Učitelství netáhne? Plat a nebo postavení ve společnosti?

komenský
31.3.2024 20:23
Narazil jsem na zprávu – článek: „Českým deváťákům se do učitelství moc nechce“, kde byl zmíněný průzkum v evropských státech, jehož náplní byl m.j. zájem o učitelskou profesi z celkové množiny jiných. Proti evropskému průměru 4,5% je ČR se svým 2,7% poněkud níže. Pokud nelze srovnávat a hodnotit, co k takovému vyjádření patnáctileté vedlo, jsou taková holá čísla málo vypovídající.

      Při pohledu na změny v našem školství je vůbec úspěch, že těch 2,7% projevilo zájem. Dát pořádnou hůl do ruky ředitelům a jejich zástupcům v podobě téměř neomezených pravomocí má jediný výsledek: ztráta iniciativy učitelů skoro ve všech směrech, výroba „kejvajících vovcí“ a případně nepohodlné poměrně lehce ze školy vzdálit.

    Předešlý (dle mého negativní) krok v našem školství zvaný inkluze – zrušení zvláštních škol (tříd) nejen snížilo celkovou úroveň výuky, ale i zvýšilo nároky na učitele na udržení kázně, což samozřejmě je větší zatížení nervové soustavy. Když pominu tento efekt, je největším mínusem menší rozvíjení talentu nadaných dětí; všichni nemohou do menzy. Ale rovněž ztráta speciální metodiky pro problémové žáky je poslalo ještě níže a někde se přidružil daleko větší pocit méněcennosti, jsa být na chvostu třídy.

     Někteří rodiče, pokud jim to dovoluje jejich profese, se snaží získat povolení k domácí výuce, ale právě často u těch problémových žáků je mentální a znalostní úroveň rodičů – no, řekněme nízká, takže to jako řešení nepřipadá v úvahu.

      Rovněž klesající počet učitelských míst rušením tříd a nebo dokonce škol, který má za následek navyšování počtu žáků ve třídě, úrovni výuky nepřidá. S tím úzce souvisí klesající natalita, která je s otazníkem proč? Odpovědí může být stárnutí „Husákových dětí“, tedy případných rodiček, ale i často zmiňovaná nízká podpora rodin s dětmi. Systém vede řadu učitelů k praxi – odučit a rychle ze školy pryč. Nějaké teplo lidského slova, tolik potřebné při formování mladých duší, u nich nemá prostor, jak uniknout ven.

    Nevím, ve které „čarovné kuchyni“ se změny ve školství vaří, ale obecná povědomost mezi lidmi, když přijde řeč na školství, je nejčastější reakcí kroucení hlavou. M.j. jednou z příčin je také navýšená administrativa – papírování. Ale jinak, vím, „mládí vpřed“, ale kdyby se vytvořil několikasethlavý  poradní sbor ze starších učitelů před důchodem a nebo již pár let v důchodu, myslím, že by to byl, tedy ne vševědoucí, ale přesto silný a podnětný hlas k organizaci základního školství v ČR.

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.