Jiří Paroubek: Lidé by se při volbě hlavy státu neměli nechat oblbnout celebritami

Pane předsedo, jak byste stručně okomentoval rok 2012?
Jiří Paroubek: Myslím si, že to byl především rok nekončících vládních krizí a špatných rozhodnutí koaličního kabinetu. Byl to tedy rok, kdy naprostá většina občanů přišla i o ty zbytky iluzí, které možná o politice a politicích měla. To ostatně dokazuje také trvale nízká důvěra Nečasova kabinetu mezi občany (kolem 15%). Zklamání však pocítili také voliči ČSSD, protože tato strana v krajských volbách přišla oproti roku 2008 o 422 tisíc voličů, respektive o třetinu své podpory. To je pro sociální demokracii určitě varující, ale nevšiml jsem si, že by její vedoucí činitelé s tím chtěli něco dělat. Nespokojenost naznačuje také volební úspěch komunistů. Úspěšné byly také některé podivné nezávislé osobnosti, za kterými - kromě mediálního nadržování - není vidět vůbec nic. Lidé se upnuli na myšlenku předčasných voleb. Toto řešení bych samozřejmě viděl také jako ideální, ale současná vláda se zuby nehty bude snažit mu zabránit.
A co rok 2013? Začátek roku je ve znamení prezidentské amnestie. Jak ji hodnotíte?
Jiří Paroubek: Rok 2013 jistě nic dobrého, alespoň co se týče politiky, nepřinese. Pravice za dva a půl roku svého vládnutí prokázala (a to odmýšlím ještě dva a půl roku Topolánkovy vlády), že není schopna kvalitně a rozumně vládnout. Budeme tedy zažívat další a další vládní krize. Občany čeká kvůli zvýšení daní další zdražování, růst inflace. Budeme svědky velkých převodů majetku do podivných rukou v souvislosti s církevními restitucemi. Soukromé penzijní fondy začnou ohlupovat občany již v mnoha jiných zemích odzkoušeným účinným marketingem, a na konci roku tak bude mezi klienty těchto fondů už několik set tisíc našich spoluobčanů. To bude působit negativně na důchodový účet státu. Věřím, že občané zažijí v tomto roce i mnoho dobrého, alespoň v tom osobním životě.
Co se týče amnestie prezidenta, to je smutné téma. Nejdříve jsem ji přivítal, protože jsem myslel, že Václav Klaus myslí svá slova o částečné amnestii skutečně. Je to prakticky Havlova amnestie číslo II. bez amnestie poskytnuté kriminálníkům s násilnými trestnými činy. Děsivá je beztrestnost poskytnutá tunelářům a korupčníkům, případně lidem, kteří zneužili svou pravomoc. Je to výsměch právu a morálce. V. Klaus a P. Nečas se prostě snaží uzavřít "éru loupeživých baronů" z devadesátých let. Svou nekončící senilitu prokázal také prezidentský kandidát K. Schwarzenberg, který navrhuje reparace ze strany státu těm občanům, kteří budou poškozeni ve svých majetkových právech poskytnutou amnestií velkotunelářům a korupčníkům. To je v pravdě lotrovská úvaha. Osobně mám pocit, že oněch sedm tisícovek propuštěných drobných zlodějíčků, podvodníčků, neplatičů alimentů a těch, kteří zavinili dopravní nehody, mělo jen zakrýt těch pár desítek vyvolených, kvůli kterým byla amnestie prezidentem uplatněna. Je zřejmé, že ODS se tímto způsobem snaží udělat tlustou čáru za zlodějnami 90. let. Vazby řady tunelářů na ODS z 90. let tady prostě byly a tihle lidé s ulitými stamiliony a miliardami budou ODS a V. Klausovi trvale vděčni.
ČSSD chce vyvolat kvůli amnestii hlasování o nedůvěře Nečasova kabinetu. Souhlasíte s tímto krokem?
