Eurovolby v Německu – „semafor“ už jen poblikává

semafor červená
12.6.2024 09:06
Jednoznačným vítězem unijních voleb je CDU následovaná AfD, která je ve východním Německu dokonce na prvním místě. Vládní strany jednoznačně ztratily podporu, zejména Zelení a SPD. Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW) získal 6,2 procenta na první pokus. Volební účast byla 64,0 procen.

Podle předběžných konečných výsledků v Německu vyjdou unijní strany z evropských voleb v roce 2024 jako vítězové. AfD si přes všechny skandály, kampaně a překážky dokázala zajistit druhé místo. Druhým překvapivým vítězem je BSW. Všechny vládní strany znatelně ztratily podporu občanů. Prudce klesla podpora Zelených, zejména mezi mladšími lidmi. SPD dosáhla historicky nejhoršího výsledku ve volbách do EU.

V evropských volbách hlasovalo 27 zemí současně pro nadcházející složení Evropského parlamentu. Z očekávaných 720 zástupců představuje Německo největší národní delegaci s 96 zvolenými. Předběžné výsledky voleb z Německa jsou:

CDU 23,7 procenta – plus 1,1 procenta (2019: 22,6 procenta)
AfD 15,9 procenta – plus 4,9 procenta (2019: 11,0 procenta)
SPD 13,9 procenta – minus 1,9 procenta (2019: 15,8 procenta)
Zelení 11,9 procenta – minus 8,6 procenta (2019: 20,5 procenta)
BSW 6,2 procenta – poprvé
FDP 5,2 procenta – minus 0,2 procenta (2019: 5,4 procenta)
Levice (Die Linke) 2,7 procenta – minus 2,8 procenta (2019: 5,5 procenta)
Volt: 2,6 procenta – plus 1,9 procenta (2019: 0,7 procenta)
Strana 1,8 procenta – minus 0,6 procenta (2019: 2,4 procenta)

Unijní strany CDU/CSU společně vyhrály volby s 30,0 procenta, což je mírný nárůst z 28,9 procenta v roce 2019. Nejlepších výsledků dosáhly v západní části Dolního Saska a Bavorska. Po sečtení všech 400 okresů se AfD umístila na druhém místě celostátně. Na východě země je dokonce na prvním místě, podle většiny potvrzení médií na základě informací poskytnutých šéfkou spolkového volebního úřadu.

SPD dosáhla nejhoršího výsledku v celostátních volbách. Zelení ztrácejí obrovské množství hlasů, zejména u 16-24letých, voličskou klientelou, na kterou byla cílena jejich kampaň, nejvíc u takzvaných prvovoličů.

Podle hodnocení Süddeutsche Zeitung se ukazuje, že Zelení „v porovnání s rokem 2019 zaznamenali ztráty všude, zejména ve svých městských baštách“. Alespoň v zelené baště Berlína dokázalo výsledek poněkud zmírnit 19,6 procenta pravidelných voličů.

Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW) dosáhl díky migraci bývalých příznivců SPD (580 000 hlasů) a zklamaných levicových voličů (470 000 hlasů) výsledku, který byl pro mladou stranu více než potěšující.

Navzdory v poslední době více než provokativními a proválečnými výstupy nejvyšší kandidátky FDP do EU Agnes Strack-Zimmermannové, tohoto „Eurofighteru“ německých Svobodných, nejmenší strana semaforské koalice nehrála ve volbách do EU významnou roli.

Hubený výsledek kancléřovy strany SPD se projevil v diskusním volebním večeru televize n-tv, kde byli jako hosté členové vedení stran. Lídr SPD Lars Klingbeil zaútočil na předsedkyni AfD Alici Weidelovou a tím i na voliče strany a varoval, že „náckové“ by v nadcházejících federálních volbách neměli posílit. Když se Weidelová zeptal, zda by ji nazval “nacistkou”, Klingbeil odpověděl stručně: “Ano.”

Zcela jiná byla reakce bavorského premiéra Markusa Södera (CSU). Ten po debaklu německých vládních stran– způsobeným především totálním kolapsem Zelených – volá po co nejrychlejších předčasných volbách – jako ve Francii. “Semafor byly de facto odvolen,” řekl šéf CSU

„Tato vláda je v podstatě vyřízená. A teď to musí být podobné jako ve Francii: Objevily se výzvy k novým volbám, stejně jako to udělal Macron ve Francii“ řekl Söder v pondělí pro n-tv. ( Ve francouzských eurovolbách získala strana Marine Le Penové 32 %, pozn, překl.)

To prý nyní platí i pro Německo: „Naše země potřebuje nový začátek. Semafor už nemá mandát a nemá důvěru obyvatel. Proto by nyní měly být nové volby co nejrychleji.” Bavorský premiér varoval vládu, aby pokračovala jakoby nic: „Pokud k tomu dojde, je to vážná demokratická chyba. Protože vláda, která je takhle bez podpory, bez legitimity, už nemůže nic realizovat, zvláště ne rok před volbami,“ řekl Söder.

MUDr. Ivan David, CSc. a Jana Kunšteková

Facebook

 

 

 

ivan david
Ivan David je lékařem s odborností psychiatr. Levicový politik a aktivista. V minulosti byl ředitelem psychiatrické léčebny v Bohnicích. V letech 1998 – 1999 ministr zdravotnictví. V roce 1999 ve vládě nepodpořil souhlas s agresí NATO proti Jugoslávii. Byl poslancem Parlamentu ČR za ČSSD. V současnosti poslanec Evropského parlamentu. Je autorem projektu Nová republika a provozovatelem stejnojmenných stránek (novarepublika.online).

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.