Soud: Tajní smí dál rozpracovávat AfD

Státní úřad pro ochranu ústavy sleduje od roku 2022 zemské sdružení AfD jako takzvaný podezřelý případ. Klasifikace znamená, že agenti tajných služeb mohou činnost AfD monitorovat, sledovat její členy, monitorovat telefony a získávat agenty v řadách AfD.
Podle AfD se jedná o znevýhodněné strany v politické soutěži. Z pohledu Jihozápadní AfD je domácí zpravodajská služba využívána k diskreditaci politických rivalů.
Úřad pro ochranu ústavy při ústním jednání argumentoval, že výroky členů AfD z druhé či třetí řady stranické struktury svědčí o extremistických tendencích. Například zástupce vedoucího vedení státního úřadu Stefan Häfner u soudu citoval poslance zemského parlamentu, který na Facebooku tvrdil, že „bílá rasa“ v důsledku migrace zcela vymizí. Pro krajské sdružení AfD se ale na výroky vztahuje svoboda projevu.
Ministr vnitra Thomas Strobl rozhodnutí uvítal. AfD si prý léta chtěla zachovat zdání korektnosti, ale má spoejní s extrémismem. „Existují dobré důvody pro to, aby Úřad pro ochranu ústavy sledoval AfD v Bádensku-Württembersku," řekl politik CDU. Tvrdí také, že „Úřad na ochranu ústavy není politická zbraň, ale má jasný mandát: chránit svobodný demokratický základní pořádek, a tím i všechny lidi žijící v zemi, činí svá rozhodnutí na základě zákona o Ústavě."
Mluvčí regionálního sdružení Bádensko-Württembersko a poslanec zemského parlamentu Emil Sänze již v úterý při ústním jednání u správního soudu naznačil, že se hodlá v případě zamítnutí žaloby odvolat. "Budeme o tom diskutovat, ale předpokládám, že ano," řekl po čtvrtečním verdiktu poslanec Spolkového sněmu za AfD Markus Frohnmaier.
Foto: Alice Weidel, předsedkyně AfD, přivedla letos stranu k historickému úspěchu ve volbách do Spolkového sněmu
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.