Jiří Paroubek: Naprosto. Jako národní socialisté jsme k tomuto kroku také ČSSD vyzvali. Pokud by jim po více než týdnu shánění padesáti nutných podpisů chyběly ještě dva podpisy, jsme oba dva s J. Šlégrem připraveni příslušnou listinu podepsat. Důvodem pro hlasování o nedůvěře vládě ale nemůže být jen amnestie. Dalšími důvody jsou také personální kroky na ministerstvu obrany v prosinci anebo neschopnost, s jakou Nečasova vláda Českou republiku řídí v oblasti hospodářství. Národní socialisté hlasování o nedůvěře vládě podpoří a budou samozřejmě hlasovat pro vyslovení nedůvěry Nečasovu kabinetu. Každý předchozí pokus o vyjádření nedůvěry vládě se Nečasovu kabinetu podařil přežít. Uvidíme, jak to bude v tomto případě. Alespoň budeme vědět, jaké jsou v koalici poměry sil. Dostat se za dva a půl roku vládnutí ze 118-členné pohodlné většiny koalice na počet kolísající kolem sta poslanců je podle mého názoru umění, za které by měl být Petr Nečas zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejneschopnější premiér.
V Ústavě se píše, že k amnestii je potřeba kontrasignace předsedy vlády. Co byste coby premiér udělal, kdyby Václav Klaus přišel s touto amnestií za Vámi?
Jiří Paroubek: Ústava je v tomto směru značně stručná. Osobně bych si nechal celou věc důkladně zanalyzovat, a pokud bych zjistil, že se jedná o návrh na omilostnění desítek korupčníků, svůj podpis pod ni bych nepřipojil. Jak se ukázalo, amnestie v tomto rozsahu je nejen nerozumná, ale ohrožuje i bezpečnost občanů. Pokud předseda vlády a ministr spravedlnosti tvrdí, že nemohli vědět, koho všeho se bude týkat, je to jen jejich alibismus a lež. Je to jejich problém.
V pátek a v sobotu proběhne první kolo prezidentské volby, která byla ohrožena Ústavní stížností jednoho z neúspěšných kandidátů. Řekl jste, že to je podobná situace, jako v roce 2009 před předčasnými volbami. Ústavní soud však tentokrát volby neodložil. Jak toto jeho rozhodnutí chápete?
Jiří Paroubek: Především to byla jiná situace, než v roce 2009. Tehdy Ústavní soud v rozporu s Ústavou zrušil ústavní zákon a tím způsobil odložení voleb. Bylo to na základě stížnosti zkorumpovaného poslance M. Melčáka, který podpořil počátkem roku 2007 vznik Topolánkovy vlády. A celou dobu ji s dalšími postupně nakupovanými přeběhlíky držel při životě. Pokud by volby tehdy proběhly v termínu, tedy v říjnu 2009, zvítězila by jasně levice. Ústavnímu soudu a zájmovým skupinám, které zákulisně ovlivnily jeho rozhodnutí, šlo o to zabránit vítězství levice za každou cenu. Je to osobní odpovědnost lidí, jako jsou předseda ÚS Rychetský a tehdejší místopředsedkyně ÚS Wagnerová. V případě prezidentské volby jsem to viděl, jak se říká, 50 na 50. Odložení volby by poškodilo zejména M. Zemana, který má nejlépe našlápnuto k vítězství.
Jak hodnotíte kampaň jednotlivých kandidátů? Sledujete předvolební debaty?
Jiří Paroubek: Myslím, že kampaň kandidátů nebylo možné přehlédnout. Někteří byli - i s podivnými téměř 100% slevami - doslova všude. Je asi zbytečné se vyjadřovat na adresu jednotlivých kandidátů - někteří si vedli marketingově dobře, jiní hůř. Také podle peněz, které měli k dispozici. Co se týče prezidentských debat, tak je sleduji, jen když mám čas. Určitě si neplánuji čas podle nich. Několik z nich jsem však viděl. Musím říci, že pro mnohé je jistě velkým zklamáním osoba "favorita české pravice", tedy Jana Fischera, u kterého se agentury pro výzkum veřejného mínění doslova předháněly nadsazenými procenty preferencí. Lidé však mohou v debatách vidět, že se jedná o člověka značně nekompetentního, který je navíc na debaty dost špatně připravován. Velmi nedůvěryhodně působí například jeho nucená gesta, kdy nepřirozeně rozhazuje rukama. Snad by bylo lepší, kdyby seděl jako dřevo. V debatách pak pochopitelně má navrch Miloš Zeman. Nic hvězdného sice Miloš nepředvádí, ale na žáčka J. Fischera to stačí. Prostě nastává situace, kterou jsem předvídal – v pelotonu neosobností je jedinou osobností M. Zeman.
