Měli bychom ocenit pochodeň č. 2 Jana Zajíce

obrazek
8.2.2013 18:27
Pan Grebeníček se snaží přepsat dějiny, když v Poslanecké sněmovně prohlásil, že oběť studenta Jana Palacha, po sovětské okupaci v roce 1968, nesouvisela s bojem proti komunismu. Co byl tehdejší Sovětský svaz, co představovala tehdejší okupace Československa? Byly to nástroje komunismu, které m.j. měly umlčet český lid.

Jan Palach, živá pochodeň č.1, se proti tomu vzepřel. Protože se Češi a Slováci tehdy ocitli ve svízelné situaci a na pokraji pasivní odevzdanosti s okupací , rozhodl se vyjádřit svůj protest a probudit svědomí národa předem promyšlenou obětí vlastního života. Což také uskutečnil, když se 16. ledna 1969 na rampě Národního muzea polil benzínem a zapálil, načež později těžkým popáleninám podlehl. Jeho čin poté následovali další. Od ledna do konce dubna 1969 se pokusilo o sebevraždu z politických důvodů 29 lidí, z nichž sedm zemřelo. Byl mezi nimi i Jan Zajíc z Vítkova, student průmyslovky v Šumperku, který je označován za hořící pochodeň č.2. Naprosto souhlasím s Jiřím Paroubkem (předseda, NS-LEV21), který dnes v Poslanecké sněmovně požadoval, abychom při zařazení nového významného dne v souvislosti s obětí Jana Palacha nezapomněli na památku studenta Jana Zajíce. Oba činy sebeupálení mají stejnou váhu. Ostatně, i před budovou Národního muzea v Praze byl v roce 2000 odhalen společný pomník obou studentů.

Stejně jako Jan Palach i Jan Zajíc byl obětí, která měla vyburcovat národ z letargie, do které po zmařených nadějích jara 1968 Československo upadlo, Tím byl oběma studenty vyjádřen nesmiřitelný postoj k sovětské okupaci. Co to bylo jiného, než boj proti totalitní komunistické moci, nastolené v Československu Sovětským svazem a armádami tehdejší Varšavské smlouvy, pane Grebeníčku? Co je na tomto argumentu zavádějící, jak jste v PS prohlásil? Okupace mnohé z nás poznamenala, dobře se měli jen komunisté. Ostatní museli držet hubu a krok. Když jsme byl na pohřbu Jana Zajíce ve Vítkově, hřbitov byl obstoupený příslušníky tajné policie StB. Jeden z nich mi vytrhl z ruky kytičku, kterou jsem chtěl dát ke hrobu Jana Zajíce (položil jsem ji tam jindy)... Taková to byla „svobodná“ doba za komunistů po roce 1968! Pravda, většina z nás rezignovala a sloužila komunistům, aby se vůbec uživila. Proto z mého pohledu jsou Jan Palach a Jan Zajíc, hrdinové tehdejší doby, že dokázali protestovat tak hrůzným způsobem.

Vlna protestních sebevražd, jež nemá v celosvětové historii obdoby tehdy pokračovala. Od ledna do konce dubna 1969 se pokusilo o sebevraždu z politických důvodů celkem 29 lidí. Z toho jich podle dostupných informací šest  zemřelo. Kromě Jana Palacha a Jan Zajíce se upálil pivovarský dělník Josef Hlavatý v Plzni, stavební dělník Miroslav Malinka se upálil 22. ledna v Brně, Blanka Nacházelová se otrávila svítiplynem a v Jihlavě se 4. dubna 1959 se upálil vysoce postavený člen KSČ, dělník Evžen Plocek. Myslím, že to patřičně vypovídá o tehdejší době. Jakákoli argumentace, že to nesouviselo z bojem proti komunistům, neobstojí.



Kvido
Novinář. Redaktor a kameraman Československá/Česká televize, redaktor Moravskoslezský den, šéfredaktor časopisů Návrat a Majitel&Manažer, editor a kameraman veřejnoprávní ORF Vídeň. Nyní vydavatel serveru http://www.pc-politika.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Z toho dopisu je patrné, že to byl protest proti konkrétním komunistům, ne proti celé KSČ.Jinak by napsal -odvolání KSČ z vedení státu, neboť nemá důvěru lidí.....Pokud se pletu, pak by muselo být volání pro odvolání této vlády od moci chápáno jako útok na demokratické zřízení.V žádném případě nehájím Grebeníčka. Když se k takto citlivým věcem vyjadřují komunisté, pak je to stejně důvěryhodné, jako protestování proti rasismu s kápí KUKLUX KLANU na hlavě.

novotny

Ano, všechna ta jména tehdejších představitelů režimu, kteří napomohli v roce 1968 okupaci, která níže uvádíte, byla psána na mnoha zdech a silnicích velkým písmem s označením kolaboranti, pamatuji si to jako dnes. Palach a další zahájili proto iniciativu pro jejich odvolání, protože svým jednáním byli spolčeni s okupanty. Ale boj proti komunismu to nebyl, navíc, jak všichni víme, komunismus u nás nikdy nebyl ani doufejme nebude. Tehdy tady byl jen socialismus.

Kvido

Píšete: „...Je třeba chápat rozdíl odporu proti sovětské okupaci a boje proti komunistům a to v tehdejší době...“

Ano, samozřejmě, ale odpor proti okupaci byl u Jana Palacha a Jana Zajíce autentický s bojem proti komunistům, jelikož okupace tehdy přece zabetonovala komunistům jejich neomezené vládnutí jedné strany. Není to tedy jedno a totéž.

Nejsem odborník na dějiny, je to můj názor, který vychází např. z konceptu dopisu Jana Palacha, který se zachoval v sešitě nalezeném mezi jeho osobními věcmi na koleji UK Spořilov. Tam je uvedeno např.:

Palach: Naše požadavky jsou okamžité zrušení cenzury, odvolání některých lidí, kteří
nemají důvěru lidí, tj. jako Štrougala, Biľaka, Indry, Jakeše, Koldera, Pillera,
dále nahrazení Jana Pelnáře gen. Pavlem a zahájení soudního přelíčení s bývalým
náměstkem ministra vnitra Šalgovičem a zákaz rozšiřování Zpráv.⁸ 

 

libuse-zavoralova

Myslím si, že Jan Palach, který byl věřící a vychován v evangelické rodině, měl ke komunistům opravdu daleko.

heriot

Naprosto s Vámi souhlasím pane Novotný. Článek je typickým novinářským překrucováním. Řekl bych až drzým, jako by se ten člověk domníval, že si nikdo tu dobu  nepamatuje.

novotny

Zbytečné komolení historické pravdy, typický novinář, který pomocí svého názoru zblbne čtenáře. Je třeba chápat rozdíl odporu proti sovětské okupaci a boje proti komunistům a to v tehdejší době. Bojoval snad Jan Palach proti našim nebo sovětským komunistům? Máte o tom nějaké přesvědčivé dúkazy? Nikdy nic takového neprohlásil, jeho slova byla, že bojoval proti sovětské okupaci. Byl snad v nějaké protikomunistické odbojové organizaci? Asi se v hrobě obrací, když slyší, že byl bojovník proti komunistům pražského jara...