrzuju. :-))) Máte to taky tak pane Duba?

Martin Konečný

No tak pane Duba to já jim taky na to skáču. Já jak to poslouchám a myslím si, že je to jako blb, no tak to si jako nemusím myslet. To jako není blb. Když jako vidím Ferdu a myslím si, že je to srandovní jaká postavička může být pro voliče atraktivní, ale budiž, on jako srandovní není, ale někdo ho proti jeho vůli namaskoval? Pane Duba vy jste mi jako dneska totál doostřil vidění světa. To jdu za svým otcem, že někde selhal. No a že s vámi v tomhle jede pan Štingl to jsem vůbec netušil. :-))))

Martin Konečný

Pane Duba, já si to hned myslel, že on je to Matrix. Já si hned myslel, že tohle nemůže být pravda, že to někdo řídí. Vy taky něco berete? Myslíte to tak, že když se v televizi  dívám na totálního idiota jak se mi snaží něco vysvětlit, že to vlastně idiot není a že je vlastně na něco napojen, zfetován a nebo mu někdo našeptává ? Chlapi no tak to potom lecos vysvětluje.

Martin Konečný

V pořádku, pane Duba znamenám si do kalendáře. Věřte, že bych ani nebyl nerad vynořil li by se na pravé části politického spektra pan Klaus. Od něj to alespoň mělo hlavu, patu a nebyl a není hloupý. Ale třeba po své několikaleté nestranosti nás překvapí a vynoří se úplně někde jinde. Třeba půjde k veverkám, víte jak si oblíbil malého Ferdu. Aby on nás pane Duba nakonec ještě nepřekvapil.

Martin Konečný

Dobrý den chlapi, já si hned myslel, že to pan Duba myslí vážně. To by mně zklamal, kdyby žertoval. Každopádně by se ti dva dohromady nejspíš zabili než by spolu něco vyplodili. 

Panu prezidentovi je to už asi jedno, ten sejde z hradu, nebude přeci s pánbičkářem kout pykle, když ho moc nemusí. Napíše tu a tam esej, tu a tam vystoupí. A přece nebude dělat politiku téhle úrovně. Na to myslím, je už velký kluk. 

paysan

Pane Schlinbachu, rozumím vám a sdílím tentýž názor, že je nezbytné změnit celý systém. Ale to nelze v kontextu jedné země, zvláště, bavíme-li se o tzv.globálním neoliberalismu. Zatímco bychom teoreticky připravovali takovou změnu, vlády a třeba i ta naše, zbídačí lidi strašlivým způsobem a co víc jednoduše je přivede k tomu, aby sami volali po vládě pevné ruky, tedy jakémusi neoliberálnímu totalismu. Což je podle mého ostatně cíl nejen u nás doma. Já volám po opačném postupu. Vydejme se islandskou cestou. Vynuťme si demisy vlády, potrestání současných i minulých zlodějen a dotlačení k odpovědnosti politiků za jejich zjevně špatná rozhodnutí a chtějme nové volby s tím, že noví politici budou vědět, že za svá rozhodnutí budou zodpovědní a že jejich rozhodovací moc bude silně omezena přímou demokracií, tedy referendy všude kde to půjde a pro řešení důležitých věcí bude smysluplné. A přitom všem hledejme lepší systém.

heriot

Pane Dubo, já váhám, abych nebyl za někoho s dlouhým vedením, kdo nechápe vtipy, ale raději se přece jen zeptám. To s tím   Kalouskem, prosperitě a tak, to byl vtip, případně lehká provokace že :-)..?

 

ivan

Vážení , co chcete od vlády ČR ,která je řízena prodavačkou z Chodova - paní Nagyovout.j.přítelkyní pana čistého?Vřele doporučuji přečíst Reflex č.8 článek  "Vrtěti premiérem"Po přečtení musí být všem jasno,že premiér nemyslí mozkem ,ale úplně něčím jiným.