Proč jste doporučil členům strany, které předsedáte, podporu Miloše Zemana?
Jiří Paroubek: Širší vedení národních socialistů doporučilo svým členům podpořit v prezidentské volbě Miloše Zemana. Nicméně, upozornil jsem jak členy strany, tak i veřejnost, na to, že M. Zeman má i řadu negativ. Mohu ve stručnosti připomenout například jeho podporu přeběhlíků, s jejichž pomocí sestavil pravicovou vládu Mirek Topolánek, konkrétně již v tomto rozhovoru zmíněného M. Melčáka a také M. Pohanky. Miloš Zeman také odebral sociální demokracii cenná procenta ve sněmovních volbách v roce 2010, což prakticky vedlo k vytvoření současného kabinetu, vůči kterému se dnes vymezuje. I přesto je však pro národní socialisty, a pro mne osobně, vhodnějším kandidátem, nežli jiní, zejména pak Jan Fischer, který je podporován podivnými podnikatelsko-lobbistickými kruhy, jako jsou pánové Chrenek nebo Novák, který stál u podpisů smluv se společností ProMoPro. I v případě, že by bylo financování Fischerovy kampaně křišťálově čisté, tak i samotné předvolební debaty ukázaly, že se na výkon úřadu prezidenta příliš nehodí. Já osobně budu tedy volit Miloše Zemana.
Pár slovy se ještě zastavím u druhého levicového kandidáta, kterým je J. Dienstbier. Je to člověk, který v životě zatím nic podstatného nedokázal. V souvislosti s ním se zatím nejvíce objevuje jako jeho zásluha účast při organizaci studentské demonstrace 17. listopadu 1989 v Praze. Ale u toho byly desítky dalších lidí - budou také kandidovat na prezidenta? Sociální demokracie v jeho případě šlápla vedle a po porážce Jiřího Dienstbiera (a kruhů pravdy a lásky, které jsou za ním, pro jeho nezřízenou ctižádost neodpovídající jeho schopnostem) v prvním kole čeká sociální demokracii nevyhnutelný pokles volebních preferencí do koridoru mezi 15 – 18%.
Na stránkách Vaší věci jsem si přečetl článek z pera pana Trávníčka, který glorifikuje J. Dienstbiera. Myslím, že by si lidé spolupracující se štábem tohoto kandidáta už ze slušnosti měli vybírat k prezentaci kandidáta, který má prošlé záruční lhůty, jiný server nežli je Vaše věc.
Co byste při historicky první volbě poradil ostatním voličům?
Jiří Paroubek: Především bych občanům - voličům doporučil, aby se nenechali oblbnout doporučeními tzv. celebrit. Nevím, kde třeba T. Hanák bere odvahu k tomu, aby odsuzoval J. Fischera jen proto, že byl členem komunistické strany. Možná si špatně vzpomínám, ale T. Hanák nebyl za starého režimu v komunistickém disentu. Vzpomínám na některé velmi dobré filmy, ve kterých se objevil. Každý volič by měl mít na paměti oblbovací akce, které provázely předvolební kampaň před volbami do poslanecké sněmovny v květnu 2010. Tehdy dvě tzv. celebrity přišly sakcí „oblbni bábu, dědka“. Celebrity mají jiné příjmy a tudíž i zájmy, než důchodci, matky samoživitelky, lidé se zdravotním postižením anebo zaměstnanci a rodiče s dětmi. Nevím, jak by takovým lidem mohl pomoci v jejich dennodenním životě např. J. Fischer nebo K. Schwarzenberg. Tihle dva lidé přeci problémy obyčejných lidí vůbec nechápou a vůbec se jimi nechtějí zabývat.
A nyní k straně LEV 21, jejímž jste předsedou. Jste spokojen s její současnou pozicí?
Jiří Paroubek: Řeknu bez mučení - počítal jsem s tím, že půjdeme dál. Přiznám se, že jsem očekával, že se budeme v průzkumech veřejného mínění pohybovat někde kolem šesti procent. To se nestalo. Podle SANEPu, jehož průzkumy bývají v posledních letech nejpřesnější, jsme se v posledním půlroce pohybovali s preferencemi mezi třemi až čtyřmi procenty (nejlépe pak 4,1%).
