V čem se mýlí Jiří Vyvadil

8.11.2010 09:44
Jiří Vyvadil vtělil do svého blogu na serveru MFD svou interpretaci toho, co se odehrává v Praze po volbách. Tvrdí zde, že je ve strategickém zájmu uzavřít koalici ČSSD a ODS s cílem znegovat úspěch TOP v Praze a takto dostat TOP celostátně do pozice minimálně marginální strany s obnovením bipolární situace ODS versus ČSSD. Přičemž svou spekulaci opírá o empirickou zkušenost s SNK-Evropskými demokraty.

Především je velký omyl srovnávat SNK-Evropské demokraty s TOP. TOP vznikla zcela jinak a zcela jiak dosáhla svého úspěchu ve volbách. Není to jen ikona knížepána, ale také společenství starostů se kterým se v TOP spojil. Nejsou to jen strategické tahy jako získání a nasazení Tůmy v Praze. Tato strana nejspíše na politickém kolbišti zakotví ať v Praze bude mít primátora či ne. TOP se stala alternativou pro pravicové voliče, ať si o tom kdokoli myslí cokoli. Praha a její výsledky voleb to jen dokazují. Svědčí o tom i poslední výzkum preferencí, kdy přes rétoriku Kalouska, že po škrtech ještě přitvrdí, TOP posílila o 1% oproti volbám do sněmovny. Pravicový volič prostě v TOP vidí jediného skutečného bojovníka s "katastrofálním" stavem veřejných financí, což se nezmění ani kdyby reformy byly zjevně pseudoreformami, pokud docílí jakéhokoli snížení schodku v bilanci státu.

V čem se mýlí Jiří Vyvadil nejpodstatněji, to opominul. Pražská ČSSD sama slíbila, že po volbách odvolá pana Pocheho, na něhož se provalilo okrádání státu na daních. Situace je taková, že pan Poche je i povolbách podstatnou figurou pražské ČSSD a ta sama na svůj slib jaksi rychle pozapomněla. Lídr ČSSD ve volebním klání stanovil jasné ne pro koalici ODS, což svými skutky prostě popírá squadra pod vedením Hulínského a Březiny, kteří jsou pro Tůmu a voliče spjati se starou radnicí stejně jako špičky ve vedení ODS. Kroky a mediální prezentace Hulínského, Pocheho toto přesvědčení jen potvrdili.

Je lhostejno, zda by mohl mít Jiří Vyvadil dokonce i pravdu se svou spekulací. Rozhodující je, jak věci vnímá veřejnost. A ta by jednoznačně přivítala jako primátora Tůmu v koalici s ODS bez jmen spojených s minulou radnicí. Pro ČSSD je lhostejno, zda bude či nebude primátorem Tůma. Pro ČSSD je důležitý a to i s ohledem na celý stát, jaký obraz tu o sobě tvoří ČSSD.

Je příznačné, že na dění na pražské radnici zareagovali adekvátně jen Sobotka a Rath. Sobotka, jenž přes odpor haškovců doporučil respektovat postoj Dienstbiera ml. a Rath osobním blogem podporujícího lídra pražské kandidátky ČSSD.

Myslím si, že na pražské radnici nakonec z vůle TOP nakonec vznikne koalice TOP a ODS. Ale TOP v tom už nyní vymáchala jak ODS tak ČSSD. Pokud by náhodou skutečně vznikla koalice ODS a ČSSD, profitovat dle mého soudu bude nakonec právě TOP. Zejména, pokud koalice ČSSD s ODS bude postavena na oněch sporných jménech. Hulínský, Březina, Poche a haškovci dali už veřejnosti jasně na srozuměnou, že vymýcení nekalostí rozhodně není jejich prioritou. A to ať je skutečnost jakákoli. Pro veřejnost je výše popsané skutečností a nikoli neodůvodněně. ČSSD je poškozena už nyní, vznikem koalice ODS ČSSD bude poškozena ještě podstatněji.

Zdroj: http://vyvadil.blog.idnes.cz/c/162457/Tuma-primatorem-A-proc-O-Prahu-prece-nejde.html, http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=682210


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

alex
Milý pane Dubo. Udělám skutečně výjimku z pravidla vůči Vám. Pan Očenášek tím zdravým jádrem myslí ty, kteří se panu Haškovi neupsali a neupíší neb nemají zájem na tom, aby se ČSSD stala tím, čím byla než přišel Zeman. Prostřednictvím zmodrání. Snad je to dosti srozumitelné.
alex
Trochu bych Vás pane Otčenášku poopravil. Michal Hašek není promodralý - ani v Desateru ani v tom, na jaké pozice se postavili všichni haškovci k situaci v Praze. Pouze ukazuje jak o sám tak, ti které získal na svou stranu, že politiku dělat neumí, že se v politice pohybují pouze účelově jako slon v porcelánu.