Glorifikováním dílčích úspěchů se válka nevyhrává

ilustrace mapa bojiště
19.4.2024 08:19
Nechci pátrat, zda to dostaly některá média úkolem, popřípadě je k takovému informování nakloněno vedení některých plátků, ale vzletně se rozepisovat o zničení některé ruské techniky či o úspěšných zásazích v zázemí je bez alespoň jedné věty o celkové situaci, MALÉ.

    Jen u jedné takové zprávy jsem se dočetl, že Rusové mírně postupují. Ano, z psychologického hlediska je každá zpráva, třeba o zničeném moderním tanku nebo o zásahu vojenského letiště, pro ukrajinské vojáky na frontové linii povzbuzením, ale pro českého občana má určitě větší význam celkový pohled na vývoj konfliktu.

     Jistě, jsou zde „gaučoví válečníci“ v čele s muničním loudilem premiérem Fialou nebo stíhačkovou vizionářkou příštího desetiletí Černochovou a jim podobní, kterým při takových zprávách srdce zaplesá, ale ti, kdož by rádi viděli konec zabíjení jsou při takových zprávách smutní, protože vědí, že se druhá strana zostudit nenechá a že přijde odveta a tedy další a další nesmyslné zabíjení.

    Zvláště v tento čas by mělo příměří a následné jednání velký význam, neb dle zahraničních expertů připravovaná skoro letní ruská ofenziva má mít nové prvky účinnějšího ničení. Při pohledu od nás by Fialovy granáty také mohly přijít pozdě, ale toto je spíše mé laické vyhodnocení avizovaného ruského útoku.

    Vzhledem k výše popsanému je možno očekávat další silnou vlnu ukrajinských migrantů. Z druhé strany migrační pakt EU je hrozba jinak kulturně laděných příchozích a do toho všeho pochybnosti o ministru Rakušanovi, co vlastně vyjednal nebo spíše co „pohnojil“.

    Jedna skutečnost se po opakovaném „přehazováním zpráv v různě cinknutých médiích“ a to neobjektivními vidlemi jeví stále zřetelněji: nelze vytvořit silný většinový světový tlak na aktéry nepravostí (což často bývá záměrem), aby tyto ustaly. Když se sejde touha po moci, snaha co nejvíce urvat ze světového bohatství, historická národnostní i náboženské nevraživost podporovaná ziskuchtivostí zbrojního průmyslu, do toho i nečekané přírodní změny a navrch neschopnost (nebo také všeho schopnost) lidí v čele různých nadnárodních, ale i státních a politických uskupení – hledá se objektivní spravedlivé řešení velmi těžce.

   Při těchto úvahách mně vytanul na mysli Cicero; tedy na závěr:

-      -   Všichni chybujeme, jen hlupák chyby opakuje.

-     -    Svoboda je účast na moci.

-      -   Žít znamená přemýšlet.   

-      -   Dokud žiješ, je třeba doufat.

 

 

 

miroslav kulhavy
Jsem důchodce, který neztratil zájem o dění doma i v zahraničí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.