Proč to nejde tak rychle, jak jste předpokládal?
Jiří Paroubek: Nechci se zabývat financemi, to je pochopitelně velký limit naší činnosti. Tuhle poznámku tedy jen na okraj. Jak například hodnotit postup našeho (jak jsme s ním počítali) hlavního sponzora, který nám sedm týdnů před volbami sdělil, že nám na podzimní volební kampaň prostě nedá peníze, protože ho krajské volby vůbec nezajímají. Naše kampaň tak byla hodně omezená a zcela improvizovaná… Samo o sobě tohle rozhodnutí našeho „sponzora“ jistě nebylo.
S veřejným míněním u nás probíhá jedna velká manipulace. Za posledního půl roku jsem vlastně – s výjimkou záznamů diskuse ze sněmovny vesměs pozdě v noci – vůbec nebyl na televizní obrazovce. Žádné diskusní pořady, prostě ve veřejnoprávní televizi nebylo vůbec nic. Srovnejme to s rokem 2009, kdy vznikla TOP 09 a pánové Schwarzenberg a Kalousek byli všude, zejména ve veřejnoprávní televizi. Je to typický dvojí metr ČT. Je trapné vidět, jak se v ČT například k ekonomice vyjadřují různí diletanti a ČT prostě ze zásady nedá žádný prostor k vyjádření mně jako ekonomovi, za jehož vlády rostlo české hospodářství i životní úroveň lidí nejrychleji v době samostatné České republiky a bylo také dosahováno velmi slušných faktických schodků státního rozpočtu. Druhá manipulace, vedle té mediální, probíhá ze strany části agentur pro výzkum veřejného mínění. Zmanipulované odhady preferencí stran, většiny z nich, se stávají součástí marketingu politických stran. Agentury STEM a CVVM naši stranu LEV 21 vůbec neuvádějí mezi stranami, na něž se tazatelé těchto agentur respondentů ptají. Tak naši příznivci mizí v kolonce „ostatní“. To následně oběma agenturám umožňuje předstírat, že vlastně nejsme, že neexistujeme. Doktor Hartl ze STEM má dlouhodobě velmi lukrativní zakázku od ČSSD… Ještě k tomu úzce spolupracuje s okolím M. Kalouska. Doktor Hartl dokonce v prezidentské kampani veřejně podpořil volbu Karla Schwarzenberga (!) - to je něco, co by jej v nezkorumpované zemi zcela diskvalifikovalo v jeho činnosti.
Jak chcete této Skylle a Charybdě uniknout? Je to vůbec možné?
Jiří Paroubek: Do sněmovních voleb zbývá rok a půl a já mám pochopitelně plán. Bez peněz ale realizovat nelze. Nejsem iluzioniosta. Z toho plánu pochopitelně nic neprozradím.
Mámě už dnes výborně zorganizované odborné zázemí – díky našim vynikajícím právníkům a dalším expertům – pro naši parlamentní práci. Ve sněmovně jsme a budeme dobře vidět…
Co mají dělat územní organizace strany LEV21?
Jiří Paroubek: Hledat odborníky, vytvářet okresní organizace, doplňovat členskou základnu, hledat sponzory pro svou činnost.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 8147x přečteno
Komentáře
K panu Šebkovi.
Vy máte pane Šebku zajímavý způsob diskuse. Takový ten novinářský podprahový, jímž právě teď média už pomáhají na hrad knížeti. Napíšete, že se nesouhlasíté s tím co jsem řekl a já Vám jedno, že jsem nic takového neřekl. Já přece vůbec nehodnotil co D. udělal v senátu, ale hodnotil jeho názorové postoje - značný rozdíl. Kdo by se s tím ale zpětně páral, že...:-) No nic, každý máme svůj styl.
Mladý Dienstbier je v současné době jedinou personou v ČSSD, která není tak zprofanovaná jako všichni ostatní ve vedení ČSSD, ať si je vezmete po pořádku. Proto dostal moji podporu v prvním kole, je potřeba, aby měl za sebou výrazný výsledek a ten má. Přestavte si, že by za ČSSD kandidoval kdokoliv jiný, zápolil by jistě se Sobotkou o předposlední místo. Nemám strach, že by ČSSD nepodpořila Zemana, ale nemusí to hlásat hned 5 minut po oznámení výsledků. On opotřebovaný hajný nebude nikdy natolik opotřebovaný aby nemohl pokorně sloužit Kalouskovi. A za rok, po volbách ho bude pravice opravdu potřebovat, to si snad v ČSSD uvědomují.
