Další z válečných zločinů USA a jejich lokajů se odehrává v Sýrii

obrazek
27.8.2013 11:44
Ten, kdo dění v Sýrii dlouhodobě sleduje dobře ví, že nejde o boj hrdinných povstalců proti zlému režimu, ale jen o další v dlouhé řadě válečných zločinů USA a jejich lokajů. Právě oni již více než dva roky přilévají olej do ohně konfliktu v této zemi. Pentagon již dlouho připravoval možné scénáře pro převrat v Sýrii za účelem oslabení Iránu, posílení pozice Izraele a vojenské přítomnosti USA v tamním regionu. Po převratech v Africe, které se jejich tvůrcům, jak vidět na příkladu Egypta, často vymykají z rukou, byla již delší dobu na řadě právě Sýrie.

 

Ten, kdo dění v Sýrii dlouhodobě sleduje dobře ví, že nejde o boj hrdinných povstalců proti zlému režimu, ale jen o další v dlouhé řadě válečných zločinů USA a jejich lokajů. Právě oni již více než dva roky přilévají olej do ohně konfliktu v této zemi. Pentagon již dlouho připravoval možné scénáře pro převrat v Sýrii za účelem oslabení Iránu, posílení pozice Izraele a vojenské přítomnosti USA v tamním regionu.  Po převratech v Africe, které se jejich tvůrcům, jak vidět na příkladu Egypta, často vymykají z rukou, byla již delší dobu na řadě právě Sýrie. Dalším na řadě bude nejspíše Írán nebo snad Venezuela? To uvidíme v budoucnosti.

Americké světovládné choutky neberou konce. Váleční štváči z Pentagonu, velmi mocný americký vojensko-průmyslový komplex, jsou mimořádně silnými hráči, kteří nehledají žádné kompromisy, jde jim jen o zisk a posílení vlastní moci. Životy civilistů berou jen jako nutný vedlejší dopad svých akcí. Mezinárodní právo je pro ně dlouho jen zbytečný cár papíru. Nositel Nobelovy ceny za mír, jaká to ironie, prezident USA Obama se svými prohlášeními, o tom, že je připraven zahájit omezený a krátký vojenský úder proti suverennímu a svrchovanému státu i bez mandátu OSN, se jen řadí mezi dlouhý seznam válečných štváčů. Ano, není žádným tajemstvím, že především míroví aktivisté po celém světě, jej již nenazvou jinak než Adolf Obama. Není divu. Obama je plně ve službách strategických zájmů Pentagonu a vojenského průmyslu USA. Ten potřebuje vykazovat zisk. Obama je ve svém druhém funkčním období. Potřetí být zvolen nemůže a také on se nějak viditelně potřebuje „zapsat do dějin“ a odvděčit se svým sponzorům. Nemá tedy žádné velké zábrany k pochybným válečným akcím. I to je důvod dalšího válečného dobrodružství, bez ohledu na možné následky. Zejména v podobě další eskalace napětí nejen v Sýrii sužované dlouhodobě ničivým konfliktem, ale i v sousedním Libanonu, Turecku a Iráku. Váleční štváči za velkou louží slouží svým privátním zájmům, osud uprchlíků ze Sýrie, je vůbec nezajímá.  Obama ukázal jasně svou dlouho skrývanou tvář, nikoliv mírotvůrce hledající diplomatickou cestu, ale jestřáb jakoby kovaný ještě z doby studené války. Sýrie bohužel leží v místě, kde na sebe historicky narážejí sféry vlivu velmocí Ruska, USA, ale i Velké Británie na jedné straně. A sféry vlivu tamních zemí jako je Izrael, Irán nebo Saudská Arábie – odporný tmářský režim náboženských dogmatiků, která je ale dlouhodobým spojencem USA v oblasti a sponzorem jeho válečných akcí v regionu, takže tamní režim může být klidný. Na jeho podporu by USA jistě v případě potřeby přispěchaly na pomoc. Američané, jak vidno, se nijak nepoučili z Iráku či Jugoslávie, kde sehráli svou hanebnou roli a napáchali mnoho zločinů. Záminka, kterou mají být údajné zakázané zbraně v Sýrii, je až příliš průhledná. Jak je možné, že ministr zahraničí Velké Británie ještě před řádným vyšetřením již předem věděl, dokonce si byl zcela jist, že syrské armáda použila chemické zbraně, když se v oblasti, kde k tomu mělo údajně dojít, sama pohybovala? Asi tam sám ty zbraně dovezl a sám i použil, jiné logické vysvětlení neexistuje. Je to vylhaná záminka.

