Carlson/Putin: svoboda slova

pelc vladimír
15.2.2024 21:33
Americký novinář Tucker Carlson (USA) natočil 8. 2. 2024 v Moskvě rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem V. Putinem. Rozhovor, delší než dvě hodiny, láme rekordy ve sledovanosti. Podle různých údajů ho ve světě, mimo Ruska, aktuálně vidělo asi čtyři sta miliónů lidí. Rozhovor dosáhl globální pozornosti. Citují z něj všechna světová média.

Reakce na uvedený rozhovor jsou různé. Jako reprezentativní z nekvalifikovaných a nenávistných jsem vybral slova pana Marka Hilšera, neúspěšného prezidentského kandidáta (r. 2018), nyní senátora Senátu Parlamentu ČR (Parlamentní listy, 14. 2. 2024, viz). Rozhovor Carlson/Putin viz kupř. https://youtu.be/hYfByTcY49k; na you tube lze rozhovor nalézt i s českým dabingem.

Nechám stranou primitivní výroky M. Hilšera, jako například servilní trouba (jím myslel Carlsona) nechal Putlera (jím myslel Putina; zkomolení jeho jména má odkazovat ke jménu Adolfa Hitlera) volně rozvíjet bludy o prohnilém Západu a andělské ruské duši, nebo poslal bych ho (myslel Putina) do lágru na Sibiř, aby poznal pohádku o ruské duši. Takové výplody svědčí o zanedbatelné kulturní úrovni toho, kdo je vyslovil.

Podstatné je Hilšerovo chápání novinářské práce; zračí se v jeho výroku: Měl jsem za to, že účelem rozhovoru s politikem, je konfrontovat ho s pravdou. Tento pokřivený názor vychází z představy, že novinář je nositelem, dokonce z titulu své činnosti a priori i vlastníkem pravdy. Je to nesmysl. Dané chápání, bohužel dnes v novinářských kruzích výrazně převažující, je povýšenecké, charakteristické pro militantní (a v současnosti i militaristické) myšlení a jednání, typické je pro primitivní bulvár.

Novinář není nositelem pravdy, není jejím vlastníkem. Měl by být zprostředkovatelem informací, na jejichž základě si jejich příjemce udělá na daný problém vlastní názor. Seriózní novinář nesmí inseminovat do své role svůj politický názor; v tom svoboda slova nespočívá. Úkolem novináře je konfrontovat politika se skutečností, s fakty, nikoliv se svými, třeba i pokřivenými politickými názory, vydávanými za jedinou možnou pravdu, či dokonce konfrontovat se s ním osobně.

Americký novinář Tucker Carlson není servilní trouba; svým rozhovorem „z opačné strany“ nepochybně přispěl k dalšímu přemýšlení o příčinách současné vojensko-politické situace v Evropě. Zejména nyní, kdy tuzemský informační meanstream přináší tvrzení jen "z jedné strany".


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.