Bohužel nejsem rád, že došlo na má slova, že v 2. kole bude volba mezi Zemanem a knížetem. A to zejména proto, že si nechci hrát na proroka, ale vítěz je bohužel jasný, můžeme se jen těšit na mediální másáž přístích dvou týdnů a nebojte se, že pravice nechá něco náhodě. Fišerovi jsem vůbec nepřál, ale proti němu by Zeman asi zvítězil, proti knížeti těžko.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
K panu Šebkovi.
Vy máte pane Šebku zajímavý způsob diskuse. Takový ten novinářský podprahový, jímž právě teď média už pomáhají na hrad knížeti. Napíšete, že se nesouhlasíté s tím co jsem řekl a já Vám jedno, že jsem nic takového neřekl. Já přece vůbec nehodnotil co D. udělal v senátu, ale hodnotil jeho názorové postoje - značný rozdíl. Kdo by se s tím ale zpětně páral, že...:-) No nic, každý máme svůj styl.
Mladý Dienstbier je v současné době jedinou personou v ČSSD, která není tak zprofanovaná jako všichni ostatní ve vedení ČSSD, ať si je vezmete po pořádku. Proto dostal moji podporu v prvním kole, je potřeba, aby měl za sebou výrazný výsledek a ten má. Přestavte si, že by za ČSSD kandidoval kdokoliv jiný, zápolil by jistě se Sobotkou o předposlední místo. Nemám strach, že by ČSSD nepodpořila Zemana, ale nemusí to hlásat hned 5 minut po oznámení výsledků. On opotřebovaný hajný nebude nikdy natolik opotřebovaný aby nemohl pokorně sloužit Kalouskovi. A za rok po volbách ho bude pravice opravdu potřebovat, to si snad v ČSSD uvědomují.
Bohužel nejsem rád, že došlo na má slova, že v 2. kole bude volba mezi Zemanem a knížetem. A to zejména proto, že si nechci hrát na proroka, ale vítěz je bohužel jasný, můžeme se jen těšit na mediální másáž přístích dvou týdnů a nebojte se, že pravice nechá něco náhodě. Fišerovi jsem vůbec nepřál, ale proti němu by Zeman asi zvítězil, proti knížeti těžko.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
to: Aleš Walter - 10.1.2013 19.49
Schválně jsem si s odpovědí z polemiky na téma „Co všechno Jiří D-Mladý dokázal či nedokázal“ počkal na konečné výsledky souboje prezidentských kandidátů. Ano, DOKÁZAL sesbírat 828 tisíc hlasů, což je více než bylo prognozováno. Je to moc nebo málo? Na dosažení druhého místa NEDOKÁZAL získat dalších 130 tisíc hlasů, to jsou voliči za město Plzeň. Soupeř, proti kterému se nejvíc vymezoval, shodou okolností první soc.dem premiér, předseda strany a předseda PS PČR po desetiletém lenošení na rybníku a v lese DOKÁZAL získat přesně o POLOVINU hlasů více (1243 ku 828 tisícům duší).
Nesouhlasím s Vámi v tom, že něco zvláštního mladý Jiří D. dokázal v Senilátu. V té bývalé konírně. Vzpomínám slova bývalého senátora Tomáše Topfera, který prohlásil pravdivě, že mu tato činnost zabrala 4 hodiny práce za týden...
Ale to jsou pargamyšky, jak se říká u nás v Podkrkonoší. Pro mne je rozhodující pro hodnocení politika mladého Jiřího jeho reakce na krizovou situaci, v tomto případě na jeho volební porážku. Reagoval stylem: za porážku – urážku. Toto juniorský senátor NEDOKÁZAL ustát. Prostě se přes porážku nepřenesl. Ten starý agent Lukoilu a Šloufova loutka /atd./ mu stál v cestě. Za štěstím.
A nepochybně tu blbou náladu bude šířit dál. Takže prognoza: soc.dem. potřetí zopakují svoji chybu vůči svému obnoviteli (přítele Horáka s prominutím takto označit nelze). Soc.dem nevydá žádné stanovisko, koho mají členové podporovat a už vůbec ne Miloše.
