Program F-35 americké armády je velmi drahý a sužovaný problémy
Americká armáda zkracuje budoucí letové hodiny F-35, již nebudou k dispozici tak často, jak to podle plánů mělo být – souvisí to s tím, jak cena programu roste, odhalila tento týden nová kontrolní zpráva. Pentagon odhaduje, že náklady na celý životní cyklus F-35, které se skládají z nákupu, provozu a údržby letadla v průběhu příštích několika desetiletí, nyní přesáhly více než 2 biliony dolarů, uvedl úřad pro odpovědnost vlády USA v pondělní informaci.
Ohromující číslo od Úřadu vlády USA pro odpovědnost (GAO) pro již nejnákladnější zbrojní program na světě je mnohem větší než předchozí odhad 1,7 bilionu dolarů. Ministerstvo obrany v současné době používá kolem 650 kusů F-35 – z nichž existují tři varianty pro námořnictvo, letectvo a námořní pěchotu – a do poloviny 40. let plánuje pořídit celkem asi 2 500 kusů.
GAO také uvedl, že náklady na údržbu programu F-35 vzrostly z přibližně 1,1 bilionu dolarů v roce 2018 na přibližně 1,58 bilionu dolarů v roce 2023 – což je 44% nárůst, který je zčásti důsledkem prodloužené životnosti letadla do roku 2077 až do roku 2088. Roli hraje i inflace a využití. Plánované budoucí využití F-35 Pentagonem, stejně jako celková dostupnost stealth letounů za posledních několik let, se snížily. Změny plánovaného budoucího využití udržují náklady na nižší úrovni. "Vojenské služby snížily počet hodin, které každé letadlo podle odhadů nalétá, což přispělo ke snížení odhadů nákladů a schopnosti splnit cíle cenové dostupnosti," uvedl GAO ve své zprávě.
Zpráva z roku 2023 navíc odhalila, že letadlo bylo schopné létat pouze o něco více než polovinu času, a to díky velkému množství vážných a rozšířených problémů s údržbou. Pentagon „usiloval o úspory nákladů a nadále hledá nové způsoby, jak snížit náklady,“ vysvětlil GAO ve své zprávě. Varovalo však, že "úředníci se obecně shodují, že tyto snahy pravděpodobně zásadně nezmění odhadované náklady na provoz letadla."
Letadlo F-35 vyrobené společností Lockheed Martin je po F-22 Raptor druhým proudovým letounem páté generace v americkém arzenálu a bylo postaveno pro boj vzduch-vzduch a pozemní útoky. Letadlo provozuje také několik amerických spojenců. F-35 zatím zažil skutečné bojové zkušenosti pouze na Blízkém východě, přičemž k jeho poslednímu střetu došlo o víkendu, kdy Izrael použil stíhačku v roli protivzdušné obrany k obraně proti útoku íránských raket a dronů.
(Výběr a překlad -jpu-)
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 1959x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.