Pro dolních deset milionů občanů je nejvhodnějším prezidentským kandidátem Miloš Zeman

19.2.2012 18:04
Zprávou tohoto víkendu je nepochybně informace z výjezdového zasedání Politického grémia České strany sociálně demokratické. Jako kandidáty pro prezidentskou volbu v roce 2013 nominovalo grémium místopředsedu strany Jiřího Dienstbiera a nestraníka Jana Švejnara. Tento liberální ekonom trvale žijící v USA byl kandidátem ČSSD již při prezidentské volbě roku 2008. Přestože členská základna při Švejnarově nominaci nebyla jednotná, získal tehdejší profesor na University of Michigan (od 1. ledna 2012 působí na Kolumbijské universitě v New Yorku) hlasy všech stranických zákonodárců s výjimkou Evžena Snítilého.

Krátce po oznámení nominace kritizoval postup grémia bývalý předseda Jiří Paroubek. Nyní stojí v čele strany LEV 21. Míní, že dvojnominace znamená prakticky odstřel Jana Švejnara jako přijatelného kandidáta levého středu. „Myslím, že ČSSD dnes Janu Švejnarovi cestu na Hrad svým nejednoznačným postojem spíše zkomplikovala. Po dnešním „rozhodnutí“ vedení ČSSD zbývá jediný levicový a levostředový kandidát, který má šanci na úspěch v prezidentské volbě, a tím je Miloš Zeman,“ uvedl Jiří Paroubek na serveru Parlamentní listy.cz.

Podle prvního místopředsedy sociální demokracie Michala Haška je Paroubkova reakce “smutným koncem bývalého úspěšného premiéra s vlastními prezidentskými ambicemi". Ani další poslanci ČSSD s Paroubkem nesouhlasí, jmenovitě Vítězslav Jandák nebo Jiří Koskuba.

Známý poslanec Antonín Seďa se nedomnívá, že by Švejnar byl prezidentskou kandidaturou ČSSD odstřelen. "Pan Paroubek se mýlí. Sociální demokracie se stále nerozhodla, koho nakonec podpoří, ale zahájila vnitrostranickou diskuzi o zveřejněných návrzích. Případná budoucí podpora Švejnara bude pouhým doporučením ČSSD našim spoluobčanům pro jejich rozhodnutí", reagoval Seďa pro Parlamentní listy.

Domnívám se, že zásadní omyl Jiřího Paroubka spočívá v názoru, že ekonom Jan Švejnar je představitelem levého středu. Nikdy jím nebyl. Jeho názory byly v lepším případě neutrální, ale spíše inklinovaly vpravo.

Naopak případná kandidatura Jiřího Dienstbiera by pro sociální demokracii velmi pravděpodobně znamenala ztrátu nejperspektivnějšího politika. Pro "dolních deset milionů" našich občanů – a v tom s Jiřím Paroubkem souhlasím – je nejpřijatelnějším kandidátem na úřad prezidenta České republiky Miloš Zeman. Jeho Strana práv občanů vznikla tak trochu "z trucu" a dříve nebo později se sociální demokracií splyne, nepochybuji o tom.

Půjdu ještě dál a dovolím si malou představu "z říše snů": po pádu Nečasovy vlády a předčasných volbách v létě 2013 jmenuje na pražském Hradě prezident Miloš Zeman vládu premiéra Jiřího Dienstbiera.

Nejednou jsem na tomto webu zmínil Jiřího Dienstbiera jako nejperspektivnějšího politika sociální demokracie. Nuže, po dnešních publicistických pořadech dostává pojem "perspektiva" trochu širší rozměr. V pořadu Nedělní partie na Prima Family se brněnský poslanec Jeroným Tejc představil ve skvělé formě. Probíraná problematika (prezidentská volba, korupce, státní zastupitelství) mu byla šitá na míru a parádně se v ní orientoval. Vicepremiérka Karolina Peake mu byla spíše sparringpartnerkou, ale dovedla se aspoň hezky usmívat.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Martin Konečný

Samozřejmě vítám přímou volbu prezidenta. Osobně si myslím, že ze zmíněných osobností je Miloš Zeman nejvýraznější osobností a pro mne by byl zárukou funkčního prezidenta. Možná tisíckrát v minulosti jsem s ním nesouhlasil, ale přímo bytostně nesnáším nevýrazné osobnosti. Což Špidla a Švejnar jsou.

antoninsebek

Známý poslanec Antonín Seďa se bohužel mýlí. Zřejmě mu rodiče nečetli, co většina obyvatel nyní z oranžového tlampače znova slyšela: Ta osoba musí být "obutá-neobutá, oblečená-neoblečená ...."

rezjir10

To podtrhnutí ano, koryto v Bruselu ne, ostatně žádnou ostudu tam neeudělal.

rku

A nevadí Vám ani podtrhnutí  Zemana které zmiňujete? A ani to koryto v Bruselu ke kterému se tak vehementně vecpal?

rezjir10

V otevřeném referendu socdem se tehdy volil Zemana a byl jsem dost roztrpčený tím, co Zemanovi provedli pak Špidla se Zaorálkem a dalšími. Nevadilo by mi, kdyby otevřeně proti Zemanovi vystouili a agitovali atd. On totiž skutečně všechny Zeman dostal nahoru,  takže to jeho zaříznutí  nebylo v pořádku. ale na druhé straně si myslím, že se Zemn nemuesel pak jednat v dalších a dalších volbách, aby odebíral hlasy socdem, protože to vedlo k vítězství pravice.

A ještě něco, Zeman nemyslí levicově, ale liberálně. Nezi ním a Švejnarem vlastně žádný rozdíl není. Osobně bych  v této chvíli nejraději na Hradě viděl  Špidlu.