Vycházejíce z celkem logické úvahy: volby vyhrajeme s prstem v nose, v tom nám pomáhá fy Nečas a spol., v Senilátu jsme zapikolovaní, komanči jsou stabilní a oustavní oud si doplníme podle svého. Co více si můžeme přát? Nejspíš nějakého obětního beránka. Takže nám bude více vyhovovat životem notně opotřebovaný hajný, který bude při státních rozhovorech blekotat a usínat. Pokud by byly problém (a ony nezbytně budou), bude to tedy na koho svést. Na koho? No přece na občany tohoto státu. Kteří si nevybrali Mladého Jiřího.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Pane Štingle, zítra touto dobou budete stát před volbou: buď Zeman anebo kandidát pravice. A tím bude buď J. Fischer anebo knížepán.
J. Fischer jako loutka miliardářů a první krok k oligarchizaci, nebo chcete-li berlusconizaci země. Anebo senilní K. Schwarzenberg, který nese odpovědnost za všechny velkoprasečiny vlád pravice a také za všeobecné opovržení, jemuž se dnes těší ve světě - zj. v rozvojovem i v EU - naše republika.
M. Zeman je prostě menší zlo... Máte možnost si vybrat. U Švejnara se mýlíte, ale nemá smysl bojovat minulé bitvy. Jde mi o zájem české země a to, že mě Zeman v minulosti mnohokrát poškodil dávám stranou. Co vím jistě, on by takového přístupu nebyl schopen.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nemám nic proti aktivním důchodcům, vím, že situace je jiná v Praze a jiná na venkově, popisuji situaci jak ji znám ze svého okolí, když pracující v jakékoliv firmě dosáhne věku 5 let před důchodem perzonální odbor vydá oběžník, aby jeho vedoucí si chystal náhradu. Pochopitelně ten oběžník je veřejná listina, takže, kdyby náhodou šéf potencionálního důchodce zapomněl...vyštvou pracovníka do důchodu jeho kolegové. Takže ve firmě není lze se potkat s pracovníkem, tedy až na výjimky, který má cca 63let. Z tohoto pohledu je jasné, kdo by neměl být volen do správy státu (Schwarzenberk, Zeman, Fišer, Sobotka). Podobnou věkovou strukturou trpělo vedení ÚV komunistů v Sovětském Svazu (Brežněv, Černěnko, Andropov..) Navíc, když vidíte kvalitu soudců Ústavního soudu...to je většinou starobinec s věkovou strukturou 70+, včetně jeho předsedy. Kdo chce tak si to najde ve veřejně přístupných dokoumentech...stejně podobná struktura je v nejvyšších patrech justice...no a páni profesoři všech oborů se drží svých židlí jako, kdyby byli na ně přilepeni perfektním lepidlem vyrobeným alchymisty v laboratořch císaře Rudolfa II. Další sedmdesátník je navrhován na zástupce ombudsmana. To se pan Klaus bude vracet do politického života...však to nějaká nadace zaplatí, nadaci to zaplatíme zase my...jsme si všichni rovni, někteří jsou si rovnější, tam zase tolik škodit nebude, jako nyní s rozhodnutímo amnestiích.....církev platíme a pan Duka už má taky 70...
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
V diskusi řady z Vás ovládly emoce a ne chladná politická mluva. Ta úvaha, která vychází z mých znalostí politiky, politologie i sociologie, mi už před řadou měsíců řekla, že se voliči soustředí na jednoho hlavního kandidáta, který bude reprezentovat síly nalevo od středu, a druhého, který bude reprezentovat zájmy napravo od středu. Jiří Dienstbier udělal všechno pro to, aby vyštípal mnohem nadějnějšího kandidáta, kterým se ukazoval Jan Švejnar. K tomu došlo někdy v únoru a Sobotkové, Zaorálkové a další, protože nikdy neumí uvažovat na dva až tři kroky dopředu, tak s tím souhlasili. Nechci jim sahat do svědomí, ale někteří z nich také proto, aby se do budoucna zbavili Jiřího Dienstbiera po jeho předpokládané fatální porážce v prezidentské volbě. Ať se mi to líbí nebo ne, a já jsem řadu negativ Miloše Zemana uvedl (a mohl bych uvést mnoho dalších), je to člověk, který má za sebou čtyři roky poměrně úspěšného premiérství. Jiří Dienstbier nemá za sebou prostě nic.