 

novotny

Ke konci druhého odstavce článku:
Ministr Kalousek bude asi takový žolík a každý, kdo vyhraje volby si ho vytáhne do do koalice. Je to starý zkušený politický pes, který za sebou táhne známé promiskuitní praktiky KDÚ ČSL, kteří se neštítili nikdy jít s kýmkoliv do koalice. Jak je vidět, tento folklór už asi nezmění ani LEV21, kdyby uspěl ve volbách.

pudlikmaxik

to je jasné všem, ale není mi jasné jejich svědomí a čest. Cožpak nemají v sobě trochu lidského svědomí a cti, jak si zachovat jakous-takous tvář a přízeň těch pár zbylých občanů, co jim případně ještě věří. Ano, je to o korytech. A pokud nebude zavedena pro politiky trestní odpovědnost za své činy proti obyvatelstvu, tak se nic nezmění.

schlimbach

Dovolím si odpovědět na vaši otázku též - je to zcela nemožné, protože po VV ve volbách neštěkne ani pes, proč by si tedy zkracovali období, které jim zajišťuje ještě stále relativně plný žlab a mlaskat je tak krásné -(

schlimbach

Pan Paroubek to shrnul pěkně. Bohužel, domnívat se, že volby něco mohou změnit, když se nezmění systém - a to se od pana Paroubka čekat nedá, takovou vizi nepředstavil - je velice pošetilé.

To, co dělá tato vláda je natolik stupidní a hloupé, že to nemůže být jen tak samo sebou. V tom musí být skutečný záměr. tato vláda totiž dělá všechno, co je v jejich silách, aby národ vehnala na ulici - pak už bude jednoduché vše zmanipulovat. Moc bych si přál, aby si občané "nenaběhli na vidle", zachovali rozvahu a hledali ta skutečná řešení, skutečné vize, které mohou něco podstatného v této zemi změnit.

Čekat od lidí, kteří se podíleli v posledních 22 letech na zotročení tohoto národa, východiska, je stejně marné, jako mámit z jalové krávy tele.

WWW.EKONOMICKAREFORMA.CZ ........... jedna z možností, která se ale sama od sebe nesplní, vyžaduje totiž oprostit se od zaběhlých dogmat a stupidních postupů, vyžaduje podívat se na současnost z jiného úhlu pohledu, vyžaduje aktivitu občana ....

pudlikmaxik

Pane Paroubku, jen tak si říkám, proč ta VéVéčka neustále hrozí ve vládě, že něco nepodpoří......ale ve svém konci vždy ve jménu vlastního korýtka ustoupí a souhlasí i s tím, aby Mařenku vyhnali v zimě pro jahody do lesa. Pane J.P. - je to tak skutečně těžké přemluvit VV ke skutečnému konci této arogantní a asociální trojkolky ?

paysan

Samozřejmě je nutné s textem souhlasit. Ale co dál? Politická opozice sice může a musí vyvolat hlasování o nedůvěře, ale zřejmě neúspěje. Odbory mají skvělé prognostiky a ekonomy, ale v praxi mlátí prázdnou slámu. Veřejnost spílá v hospodách a studenti na školách, ale slyšet je není. Díosavadní demonstrace jsou málopočetné a vládě, ba i médiím k smíchu. Třeba ta dnešní, studentská. Někde je chyba. Vidím ji v politicích opozice, slušnost je dobrá věc, ale dnes je třeba razance! Slušňáků si média nevšimnou. A kde jsou umělci? Proč se neangažují? Proč odbory nedokáží zorganizovat generální stávku? Nespokojených je mnoho, chudáků ještě více, vůdců málo. Nejsou.

rezjir10

To je ale pouze to,c o je vidět. Zkušenost učí, že ještě důležitější je to, co není vidět. Otázka zní, na co není vidět. Abychom nepřišli s křížkem po funuse. A nesplakali nad výsledkem.

Martin Konečný

Dobrý den, nezbývá než souhlasit s tímto shrnutím "úspěchů" současné vlády. Jak již jsem se několikrát vyjádřil, nekompetence vlády je vždy způsobena jednotlivými ministry. Zahraničí nám navíc spí. Premiér je slabý a mám pocit, že nechává hochy dělat si co chtějí a nedovede je kočírovat. Ostatně každodenně jsme toho svědky. Každý se vyjádří, zítra to změní a pozítří to popře, že to bylo špatně pochopeno. Dnešní vláda nemá žádný směr a žádný cíl. Díky své nekompetentnosti se z hochů stali hasiči prů..rů a nejhorší je, že z poloviny hasiči prů..rů svých. A jeden ani nehasí a chrápe.  Premiér je tak slabý, že není schopen kluky co si zbyli ani umravnit, ani pohlídat, ani seřvat. Tomu poslednímu věřím nejvíc a podle toho to tak vypadá. Má to jedno pozitivum, normální člověk to vidí. Nasr...st lidí se blíží maximu. Chce to prostě změnu. A obávám se, že lidi se již nedělí na pravičáky, levičáky, ale spojují na NASRANÉ. (omlouvám se za ono slovo, jiné to tak nevystihuje).