Jak může zůstat ve státní funkci?!

myslitel
17.2.2024 09:10
Politici ve vrcholných funkcích odstupují i za menší prohřešky, než je smazání letité diplomatické aktivity ČR na horké půdě v Arménii a v Ázerbájdžánu. Váhal jsem se zvednutím tohoto tématu v očekávání, že v prvé řadě ing. Markéta Pekarová Adamová odstoupí (minimálně z postu šéfky sněmovny) a nebo že někdo z politiků – historiků poukáže na půdě sněmovny na velikost poškození ČR na mezinárodním poli se všemi důsledky do budoucna.

      Budeme-li  fiktivně suplovat nutnou přípravu na takovou zahraniční cestu, která se pravděpodobně neuskutečnila(tedy ta příprava) a nese mínus již v záměru navštívit „jedním vrzem“ dvě znesvářené země. Na 99% vynechaná příprava měla mít zahrnutou i poradu s někým v té oblasti zkušeným. Na prvním místě je uvědomit si, že Arménie patří mezi nejstarší KŘESŤANSKÉ země, kdežto Ázerbájdžán je MUSLIMSKÝ, pod tureckým vlivem. Jako maják ční nad touto oblastí genocida arménských křesťanů v r. 2015 (v menší míře dříve i v jiných letech), kterou uznala řada států včetně ČR, což Turecko, pro klid na domácí scéně, neuznává.

     Malé odbočení – stále více se ukazuje, že je výsměchem a znevážením, když tento stát je v NATO a to jenom zištně pro americkou vojenskou základnu, jako pozůstatek bipolárního světa. Mnohé, co demokratický svět uznává jako pilíře svého chápání světa, v Turecku neplatí a to především z titulu státního náboženského (muslimského) zaměření.

     Diplomacie je m.j. i o tom, jak najít přiměřený kontakt i se státy, které uznávají jiné hodnoty než mateřská země. Mnohdy tenké nitky pozitivních kontaktů budují lidé – diplomaté, kteří kromě teoretické přípravy projdou lehčími zkušebními posty a často jsou to oni, kdo modeluje v cizí zemi názor na mateřský stát.

     Pekarová Adamová žádnou z těchto diplomatických disciplín neabsolvovala, byť šíře jejího vzdělání není zanedbatelná: diplomová práce na téma diversity management, bakalářké studium na téma Andragogita a personální řízení, mezinárodní dobrovolnictví kolem dětských domovů a táborů pro znevýhodněné děti – to není málo, ale nic z toho nepřispělo k tomu, jak dobře a účelně prezentovat ČR v zahraničí. Slon v porcelánu je milosrdné hodnocení a jasně se ukazuje, že povinné rozdávání politických funkcí i pidistranám má své nedozírné důsledky. 

    Závěrem, pro minimální nápravu zbouraného, nelze vyjádřit nic jiného, než odchod takových slůňat ze všech postů, které stát reprezentují. Vrcholné státní funkce, vedle těch diplomatických, jsou reprezentativní a proto si dovolím výzvu: „Paní Pekarová Adamová, položte tu funkci předsedkyně PS ČR dobrovolně; každý nucený odchod bude větší ostuda.“

miroslav kulhavy
Jsem důchodce, který neztratil zájem o dění doma i v zahraničí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.