Už se těším, až všechny ty, kdo teď mluví o jednotě levice (a myslí tím jednotný postup ve prospěch J. Dienstebiera), budu po postupu Miloše Zemana do druhého kola a porážce Jiřího Dienstbiera, vyzývat, aby v zájmu jednoty levice podpořili Miloše Zemana.
Miloš Zeman určitě není ideální kandidát, moje podpora jemu je určitě s velkým sebezapřením, ale je to jediný kandidát levice, který je schopen porazit jakéhokoliv kandidáta pravice a zabránit berlusconizaci naší republiky.
Národní socialisté jsou jediná strana zastoupená ve sněmovně, která Miloše Zemana v prvním a zejména ve druhém kole prezidentské volby podporuje.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Pana Jiřího Paroubka hodnotím jako nejschopnějšího a nejúspěšnějšího premiera naší novodobé historie. Nicméně jeho podpora Miloši Zemanovi mně trochu udivuje. Je to bezesporu vysoce inteligentní člověk a zkušený politik. Bohužel já mu hlas nedám, když už pro nic jiného, tak jen proto, že mu podporu vyslovili oba Klausovi! Nemohu se zbavit dojmu, že skoro vše, co má spojitost se socany nemůže Jiří Paroubek akceptovat. A je to škoda – levice by se, podle mého názoru, měla už konečně sjednotit a bít zejména do „pravičáků“! Už kníže Svatopluk dal doporučení svým synům v podobě tří prutů.
A teď trochu reality:
Jediný pro voliče levice, u kterého je možné doufat, že by se mu mohlo podařit dostat se do druhého kola /mimo Miloše Zemana/ je Dientsbier. Ten by tak mohl „odstřelit“ jednoho ze vnucovaných favoritů Fischera nebo Schwarzenberga.
Pokud roztříštíme hlasy mezi všechny teoreticky volitelné kandidáty, budeme v druhém kole hledět na dva, které většina z nás na hradě vidět nechtěla a nebude se už dát nic dělat! Nebo budeme další čtyři roky pozorovat roztomilého, dřímajícího stařečka, kterého bude instruovat pan KALOUSEK. A víte kde budeme? Nechci být vulgární, doplňte si sami.
Závěrem, pouze jedno doporučení POJĎME VŠICHNI K VOLBÁM.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Pane Šebku, klidně mluvte do rozhovoru, naopak, ale prosím pak nezkreslujte moje slova. To snad nemáte zapotřebí si tak nekorektně vypomáhat...
Já jsem přece nikde neřekl, že p. D. budu volit JEN pro to, že odsoudil Mašíny. Uvedl jsem to výslovně jako příklad. Jsou zde samozřejmě další jako NAPŘ. restituce, nově postoj k amnestii, postoj k otázce komunistů ve vládě (dodržování ústavy), jmenování bankovní rady atd. atd. je toho mnohem více s čím u něho souhlasím.
A víte ono to není málo když prezident něco výslovně jasně a jednoznačně odmítne, naopak, to je velmi mnoho.
A taky jsem samozřejmě neřekl, že souhlasím u něho se vším. Ale čekat na kandidáta s nímž bych vždy a ve všem souhlasil, to bych si v životě "nezavolil"....
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Pane Nižbore, Vaše články si samozřejmě velmi rád přečtu.
Nicméně zatím, chci jen připomenout, že volíme z daných kandidátů, nebude to nikdy žádný "kantor ideál". A jsou zde dva momenty. Dienstbier není opravdu miláčkem médií, je na tom trochu jako p. Paroubek, není samozřejmě předmětem takové štvanice, ale nenápadně odsouván, občas ignorován, to nepochybně je. Na rozdíl od Zemana, který možná není úplně miláček, ale rozhodně je protěžován, i proto bychom měli zbystřit.
A také nevím jestli je dobré volit jen ty zkušené, prezident není žádný operativec, který musí denně řešit, řídit atd., spíše jsou u něho důležité postoje, zásady apod. Četl a slyšel jsem Dienstbiera vícekrát a jeho názory beru. A myslím, že je odvážný, např. způsob jakým si dovolil v atmosféře nadvlády pravicového, vypjatě antikomunistického tisku odsoudit Mašíny, velice oceňuji.
