Korupcia, demokracia, sloboda - hlavné heslo dňa

19.3.2018 00:09
Slová: korupcia, demokracia a sloboda, sa od roku 1989 skloňujú každý deň v médiách politikmi, novinármi a rôznymi odborníkmi. Opakujú sa tak často, že sa stali v mojich očiach už , mierne povedané, nesympatickými. Časom sa ukázalo, že sú používané ako heslo, fráza a bič na neposlušných. Pritom každé z nich má svoj obsah, ktorý časom stratil na význame :

Korupcia

Korupcia je synonym pre krádež, podvod a úplatok. Kedy sa začal tento pojem používať ? Ihneď po  nežnej revolúcii, len čo sme prevzali do slovníka anglické slová – na znak príklonu k Západu a odklonu od Východu. 

Kde sú počiatky korupcie? Krádež, podvod a úplatok sú pojmy a skutky staré, ako ľudstvo samo. Podľa niektorých aspoň 5 000 rokov. Ako príklad :  podvody vo vládnucich rodoch Egypta, Babylonu, Ríma,...... kúpa a predaj šľachtických titulov,  boje o trón boli vždy sprevádzané korupciou, každá vojna začala korupciou, obsadzovanie postov,  .... atď. 

U nás to začalo rýchlym a bezohľadným privatizovaním štátneho majetku po 1989 príchodom demokratov a demokracie. Niežeby sa za socializmu nekradlo, nedávali úplatky, nekonali podvody. Bolo to tu vždy – len nie v takej miere a v takých vysokých cenách, ako po roku 1989. Za socializmu nikto nebol milionár, nikto nebol oligarcha – tí vždy boli na Západe, v sultanátoch a monarchiách – až dodnes. Už počas  80´rokoch minulého storočia kritizovali ekonómovia a nádejní podnikatelia, že socialistický  štát je najhorší hospodár. Nuž sme všetko  „ za babku „ odovzdali do súkromných rúk.  Noví majitelia a podnikatelia veľmi rýchlo našli cestu, ako oklamať štát, ako nezaplatiť štátu, čo štátu patrí. Doslova : „ Nedám štátu ani korunu „  - veta, ktorá obletela Slovensko. A výsledok ? Dnes máme u nás  niekoľko desiatok miliardárov a stovky milionárov. Svetové bohatstvo vlastní 1 %  zo 7,6 miliárd obyvateľov tejto planéty, alebo 85 ľudí vlastní polovicu sveta.

V posledných rokoch sa slovo korupcia odrieka ako Otčenáš a Zdravas. Stala sa mantrou opozície, médií, Bruselu, rôznych nadácií a think- tankov, až do takej miery, že obyčajný pracujúci človek si toto cudzie slovo osvojil  tak hlboko a nezvratne, že stalo sa témou každodennej diskusie v práci, v rodinách a v medziľudských vzťahoch. Tento pojem zatienil a potlačil v ľuďoch voľné miesto pre iné myšlienky . Pre brvno v oku, nevidia les  život ohrozujúch udalostí  u nás i vo svete – ako je koniec mieru, začiatky svetovej vojny, zvyšovanie výdavkov na zbrojenie, migrácia – aj  pri týchto udalostiach stojí a bude bok po boku stáť korupcia .

Dnes sa slovo korupcia stalo účelovou zbraňou na odvolanie Róberta Fica a hesla  protestujúcich v uliciach :

„ Dosť bolo Smeru „. .......................................pre brvno nevidia les.

Demokracia

Pojem demokracia sa stal bičom, klackom, palicou na každého, kto sa správne a dôkladne nemodlí k Bohu, k EÚ, k Západu, k NATO. Môže mať takto pojem demokracia  správny a pravdivý obsah ? Demokracia s takýmto obsahom a s takýmito vyznavačmi  je antidemokracia, respektíve  vláda nedemokratov. Možno to takto chápeme preto, že preklad demokracie je vláda všetkého  ľudu ? Ľudu, ktorý má rôzne názory, nielen tie, ktoré aktuálne vyhovujú vládnucej  skupine.  Keďže vládnuca politická reprezentácia štátov  v parlamentných demokraciách  súčasnosti - a nielen v nich - potláča odlišné názory od svojich, nemôže používať slovo demokracia oprávnene. Len čo im je to pripomenuté, bránia sa tým, že vraj demokracia je nekonečný proces.... Výsledok ?  Buď si s nami, alebo si proti nám. Klasickým príkladom preferovania a vnucovania žiadúcich názorov sú médiá – niektoré viac, niektoré menej. Nech si každý sám  nájde svoj príklad  takéhoto konania médií.

Pozitívum demokracie, ktoré sa neskôr prejaví ako negatívum, je  to, že len demokracia ukáže pravú tvár politikov a obyvateľstva

Sloboda

Ani filozofi, ani politológovia, ani Biblia sa  úplne nezhodli na tom, čo je to sloboda. Prinajmenšom sa líšia v šírke definície a pojmosloví. Preto je pojem sloboda zneužívaný  v ideologickej vojne. Aj v tej dnešnej.  Definovanie rôznych druhov slobôd a slobody ako takej,  zostáva stále predmetom filozofovania, predmetom „ krčmových „  diskusií, predmetom  politiky štátu a ilúziou verejnosti.

Človek, ktorý pracuje a venuje sa rodine, nemá iný zdroj informácií – len médiá a internet. Zvláštne postavenie v hierarchii médií  má televízia. Preto silu a vplyv médií netreba podceňovať, ani preceňovať. Tento fakt by si mali uvedomiť majitelia médií a ich zamestnanci, rovnako konzumenti čítaných, či audiovizuálnych médií a internetu. Najmä svoju zodpovednosť za  to, v akom myšlienkovom a emocionálnom stave sa spoločnosť nachádza, resp. bude nachádzať.

Pojem sloboda je za posledných 28 rokov tak sprofanované, zneužívané na politický a ideologický boj, tak často používané ako bezobsažný argument v televíznych diskusiách, že už vyvoláva znechutenie a zlobu v spoločnosti. 

Výsledok ? Každý si musí sám pre seba definovať  pojem sloboda . V nežnej revolúcii bolo hlavným heslom SLOBODA.  S nadšením sa búrali ostnaté drôty a odstraňovali hranice medzi „ slobodným svetom „ a Východom.  Dnes s rovnakým nadšením staviame nové hranice  medzi Západom a Východom .

Slobodný sa môže človek cítiť aj vo väzení, aj za ostnatým plotom. Preto je sloboda nielen cestovanie, ako si mnohí v 89 predstavovali ( mimochodom do 89 sme mohli cestovať kedy a kde sme chceli, a kto chcel), ale sloboda je stav duše.

 

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Nechcem tým povedať, že sa máme s korupciou zmieriť. Len si máme vytvoriť hierarchiu podstatných a náš život ohrozujúcich udalostí a činov. Na prvom mieste by mala byť vojna, zvlášť tá nukleárna. Proti vojne by sme mali na uliciach a námestiach protestovať - v celej Európe, Amerike....