J. Paroubek na demonstraci za mír a svobodu

clanek demonstrace
6.5.2023 14:07
Dnes se v Praze na Václavském náměstí konala demonstrace ZA MÍR A SVOBODU, svolaná společenstvím Česká republika na 1. místě. Podobně jako v lednu na ní vystoupil také bývalý premiér Jiří Paroubek. Přinášíme text jeho vystoupení.

Přátelé, situace v republice je velmi vážná. Životní úroveň lidí se za minulý a tento rok propadne v průměru až o čtvrtinu. Pádící inflace - drahota - nejspíš dostane vládou nový impuls po navýšení sazeb DPH a spotřebních daní. Inflace tak v druhé polovině roku nebude klesat, ale naopak ještě poroste. ČNB odhadla růst inflace v tomto roce na 11% a ještě do toho nezapočetla zvýšení cen v důsledku růstu sazeb DPH a spotřebních daní. Když ale jdete do samoobsluhy, tak vidíte, že růst cen potravin je meziročně mnohem vyšší!

A zejména když to srovnáte s obdobím před covidem nebo alespoň s rokem 2021. Prostě této vládě se vůbec nedaří! Vůbec se nestará o to, jak ochránit zájmy širokých vrstev českých občanů. Přitom se může podívat např. do sousedního Polska, kde se to i přes všechny těžkosti daří lépe, takže zcela dezorientovaný ekonomický poradce předsedy české vlády veřejně doporučuje českým občanům, aby si zajeli nakoupit potraviny do Polska! Tak dobrá, ten kdo má auto a peníze na benzín si tam může zajet, pokud nebydlí na druhém konci republiky. Ale babičky, na které dopadá hrůza inflační spirály nejvíce, pro ty nikdo neorganizuje cesty za nákupy do Polska. A musí prostě vyžít s těmi penězi, které mají. Fialova vláda udělala vše pro to, aby si důchodci po jejím rozhodnutí o zmrzačení valorizačního vzorce pro výpočet navýšení důchodů v důsledku inflace museli utáhnout své řemeny a opasky a žít ještě skromněji. A každý z nás se jistě ptá: kam až to zajde?!

Vládě přitom nevadí konflikt na Ukrajině a její členové blouzní o ukrajinské ofenzivě, která zažene ruská vojska nejlépe až ke Kremlu. Přitom střízlivější mozky dokonce i na Západě, jako např. náčelník gen. štábu polské armády, mluví o tom, že Rusko má a bude mít dost peněz na vedení války. Dodejme, že Ukrajina bez amerických a západoevropských peněz by nepřežila ani týden. Ukrajina nemá dostatek munice, ani dostatek vojáků k tomu, aby provedla skutečně efektivní ofenzivu. Je nejvyšší čas vyvolat a česká vláda by se měla také podílet na mírových jednáních! Třeba s čínskou účastí anebo pod vedením Elona Muska, který před časem přišel také s mírovým plánem. V zásadě je to jedno, kdo by tato jednání vedl, ale měl by to být někdo akceptovatelný oběma stranami. A rychle začít!

Jakmile skončí tato neblahá válka, začnou se ceny surovin, zemědělských produktů a průmyslových kovů vracet na předválečnou a předcovidovou úroveň. A to by se mělo projevit pozitivně dříve nebo později poklesem cen zboží na českém trhu.

Vláda by také měla co nejrychleji přistoupit k zestátnění 30% akcií ČEZu, které drží soukromí vlastníci. Na účtech ČEZu se válí bez užitku desítky miliard korun, ze kterých by bylo možné tyto výkupy zahájit. A zbytek by v dohledné době měl již vykoupit český stát. Cílem této akce je rychlé a razantní snížení cen elektrické energie mírně nad úroveň výrobních nákladů, což by bylo blahodárné jak pro české domácnosti, tak pro české firmy.

Proč vláda v této věci nic nedělá? Je to neschopnost nebo něco jiného? Pryč s takovou vládou!

Vrcholné představení vláda předvádí v oblasti zbrojních výdajů. Z roku na rok je chce navýšit o zhruba 40 mld. Kč. Oproti roku minulému to bude příští rok o 70 mld. Kč.

Ministryně obrany Černochová blouzní o nákupech 24 bojových amerických stíhaček, schopných nést rakety s jadernými hlavicemi za nejméně 100 mld. Kč!

To je ale jen písmeno A) ve zbrojní agendě vlády. Písmeno B) pak představuje tzv. obranná smlouva mezi Českem a Spojenými státy. Protože z této smlouvy vyplývá, že Američané budou moci používat čtyři česká letiště: v Pardubicích, v Čáslavi, v Náměšti nad Oslavou a v Mošnově. A samozřejmě u těchto stíhaček, svého druhu vlastně bombardérů, bude muset být i americký personál. A každý, kdo trochu rozumí vojenské problematice, vám řekne, že péče o tyto stroje si vyžádá jejich umístění do dvou stabilních základen s americkým personálem. To je jedna z konsekvencí této vazalské smlouvy podobné těm, které uzavírala v 19. století Velká Británie se svými koloniemi po světě.

Já tomu říkám smlouva Zanzibar – Velká Británie, kdy my jsme Zanzibarem, a náš spojenec USA je Velkou Británií.

Ale ve hře podle smlouvy má být také několik dalších letišť, která jsou často v majetku krajů či měst a těch se na to zatím nikdo neptá!

Je zřejmé, že jakmile budou na česká letiště umístěna nová letadla, s možností vyzbrojení útočnými raketami, zaměří Rusové na tato letiště své rakety s jadernými hlavicemi. A že jich mají dost, o tom nemusíme s ohledem na to, jak postupují na Ukrajině, vůbec pochybovat!

Američané podle této smlouvy o obraně, která je jaksi nad rámec té smlouvy, která umožňuje Česku členství v NATO, a je tedy podle mého názoru zcela zbytečná. Vláda nám ji nicméně chce vnutit!

Američané, kteří zde budou, budou nakupovat zboží od českých dodavatelů bez DPH a spotřební daně. Budou vyjmuti z české jurisdikce, takže nebudou podléhat českým soudům v případě spáchání přestupku či trestného činu. A pokud snad budou po složité proceduře u nás odsouzení, bude pro ně muset být zřízeno zvláštní vězení. Je to prostě tragikomické čtení, číst si tuhle vazalskou smlouvu!

Jen vláda, která nechce hájit bytostné zájmy českého národa, může přistoupit na takovou smlouvu.

Pryč s takovou vládou!


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

miroslav kulhavy

Kdo pozvedne ČSSD Z HROBU ZAPOMNĚNÍ?! Na politické scéně bezesporu chybí!

opatovice328

Pan Paroubek měl nejlepší řeč na Václaváku, jen to chce do projevu přidat trošku emocí.