Je to vzdělaný, mladý (ale ne zas tak úplně), názorově konzistentní muž s rozhledem. Možná se mylím, když trochu rozšířím známé rčení, tak do melounu, ženy a českého politika (dodávám) člověk nevidí...
U Zemana mi mj. vadí jeho značná neorienrtovanost v globální politice. A nezapomínejme také na jeho velice vstřícný vztak ke Klausovi. Ale když bude v druhém kole senilní kníže a Zeman, což se zdá téměř jistým, tak je volba jasná.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Vážený pane Waltere, píšete, že nesouhlasíte s razantní kritikou Jiřího Dienstbiera (ze kterého si i lidé z ČSSD dělají legraci a říkají o něm, že je "povoláním syn"). Chtěl bych Vám touto cestou připomenout dva své blogy:
Co kdy dokázal Jiří Dienstbier ml.?
a
Proč nechci, aby vrtošivého staříka Klause vystřídal nevyzdálý mladík Dienstbier?
Oba články prezentují můj názor na tohoto člověka, který se přirovnává ke Kennedymu, se kterým jej však pojí jen a jen stejný věk. Tedy jinak řečeno - náhoda. Jiří Dienstbier je člověkem, který žil celý život ve stínu svého otce. Stačilo, aby se jmenoval trochu jinak, třeba Arnošt nebo Kvído, a jeho pozice by byla jiná. A také nebýt smrti jeho otce, tak je dodnes zcela neznámým člověkem.
Prezidentem by měl být člověk, který něco v životě dokázal - to snad všichni chceme! Aby na Hradě byl někdo, kdo byl v životě úspěšný a tento úspěch byl schopen přenést i do prezidentského úřadu. Že někdo hezky mluví, zná Ústavu jako knihu - to ale každý druhý student fakulty práv.
A že Dienstbier organizoval akce v listopadu 1989? Pan Paroubek má úplnou pravdu - tehdejší události nelze přičítat na vrub jednotlivcům, ale odhodlanosti mas. Je to stejné, jako by někdo, kdo daruje krev, řekl, že zachránil život milionům lidí po celém světě.
Jiří Dienstbier ml. je člověk, jehož osobní ambice jsou silnější, než talent. Nesmíme se mu divit - je to častý jev u lidí, kteří vyrůstali ve stínů svých schopnějších a známějších rodičů. A to je případ Jiřího Dienstbiera. Člověka, který v ČSSD prakticky žádnou pozici nemá a nikdy neměl - je to solitér, který jedná na vlastní pěst a vidí jen a jen sebe.
Pane Waltere, přečtete si, prosím, mé články, které jsem zde avizoval, a napište mi svůj názor.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Já bych si přál, aby vyhrál kandidát, kterému média vyloženě nepřejou. Tím by jim voliči ukázali, že zas tak všemocná nejsou.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Já s panem Paroubkem souhlasím.
A to i s jeho stanoviskem k prezidentským kandidátům. Protože, pokud mě paměť neklame, tak PRÁVĚ TADY mají socani k Miloši Zemanovi jistý dluh. Nicht wahr? Tak, jak to v českých luzích a hájích bývá. I bývalo.
Jinak řečeno: (A nyní budu parafrázovat citát z Cimrmana.) "Za to, že byl zvolen Václav Klaus, mohou ..... přátelé socani prominou ....... za to mohou přátelé socani." Konec parafráze.
Onehdy jsem v diskusi s prezidentským kandidátem M. Zemanem jemu přímo řekl toto: ""Podle mne jste dnes už mohl být na konci svého druhého prezidentského období. Kdyby nebylo jedné chyby. Němci by dokonce řekli: "Der Gross Fehler". Co na to říkáte, pane Zemane?""
A pan M. Zeman okamžitě odpověděl toto: "Také tam byl ein Spidla Fehler".
----------------
Dodatky pro nevěřící: Der Fehler = chyba, gross = velká. A na důkaz té české povahy dovolte epigram K. H. Borovského: "Je to život na tom světě / každý den je jinák / dneska tě maj´ za knížete / zítra budeš sviňák."
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Střízlivé, jasné, stručné. Osobně pouze nesouhlasím s tak jednoznačným hodnocením pana Dienstbiera a v prvním kole mu dám hlas.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.