Masakry křesťanů v Sýrii pokračují, stejně jako mlčení představitelů katolické církve

obrazek
7.7.2013 15:17
Konfliktem v Sýrii trvajícím již více než dva roky jsou postiženi zejména civilisté. Potřebné pomoci v dostatečném množství se jim nedostává. Velmi špatná situace vládne i v uprchlických táborech v oblastech sousedících se Sýrií. Pokud se týká náboženských skupin jsou v současné Sýrii velmi ohrožováni zejména křesťané. Teroristické skupiny fanatických islamistů se nijak netají tím, že chtějí křesťany ze Sýrie úplně vyhnat. Těm kteří stále zůstávají jde často o holý život. Tímto aktuálním problémem se sdělovací prostředky příliš nezabývají. Není to pro ně atraktivní. Nedostatek informací o tomto problému je však nutno napravit. Budiž tento text alespoň jedním z nemnoha příspěvků, které se právě touto věcí zabývají.

 

Křesťané v Sýrii jsou terčem častých brutálních útoků islamistických teroristů, kteří již více než dva roky decimují tuto zemi. Čelný představitel Křesťanské mezinárodní solidarity (CSI) John Eibner se před nedávnem setkal na Středním východě s křesťany uprchlými ze Sýrie. V současné době usilovně rozvíjí program CSI na podporu křesťanů ohrožených válkou a náboženskou čistkou. Na cestě po Blízkém východě se John Eibner setkal s partnery, kteří pomáhali zajišťovat potraviny a přístřeší pro ty, kteří přežili úplně bez prostředků a pro ty, kteří uprchli ze svých domovů před hrůzami války nebo byli vyhnáni z domovů džihádisty bojujícími proti syrské armádě. CSI se nyní chystá posílit tento program pomoci. Přitom se samozřejmě neobejde bez drobných dárců, které má i v Evropě, tedy také v České republice. CSI také díky českým dárcům již dodává humanitární pomoc křesťanům žijícím v předních liniích syrské občanské války. Konflikt v Sýrii přitom přes již mnoho slibů velmocí, že  bude brzy zastaven, neustává ve své intenzitě. Syrští křesťané již přinesli v této válce mnoho obětí, jejich osud stále zůstává stranou pozornosti vedoucích představitelů katolické církve nejen u nás, ale i hlavních sdělovacích prostředků. Vedoucí křesťanští činitelé v Sýrii začínají čelit otevřené genocidě, na kterou CSI upozorňovala dokonce již začátkem minulého roku! Nedávno pak americké muzeum holokaustu ve své zprávě varovalo, že Sýrie čelí masovým krutostem a čistkám, které v některých oblastech hraničí již přímo z genocidou. Z bezpečnostních důvodů není možno zveřejnit jména křesťanů ze Sýrie, kteří byli ochotni vydat svědectví o tom co zažili a zažívají. Přesto jejich slova je nutno zveřejnit, jelikož musí být zřetelně slyšet, aby se odpovědné osoby konečně odhodlaly k činům.

 

Zde jsou slova některých křesťanů ze Sýrie: „Všichni křesťané opustili město Kusajr před devíti měsíci. Tři vůdčí křesťanské rodiny z města pracovaly u armády. Všichni byli zmasakrováni ve svých domovech. Pak muslimové vyhlásili varování z mešity, aby všichni křesťané odešli ze svých domovů a opustili město. V provincii Latakia vyhnali rebelové z vesnic jak křesťany tak alawity a zabrali jejich domovy…. 

Město Homs jsem opustil, když přímo před naší budovou  rebelové přepadli a pozabíjeli skupinu 20 vojáků. Měli jsme strach a tak jsme všichni utekli. Když jsem se po dvou měsících vrátil, zjistil jsem, že celý klášter je vypálený, kříže a ikony byly záměrně znesvěceny. Posledním varováním byl únos dvou arcibiskupů z Aleppa. Pokud jsou uneseni arcibiskupové pak teprve my, řadoví věřící nejsme v bezpečí… . 

Když revoluce začala každý večer v 19 hodin jsem slyšel lidi zpívat „alawité do hrobu, křesťané do Bejrútu“. Když jsem to slyšel prvně, dostal jsem strach, zavřel jsem lékárnu a šel domů. Ale ten zpěv se opakoval večer co večer. Celá křesťanská čtvrť v Homsu byla zničena. Rebelové se rozhodli bojovat proti vládní armádě právě v křesťanské čtvrti. Aby se křesťané vyhnuli boji uprchli a rebelové obsadili jejich domovy. Nyní jsou křesťané bez domovů. Toto je naše země. Střední a Blízký východ nemůže žít bez křesťanů. Nebude to fungovat. Prosím Vás pomozte nám zůstat.“ 

CSI je jednou z organizací, které aktivně pomáhají uprchlíkům ze Sýrie, i těm, kteří přímo ve své vlasti čelí útokům teroristických islamistických fanatiků. Tito lidé často přišli o své domovy a potřebují především přístřeší, oblečení a lékařskou pomoc.

            Sýrie se stala podobně jako v minulosti Afghánistán nebo Irák válečnou zónou pro množství džihádistických sil. Ty tvoří zejména náboženští fanatikové, kteří na povel svých vůdců půjdou kamkoliv zabíjet kohokoliv a to vše ve jménu svaté války. Ani EU si zatím plně neuvědomuje toto nebezpečí a dokonce se některé státy chystají tyto teroristy ještě dále vyzbrojovat. Nad tím zůstává zdravý rozum zcela stát, je to naprosto nepochopitelné. Vyzbrojovat teroristy, kteří mají na svědomí životy tisíců civilistů je zločin.

Britský premiér Cameron  popsal v rámci své podpory francouzského boje proti islamistům v Mali západ Afriky jako prostor bezvládí, který znamená velkou a skutečnou hrozbu terorizmu. Tento názor je ovšem zavádějící. Jak uvádí znalec islámu profesor Neumann: „ Hlavní příběh se odehrává v Sýrii, protože lidé nepůjdou na Saharu. Když se dáte na cestu džihádu, je Sýrie lepší destinací. Je to srdce arabského světa, nepřítel je vhodnější, protože nemusíte bojovat v horku Sahary.“ 

Konflikt v Sýrii stále pokračuje, země je silně poničená, velmoci se stále nedokáží nebo nechtějí dohodnout na tom, jak rychle válku ukončit. Jde totiž mimo jiné i o dobrý kšeft pro zbrojní průmysl. Čím déle bude válka pokračovat, tím více budou zbrojaři profitovat. Zatímco zbrojaři bohatnou, denně ze svých domovů před válkou v Sýrii prchají další lidé, denně přibívají další oběti, utrpení civilistů se nijak nezmenšuje a konec tomu všemu je, zdá se, stále v nedohlednu…

 

(tento článek byl zpracován podle informací ze Zpravodaje CSI č. 4/2013)

 

 

miroslav-porizek
Bydlím na malém městě uprostřed Hané, pracuji ve státní správě v sociální oblasti, publikuji asi 20 let - zejména různá témata z politiky, kultury a historie. Jsem stoupencem společenské solidarity, veřejné dopravy a přímé demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.