Řada povstalců začala využívat vládní amnestie a vrátili se do svých domovů. Teroristé v Sýrii v posledních měsících začaly ztrácet pozice, bylo zřejmé, že jejich sponzoři z Kataru, Saudské Arábie, USA či Francie jim přispěchají na pomoc, nejen novými zásilkami zbraní, ale i přímo vojensky. Dalo se to čekat. V Sýrii jde totiž, jak známo, o důležité trasy pro vedení surovin z bohatých nalezišť v Iránu. Obě země jsou na seznamu nepřátel USA, což hovoří samo za sebe. Chřadnoucí americká ekonomika nutně potřebuje další suroviny. Potřebuje získat kontrolu nad jejich zdroji. Zmanipulovat volby ve Venezuele taktéž bohaté na suroviny nebo tam provést převrat se USA zatím nepodařilo, i když to budou zkoušet dál. Když to nevyšlo zde, musí se to zkusit jinde. Ovládnout Irán a jeho zdroje je dlouhodobým cílem Pentagonu. Američané proto systematicky posilovali zejména v posledních dvou letech svoji vojenskou přítomnost v oblasti. Podobný scénář se odehrával v letech 2001-2003 před intervencí v Iráku. Také tam šlo o ovládnutí bohatých surovinových zdrojů. Když jde o toto ovládnutí zdrojů, USA a jeho věrní spojenci se neštítí použít žádných prostředků. To jsme také již mnohokrát v minulosti viděli. Civilní oběti byly vždy považovány jen za nutné vedlejší dopady a mezinárodní právo jen za trhací kalendář. Zahraniční politika USA je i v éře Obamy zcela podřízena potřebami amerických průmyslových korporací a bank. Obama je pouhý pěšák na globální šachovnici, kde figurami táhnou jiní, ti mimo politiku. Po svých prohlášeních a postojích by Obama měl vrátit Nobelovu cenu za mír, jelikož by ji v opačném případě musel zpětně dostat i Bush starší a Bush mladší nebo Clinton. Všichni se podíleli na válečných zločinech rukou nerozdílnou. Je třeba nazývat věci pravými jmény a nenechat se manipulovat prohlášeními politiků, byť by měli za sebou nejsilnější armádu světa.  Válečné zločiny nepatří bohužel minulosti, ale páchají se dnes, často přímo ve jménu demokracie a svobody nebo dokonce přímo lidských práv. Opravdu odporný cynismus. Vše mají zakrýt zmanipulovaná oficiální média, kterým soudný člověk může věřit snad už jen sportovní výsledky a předpověď počasí, ovšem to ještě v tom lepším případě.

Bylo by žádoucí učinit aspoň symbolický krok protestu proti dalším válečným zločinům USA a spol. Již dodávky zbraní do Sýrie tamním zfanatizovaným teroristickým bojůvkám lze řadit mezi válečné zločiny.

Jelikož Sýrie patří do dlouhé řady amerických intervencí prováděných přímo či podporovaných například právě dodávkami zbraní či výcvikem dalších zabijáckých žoldáků za účelem svržení nepohodlných režimů po celém světě, je třeba je připomenout stručným výčtem. Lze začít v 50. letech 20. století. Zmíním jen ty nejznámější případy, jelikož USA od roku 1945 provedly celosvětově více než 210 vojenských intervencí. Některé z těchto intervencí jsou již téměř zapomenuté a pro osvěžení paměti je nutno je aspoň prostým výčtem připomenout.

 

Seznam některých přímých či nepřímých vojenských intervencí USA:

 

1950: Portoriko

1950-1953: Korea

1953: Irán

1954: Guatemala

1956: Egypt

1958: Libanon

1961: Kuba – jeden z mála neúspěšných pučů za účelem svržení vlády na Kubě

1961: Kongo

1962: Laos

1964-1975: Vietnam

1963-1990: Jižní Afrika – CIA zorganizovala údajně i zatčení Mandely

1964: Brazílie

1965: Indonésie

1967: Řecko

1967: Bolívie

1970 – 1973: Chile

1972 – 1980: Honduras

1974: Kypr

1975: Východní Timor

1976: Argentina

1976-1982: Angola

1979: Afghánistán

1980-1988: Irán/Irák

1980-1990: Afghánistán

1981: Nikaragua

1981-1992: El Salvador

1982-1984: Libanon

1983: Grenada

1986: Haiti

1986: Bolívie

1989/1990: Panama

1991: Haiti

1991: Irák

1992/1994: Somálsko

1993/1995:  Bosna, Chorvatsko

1998: Afghánistán

1998: Súdán

1999: Jugoslávie – 78 dní trvající bombardování, použity byly i uranové bomby

2001: Afghánistán

2003: Irák: napadení země bylo v rozporu s mezinárodním právem a pod lživými záminkami, údajné zbraně hromadného ničení se nikdy nenašly, nikdo nebyl dodnes pohnán k odpovědnosti za zločiny spáchané v této zemi.

Podobná situace je i dnes v Sýrii. Chemické zbraně mají i teroristé, kteří ale patří k chráněncům USA, a tak je nikdo k odpovědnosti nepožene, stejně jako masakry křesťanů a dalších náboženských menšin fanatickými islamisty nejspíše zůstanou nepotrestány.

Kdo bude po Sýrii další na řadě není těžké odhadnout. USA se tím ani příliš netají, že další intervence pod opět lživými záminkami budou i v budoucnu pokračovat. V České republice máme to štěstí, že nejsme zemí bohatou na suroviny a ležíme uprostřed Evropy. Jiné země takové štěstí nemají, neměli bychom být k jejich osudu lhostejní. Arogantní moc a válečné zločiny nelze přejít mlčením. To totiž znamená jen tichý souhlas.

 

 

miroslav-porizek
Bydlím na malém městě uprostřed Hané, pracuji ve státní správě v sociální oblasti, publikuji asi 20 let - zejména různá témata z politiky, kultury a historie. Jsem stoupencem společenské solidarity, veřejné dopravy a přímé demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.