Voľby na Slovensku skončili. Čo bude ďalej?

1.3.2020 16:23
Pre zjednodušenie problematiky rozdelím tému na 2 časti: na minulosť a na budúcnosť.

1/  Minulosť

Súkromný sektor vznikal počas privatizácie a reštitúcií po roku 1989 za Mečiarovej, Klausovej, Dzurindovej a Ficovej vlády. Žiaden podnikateľ, či privatizér nemohol fungovať bez priamej podpory vlád. Príkladom sú aj zahraničné subjekty, ktoré dostávali a dostávajú od vlád rôzne úľavy, pozemky a finančné injekcie od slovenských vlád. Naposledy Volkswagen Slovakia dostala úľavu na dani z príjmov, ak sa nemýlim. To predpokladá úzke prepojenie a kontakty s politikmi. Dôkazom je aj podnikateľ Kočner, ktorý na Slovensku podniká bezmála 25 rokov. Mnohí si pamätáme slová Mečiara, či A. Húsku, keď za symbolickú korunu predávali podniky ( napr. Martinské tlačiarne ) s cieľom podporiť vznik domácich oligarchov, keď sa zámerne neprijímali zákony na obmedzovanie bezbrehého podnikateľského prostredia. Tu sú začiatky populárneho slova " mafia ". Pravda, niektorí skrachovali, niektorí predali svoje podniky do zahraničia, niektorí predali žezlo podnikania dospelým " deťom ". Sú aj takí, ktorí dodnes čestne podnikajú.

Osobitnou kapitolou minulosti je súdnictvo, bankový sektor, zdavotníctvo a školstvo. Na odklepnutie úveru sa potrebuje banka. Pamätáme sa, že banky sa významne podieľali na rozdávaní úverov svojím vybraným klientom do takej miery, že vláda R. Fica musela dať okolo 100 miliárd na sanovanie nesplatiteľných úverov a ozdraviť banky. Pamätáme sa na prepúšťanie obvinených z rôznych prečinov súdmi. Čo dokáže prokurátor , sudca a advokát urobiť v prospech svoj a svojho kamaráta - sme videli na kočnerových vídeách. O privatizácii v zdravotníctve, o nákupoch liekov a prístrojov - hádam netreba písať. O znehodnocovaní školskej výuky, rušenia odborov a raste počtu nevyužiteľných vysokoškolákov - už aj vrabce na streche čvirikajú. Takto vznikol slovenský matrix. Niekto tomu hovorí - mafia.

Ak zhrniem minulosť tým, že na súčasnom stave spoločnosti sa podieľali v rôznej miere všetky vlády, súdy, tretí sektor - mimovládky, občianske združenia, nadácie a  politici - vrátane poslancov, od roku 1989, nebudem krivdiť nikomu, nikoho očierňovať, ani na nikoho hádzať špinu, ktorá vyplávala práve v súčasnosti po 30 rokoch budovania trhového hospodárstva. 

Minulosť nás dostihla. Dnes môžeme len špekulovať čo by bolo, keby....Najspokojnejší môže byť Most - Híd, ktorý verejne priznal, že 95% ich programu sa za ich vlády splnilo. SMER a SNS čelili neúnosným útokom a problémom. Zaplatili za to svoju daň. Je na nich, ako sa s tým vyrovnajú.

2/  Budúcnosť

Nemám záujem brať niekomu vieru, alebo nádej. Nádej vraj zomiera posledná. K tomu však musíme priložiť každý zo Slovákov ruku k dielu. Ako prvé, by mal každý začať u seba : potrebujeme nové, alebo staronové morálne zásady, zmeniť etiku politiky, vynechať zo slovníka cynizmus, hrubé a vulgárne slová, znevažovanie súpera, počúvať sa navzájom, rešpektovať opozičný názor, viesť dialóg a nie monológ..... potrebujeme získať schopnosť priznať si omyl, chybu - a zmeniť názor nebrať ako niečo negatívne. Len ten, kto nie je bigotný vo svojom postoji a názore, len ten sa dokáže rozvíjať a rozvíjať aj spoločnosť. Nemýľme si zmenu názoru s prevracaním " kabátov ". Dôležité je aj ctenie si prezumpcie neviny v morálne kvalitnej spoločnosti a v politike. 

Nová vláda prejavuje obrovskú chuť vládnuť.  Najprv chce, podľa slov Igora Matoviča, vyčistiť " Augiášov chliev " v súdnictve, kvôli čomu potrebuje ústavnú väčšinu. Preto sa bude musieť spojiť so Sme rodina, SaS a Za ľudí. Aj keď si sľúbia, že si nebudú podkopávať kotníky - bude pre I. Matoviča ťažké dodržať jeho slovo o nulovej tolerancii,  čo mu iste prinieslo veľké percento voličov - v súvislosti s kauzami A. Kisku. Ak k tomu pridáme nevyspytateľnosť R. Sulíka a samotného I. Matoviča - tak začiatky novej vlády si bude vyžadovať obrovské sebazaprenie, kompromisov a odpúšťania. 

