Investice zadluženého státu do černé díry

20.4.2011 20:47
Stíhaček se nezbavujte, radí vládě tým expertů po měsících práce. Takové nyní titulky se šíří v novinách po zveřejnění prvních informací o dosud záhadné Bílé knize o obraně, kterou tito experti vytvořili. Tvůrci Bílé knihy došli k závěru, že schopnosti taktického nadzvukového letectva jsou pro Česko nezastupitelné. V praxi to znamená, že Česko vbrzku čeká výběr nových stíhacích letounů, které nahradí švédské Gripeny, až jim vyprší pronájem. Nákup stíhacích letounů bude jednou z největších investic v brzké budoucnosti. Česko se bude muset rozhodnout, zda vybuduje levnější letectvo schopné plnit roli "policie" v českém vzdušném prostoru, nebo zda sestaví sílu nasaditelnou i v zahraničí. Tolik z informací v denním pravicovém tisku. Zajímalo by mě, jak na takový šílený nesmyslný závěr mohl tým expertů přijít. Kdo jim to vlastně nakukal, když v týmu expertů nebyl nominován (možná záměrně) žádný letec? V jakém jsme ohrožení a kdo je vlastně nepřítel? Přesto rázem vzniká priorita číslo jedna - musí se nakoupit stíhačky, i když nikdo nepodal výsledky analýzy, proč to je nezbytné. Zatím ale žádný z poslušných novinářů nenapsal ani náznak pochybností o tom, že je totální blbost a stupidita uvažovat o tomto zbytečném nákupu, který odčerpá ze státního rozpočtu šílené částky v době, kdy se stát řítí ekonomicky do pekla. Vydělá na tom jen zahraniční dodavatel a korupční živly, které dosud nikdo nezničil a vypadá to, že v současné konstalaci „pro(ti?)korupční“ vlády ani nezničí. Vidina pluků důchodců umírajících hladem, nad jejichž hlavami cvičí naši tygří letci s úžasnými létacími stroji, je poměrně děsivá.
novotny
Zabývám se problematikou využití poznatků moderního výzkumu a vývoje pro zlepšení stavu naší společnosti.
Klíčová slova: Vondra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny
Ano, jsou to subsoniky (podzvukové), máte pravdu, díky za opravu.
racek
No, ALCA jsou spíš subsoniky, ne? Nedohoní totiž ani obyčejné dopravní letadlo. Jinak souhlas.
novotny
Pane Racek, ono toho je nekoncepčního mnohem více. Zakonzervované modernizované tanky, ultrasoniky ALCA L-159 atd. atd. Za chvíli k nim přibydou Pandury, na jejichž provoz a údržbu nebudou peníze. Stratégové, kteří vytvářejí koncepci obrany a neví, jaké je ohrožení a kdo je nepřítel a nechávají si nakukávat myšlenky od západních poradců, jsou tupí diletanti. Bohužel to přináší pro náš stát další zbytečná plýtvání, za což ale oni bohužel nenesou odpovědnost.
racek
Mě nad tou koncepcí tak nějak hlodá v hlavě myšlenka ... proboha, vždyť rušíme všechny obranné systémy a prostředky?? To jsme opravdu je pomocná rota na ochranu ropy či jiných surovin před domorodci?
Namátkou ... radiolokátory, protiletadlové prostředky, bitevní vrtulníky ... zůstáva jen výzbroj potřebná pro boje v Afganistánu či Lybii ... Už dneska bychom se asi neubránili ani Lucembursku.
A stíhačky? Jistě, ale bez doplňujících obranných systémů a příslušné logistiky jsou skoro k ničemu. Vlastně, na Kaddáfího by to postačilo. Stačí doplnit zařízení pro tankování za letu.
Vlastně, k čemu armádu, že. Na naší obranu už určena nebude.
novotny
Pane Řezník, je mi jasné, že Vám to jako odborníkovi na vojenskou historii vrtá hlavou, ale myslím, že v současném ekonomickém stavu naší země by problém s napadením vzdušnými piráty neměl být prioritní. Věřte ale, že to bude řešit spousta "expertů", jde jen o veliké peníze, myslím, že vojáci těmi experty nebudou, ti to budou tiše sledovat z dáli.
rezjir10
A jak tedy chcete chránit naše vzdušné moře před piráty?
jaroslav
Vláda, která neumí přijmout dlouhodobou koncepci na obraně a vidí to jen z pohledu kšeftaření, je k ničemu.