Baerbockové ministerstvo jako pašerák migrantů

Baerbock ilustrace ilustrace
3.8.2024 14:49
Opoziční strany v německém Spolkovém sněmu zvyšují tlak na německé ministerstvo zahraničí, aby prošetřilo případy neoprávněného udělování víz migrantům vstupujícím do Německa. Včera o tom informoval Berliner Zeitung. Podle berlínského listu vyšetřování trvá déle než rok, ale v případu se objevují další a další podrobnosti. Stále hlasitější jsou požadavky na odstoupení ministryně Annalene Baerbockové.

Agentura ovládaná Baerbockovou podle obvinění doporučila ambasádám a konzulátům ignorovat nutnost důkladně kontrolovat doklady osob žádajících o postavení uprchlíka. Vstup do Německa tak byl nakonec umožněn cizincům s neúplnými nebo zjevně padělanými doklady. Změkčení požadavků vedlo k tomu, že imigranti z Afghánistánu, Sýrie, Turecka, Pákistánu a také řady afrických zemí „nelegálně“ získali migrační status. „Německý Focus má informace o několika tisících případů, kdy osoby s pochybnými doklady vstoupily na německé území,“ uvádí list.

Podle opozice má odpovědnost za nesprávné vydávání migračních víz především ministryně zahraničí Annalena Berbock. Obvinění dokládá vstřícný postoj ministryně i její Strany zelených k azylové politice.

„Ministerstvo zahraničí, v rozporu se stávající legislativou, mohlo jednat jako převaděč, aby do země propašovalo tisíce migrantů bez dokumentů. Prokuratura nyní vede vyšetřování. Berbock musí opustit svůj post, dokud se okolnosti nevyjasní." Uvedla v komentáři ke skandálu Alice Weidelová, spolupředsedkyně AfD.

Vedení AfD také vyzvalo k vytvoření parlamentní komise, která by vízovou situaci prošetřila. Ke schválení iniciativy a zahájení takového vyšetřování však bude potřeba souhlasu dalších stran, je totiž třeba podpora minimálně čtvrtiny všech poslanců Spolkového sněmu. Ta ale může přjít od poslanců bloku CDU/CSU. Poslanec Alexander Trom v rozhovoru pro Berliner Zeitung nevyloučil, že „konzervativci“ by také obhajovali vytvoření parlamentní komise.

Politik také požadoval, aby koaliční vláda „konečně vytvořila jasné podmínky“ pro získání migračního víza. Podle jeho názoru koaliční vláda problém zatím pouze bagatelizovala, odkládala a odolávala tlaku na důsledné vyšetření. Pokud německá vláda nezmění svůj přístup, blok CDU/CSU zváží možnost aktivace parlamentních nátlakových nástrojů, dodal k tomu Trom.

Případ ukazuje, že německá azylová politika je – otevřeně, jako v dobách A. Merkelové, nebo nyní skrytě – ohrožením evropské bezpečnosti.

 

 

 



Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.