Pre mnohých je veľkou záhadou, prečo zvíťazil práve Igor Matovič s takým mixom ideologicky rozdielnymi ľuďmi. Je niekoľko príčin, spomeniem aspoň niektoré :

a/  používa a používal expresívne slová hraničiace až so sarkazmom. Hrubozrnnému voličovi a jemu podobnému, to imponovalo. Mnohí drsné slová považujú za pravdivejšie, ako to isté povedané diplomaticky. Dá sa povedať , že " ukričal " svojho voliča, donútil voliť ho pod tlakom až citového vydierania o svojej pravde.

b/  Takzvaná demokratická opozícia : SaS, Progresívne Slovensko / Spolu, OĽANO, Za ľudí - v posledných 2 až 6 rokoch vytvorili spoločenskú objednávku na svoje zvolenie, vrátane obdobia prezidentovania A. Kisku. K tomu im nevyberavým spôsobom pomáhali médiá a rôzne spolky. K úspechu vo včerajších voľbách im pomohla smrť novinára, ktorá je pripisovaná SMERu.

c/   Únava, opotrebovanosť, zdravotné problémy, nediplomatické vyjadrovanie R. Fica len posilnili protificovský front. Významne k tomu dopomohli zdiskreditovaní ministri SMERu, dodnes nepreukázané  obvinenia na adresu R. Fica a SMERu, nerešpektovanie prezumpcie neviny, lynčovanie za každú cenu a bez dôkazov, neochota vidieť pozitíva - ale zveličovanie až nafukovanie negatív a vymýšľanie káuz....

Očakávam, že najbližšie 4 roky bude dusná atmosféra na Slovensku pokračovať, pretože nemáme čarovný prútik Harryho Pottera. Možno aj " hon na čarodejnice ".

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Pán Havír,

O výstrelkoch a nedôstojnom správaní Igora Matoviča by sa dala napísať aj kniha. Je to exibicionista par excellance v negatívnom zmysle. To, čo vystrájal v parlamente a pred obrazovkami, by malo uraziť inteligentného voliča a diváka. Stal sa opak. Predpokladám, že bol a je vzorom pre mnohých ľudí, ktorí sú takí ako on. Prípadne mnohí si cez neho kompenzovali svoju frustráciu. Dokonca mnohí v ňom videli a vidia silného a odvážneho jedinca, ktorými by sa aj oni chceli stať. 

V spoločnosti dominuje slovo korupcia, ktorá sa stala " náboženstvom " . I, Matovič prispel k tejto spoločenskej paranoi z korupcie a priam svojím správaním a agresívnm vystupovaním zhypnotizoval  spoločnosť, ktorá ho volila ako spasiteľa.

Ak si pozriete vzdelanostnú štruktúru voličov, budete ešte viac zhrození : cca 40% maturantov, 50% vysokoškolsky vzdelaných ľudí sympatizuje s ním ( z tých , čo boli voliť OĽANO ). Dostal 493 tisíc preferenčných hlasov.

Politici sú zrkadlom spoločnosti. A naopak - aká je spoločnosť, takí sú politici. Politici v celej Európe nie sú na tom omnoho lepšie - možno menší cirkusanti, ako on.

To, že už bol na ambasáde, ma neprekvapuje. Od vstupu Slovenska do NATO a EÚ už nerozhodujeme o svojom štáte, lebo sa musíme podriadiť záujmom týchto spolkov. SMER a SNS sa snažili robiť politiku všetkých azimutov, brzdiť tlaky - napríklad SMER dal k súdu povinné kvóty, SNS zabrzdila stavbu americkej vojenskej základne u nás....Preto vznikla objednávka na odstránenie týchto strán. Iste, strany im nahrali na smeč. 

Všetky relevantné strany majú v programoch plnenie 2% na zbrojenie, úzko spolupracovať s NATO a EÚ, byť silne prozápadné a o to silnejšími rusofóbmi. Takže prekvapenie sa nekoná aspoň u tých, ktorí poznali programy strán. Iné je, ak voliči volili podľa emócií. 

Dodatok : nemyslím, že česká politická scéna je na tom lepšie. Majú tiež svojich " Matovičovcov".

 

Fagan

Ešte že nebývam na Slovensku, ale v ČR a veľmi citlivo vnímam dianie na Slovensku, včítane terajších volieb do NR. Čo sa týká mojho vzťahu k Matovičovi, tzak ten je len negativný. Nezabudnem na jeho jednanie voči predsedovi vlády Ficovi, ktorý rečnil v NR od rečníckeho pultu a Zmatovič mu  jeho vystupenie u rečníckeho pultu rušil neustálým opakovaním : ty zloděj, ty mafián a neviem čo ešte. A dialo sa to vo vážnom ctihodnom sále NR SR. A to skutočne nikdy nezabudnem a od tej doby ho nemám rád. A čo viac neustále tlačové besedy, na ktorých obviňoval každého koho mohol aj nemohol. Je zaujímavé, že doposiaľ nebol Fico za krádež a podvod potrestaný. Podivoval som sa aj nad tým odkiaľ bral také neverejné informácie.  No a neubehol ani děn od ukončenia volieb a už je tu škandál. Píše sa o tom v PL, že prvá jeho návšteva ráno po volbách smerovala na ambasádu USA. A autor článku sa pýta, čom tam šiel robiť. K tomu ešte hovorkyňa strany Vlasť uvádzala v redakcie Ta3 ďalšie informácie o spolupráci Zmatoviča s ambasádou USA. Prikladám informačný web:https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Svine-Prodal-jsi-Slovensko-Igore-Auto-pred-americkou-ambasadou-Predak-nove-opozice-jede-bomby-615365/diskuse?p=2