Předvolební inventura svého JÁ.

ep volby.jpeg
4.2.2024 09:07
Vážení spoluobčané, je nutno si vědomě určit základní kameny svého názoru. Je to důležité zvláště pro ty, kteří chtějí zodpovědně volit. A je lhostejno, ve kterých; zda v těch prvních do evropského parlamentu, nebo pak dále do místních samospráv. Parlamentní jsou ještě „škodolibě“ vzdáleny – uvítal bych je už zítra.

Promluvy politiků z různých stran a posléze volební programy (u těch bych si nechal koaliční okénko změny) signalizují chování v budoucnu s případným žezlem v ruce. To, co strany (politiky) rozděluje lze shrnout do několika bodů. Nic nebrání nějakému přídavku, na který ten který volič klade větší důraz.

1 )Benešovy dekrety 

2 ) Korespondenční volba

3 ) Manželství jen muž a žena

4 ) Ukrajina

5 ) Nepotřebné stíhačky F35

6 ) Evropské uspořádání a místo ČR

7 ) U komunálek - kdo vlastní vodovody a kanalizaci a názor na to.

Nebudu zde zatím vypisovat, kdo jaké má postoje; bylo by to předčasné. Ale ten rozhodující pohled zpět je potřeba učinit dříve, než začne horká volební kampaň – v té se toho nakecá…..Půjdeme-li ke svým „kamenům“ , je na místě zaujmout jednoznačný postoj, což usnadní výběr toho, komu dát hlas.

1 ) Benešovy dekrety – o tom, jak to byl správný krok, se napsaly knihy a nic na tom nezmění uznání až zločinného konání některých Čechů při divokých odsunech. Ani to, že to konali také pozůstalí po zavražděných rukou Sudeťáků, nezmenší špatnost jejich konání. M.j. celý odsun posvětily vítězné velmoci, což je vedle „české oprávněnosti“ další důvod dekrety nerušit. Varování samotného Beneše je stále aktuální.

2 )Korespondenční volba, prosazovaná současným vládním pětislepencem je jen účelové snažení těch, kteří ze statistik vědí, že jejich slepenec má naději na větší procento hlasů ze zahraničí. Nejsilnější argument je četnost států, které ji mají, ale zcela opomíjejí, že přijetí korespondenční volby by bylo protiústavní! Že by k takovému aktu potřebovali příslušný článek v Ústavě změnit, o tom raději nemluví, neb ústavní většinu nemají. Móóóc by mě zajímalo, jak by se v tomto případě zachoval ÚS! A vůbec, kdo by měl volit (když už); ten, kdo je 20 let dobře situován na americkém kontinentu a nebo jen ti s pobytem 3 - 5 let (stáž) mimo republiku?

3 ) Manželství pro všechny je pro mne nepřijatelné, protože relativizuje základní kámen společnosti – tedy spojení muže a ženy, které jako JEDINÉ zajišťuje pokračování lidského rodu. Pojmy „máma“ nebo „táta“ jsou pro mne posvátné. Všechny společenské a právní otázky u stejnopohlavních párů lze řešit pod jakýmkoli jiným názvem s téměř se všemi aspekty vyplývají z manželství; za mne zůstává jen jediný problém – adopce dětí. Je dobře, že lékařská věda dospěla ke zjištění, že byť je jedinec přírodou obdařen zřejmým pohlavím, se může cítit jako někdo jiný. Podtrhuji výraz “cítit“ a je nepochybné, že jde o přírodní anomálii, kterou ale demokratická společnost respektuje a proto není nutno tuto anomálii schovávat pod pojem „manželství“.

4 ) K válečnému konfliktu na Ukrajině lze bezesporu přistoupit z různých stran; ani v jedné však nesmí chybět, že na spuštění válečného konfliktu má Ukrajina svůj nemalý podíl. Ale to je teď totálně tabu. Rusko, tedy Putin, má největší vinu na zbytečném zabíjení především tím, že nevyužil čas v řadě měsíců před tím k intenzivnímu jednání (alespoň se o to pokusit), kde by m.j. veřejně ukázal prstem za moře na americké jestřáby, jak se podílejí na spuštění ostrého válečného konfliktu. Rovněž v době před vzbouření se ruských menšin na Dombase a Luhansku chybí z ruské strany snaha ovlivnit vnitřní poměry tak, aby k silovému střetu nemuselo dojít.

5 )Na prvním místě je vyhodnocení, jak budou stíhačky F35 využity k vlastní obraně státu a hned vzápětí solventnost na mnoha miliardové transakce. Nutno doplnit, že to nebude jen těch uváděných 150 miliard vlastního nákupu, ale další miliardové výdaje na úpravu letiště, výcvik pilotů při dražší letové hodině, dražší servis a další. Neodpustím si poznámku lehce mimo a to, že bylo opozičně dost školácké od pana Babiše avizovat odstoupení od smlouvy při nesplnění termínu dodání; už dopředu si může tuto možnost škrtnout, neb výrobce si dá zvláště na něj pozor.

6 )U otázek kolem situace v Evropě je na prvním místě možnost zasahovat do dění hlavně v EU jako suveréni stát, m.j. s právem veta. Je naprosto nepřípustné směřování k federalizaci EU, kde těmi určujícími silami (vzhledem ke své velikosti) bude Německo, popřípadě Francie. Obecně z dlouhodobého pohledu do budoucnosti je na stole otázka muslimských migrantů a sílící islamizace Evropy. Pracovat v Evropském parlamentu ve směru jasných zábran tohoto jevu je jedním z důležitých rozlišovacích prvků mezi kandidáty.

7 )U komunálních voleb je samozřejmě nutné respektovat místní specifika, ale pokud je to jen trochu možné, může být přínosné volit podobně jako u parlamentních, nejsou-li dotyční kandidáti poněkud mdlého rozumu. Například spolupráce u liniových staveb celostátního významu může být bez větších zádrhelů.

Co však je obecně jasným rozlišovacím prvkem, je vztah k místní vodě, tedy k vodovodům a kanalizaci. V řadě míst byla největší prasárna prodat tyto sítě do cizích rukou! Rovněž příliš velká ochota prodeje obecní, často zemědělské půdy různým přítelíčkům - developerům je mnohdy nežádoucí. Možná by ještě se našlo něco dalšího, co by bylo všeobecně negativním prvkem, ale asi více budou ve hře právě ty obecní specifika.

Samozřejmě je ještě řada dalších otázek, které mohou ovlivnit rozhodování voliče; viz. podpora mladých rodin a zvláště dětí, daňová politika, podpora malého i středního podnikání, výstavba startovacích bytů atd., atd. Nicméně si myslím, že těch sedm bodů k názorovému odhalení kandidátů či politických stran a následně k rozhodování voliče stačí; možná i méně.

 

miroslav kulhavy
Jsem důchodce, který neztratil zájem o dění doma i v zahraničí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.