Centralizace moci a její důsledek

obrazek
6.8.2011 10:46
Důsledky práce úředníků a tvůrců zákonů jsou evidentní. Praha se zahleděla a tam je Boubín a odešli pohraničníci a tak, aby náhodou nevznikla pašerácká stezka, tak tam bude Národní park a bude po starostech. No a nikdo tam nesmí. Tichá pomsta bývalého režimu dnešku. Určitě zákon o NP Šumava se začal připravovat před rokem 89 a schválen byl v roce 1991.

Jenom pro všechny čtenáře, máme také jiné hory - Krušné, Jizerky atd. A třeba Orlické. Sám mám kousek lesa. A po roce 1992 jsem se ujal správy toho malé kousku. A moje cesta vedla za velmi starým správcem Colloredo  - Mansfeldových lesů, který stále žil v C-M hájence. Byl jsem u něj několikrát. Chtěl jsem hospodařit dobře a efektivně. Poprvé ve mně viděl jenom, člověka, který přišel pro rozumy a nebude se jimi řídit. Po čase se mi omluvil a začal i z historií a svým životopisem. Velmi mě zaujalo, když mi řekl, že za tu monokulturu na Orlických horách mohou právě C-M, Kolovrati a Parischové. Na Víděňské burze nakoupili velmi levně semeno alpského smrku a ten zasadili. Původní orlický smrk byl velmi sukatý a moc dobře se nehodil pro tržní účely. Orlické hory měli smrku minimum a hlavně buk. Buk ten se zpracoval ve sklářství a sklářství se přesunulo jinam - směr Krkonoše a začalo se dít totéž. A tak se začali sázet smrky z Vídně. A pokud se podíváte ještě na hřebeny hor a půjdete po opevněních, tak všude, kde bylo plánované bojiště byli louky a políčka sudetských Němců a dnes tam jsou smrkové kultury. Smrk je velmi dobrá tržní dřevina, ale !!!!! Bohužel můžete ji dát jenom tam, kde nejsou velké větry a zamíchat stejně trochu listnáčů. A pak rozhoduje i nadmořská výška. To jenom na okraj.

A teď pohled z jiné strany pohled na stromy napadené kůrovcem není pěkný pohled. A pak zamyslel se někdo, že v řadě šumavských obcí chybí pracovní příležitosti. Tak obrovský kus lesa dá obživu lidem. Kolik lidí má příjem ze zimních nebo letních měsíců? Ale je jaro a podzim, Ty lidi nemůžete vytáhnout ze zásuvky a dát je na věšák. Ti potřebují pracovat. Zeptal se někdo těch, kteří tam žijí nebo je seznámil s tím, co bude až Šumava bude Národní park a nikoliv Státní lesy ČR. Co udělala jednotlivá ministerstva proto, aby zde mohli žít lidé a vytvořila jim nová pracovní místa?

Já se na jednu stranu nedivím, že starostové řvou! Kolik dostává z daní Praha na hlavu a kolik na hlavu dostává šumavská obec?  Já být na místě starosty, tak křičím také. Stát padá do dluhové krize a peníze nechá sežrat a zhnít. Jedno omezení bych udělal: přibližování koňmi na skládky a odtud lehkou technikou na manipulační plochy.

A pak se musím zeptat na jednu věc.   Proč aktivisté nebojují proti motorkářům, motorovým saním v lesích? Co pak je normální, aby člověk, který pracuje a sází stromečky a díval se jak mu zakuklený motorkář,  ničí práci. A když se ozve, tak se vrátí a staršímu manželskému páru řekne zkuste si stěžovat a dostanete kudlou a ještě na ně najíždí? Je to normální, aby člověk musel utéci ze svého lesa před násilím?

Praha a ani ředitelství Národního parku pracovní příležitosti nevytvoří. Jenom usedlíci a starostové rozhodnou, co je pro ně lepší. A hlavně nemám strach, že odpovědný starosta nechá hned během svého funkčního období vykácet celý les. Bude jenom plnit hospodářský plán – decenium a státní lesník ho kontroluje. Strašně bolí u srdce, když vidím, jak po těžbě se pálí klest a drtí pařezy. Nechme opadat  jehličí a klest zužitkujme na otop a zbytek drtit a nechat na pasece jako hnojivo. A pak sázet, třeba s ročním zpožděním. Dřív lesníci používali lupinu. Lupina obohacovala půdu o dusík a stromek rychleji rostl.

A ještě jedno zamyšlení – slovo PARK. Co si pod ním představíte. Např.  Průhonický park tam také se provádějí zásahy zahradnické, zemědělské, sadařské, meliorační, rybniční a lesní. Je tam nějaká bez zásahová zóna?

Podle mě je ŠUMAVA a tím i území republiky místo pro rozumnou a hlavně i třeba neziskovou činnost, ale pro život a ne jenom pro zisk.   Jinak Šumava je pro mě ukázkou marazmu dnešní doby usedlíci kontra aktivisti jako voliči proti vládě.

Proč třeba nekřičí HASIČI – zeptal se jich někdo, jak budeme hasit suché stromy na stojato a nebo suché, ležící? Jak se budou pohybovat v tomto terénu? Jsou zpracované dojezdové vzdálenosti.? Místa pro otáčení hasicí těžké techniky? Jsou v terénu vybudována malá jezírka (hasící nádrže)? Ano naši předci takovéto mokřiny měli. Dnes nejsou, rozbila je lesní technika a pak hlavně nezájem dřívějšího režimu a dnes i vlastníků, protože na to nemají.

skodovka_1
Pravda poslední dobou nevítězí, protože pomluva letí světem a pravda si zavazuje boty. Otec vždy říkal, nejhorší je zrudlý lidovec nebo agrárník. V každém z nás je trochu solidarity a ideálů, tak si je přeci nenecháme vzít.
Klíčová slova: peníze, Šumava

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.