David Rath - List z vězení V: Cesta k bohatství

obrazek
7.7.2012 20:33
Vláda vede naši zem k chudobě. Občané chudnou, stát se stále více zadlužuje. Žádná strana nepřišla s plánem, jak zbohatnout. Sociální demokracie recepty má, ale dost opatrné, jako by se bála razantní akce. Situace však jistou rozhodnost vyžaduje. Chceme-li žít v bohaté zemi, nesmíme se bát. Bohatstvím myslím ne jen prosperující hospodářství a dobré vzdělávání lidí, ale i bohatství čisté přírody, bohatství kultury, bohatství svobodného života a bohatství pocitu bezpečí.

Všechna bohatství se odvozují od dobře prosperujícího hospodářství. To zase funguje, když většina lidí rozumně nakupuje a uvážlivě investuje. A také když stát chytře investuje. Vše je o objemech peněz, které v zemi obíhají, a každý oběh po sobě zanechá nějaké hodnoty trvalého charakteru, které slouží lidem a zvyšují kvalitu jejich života.

Otázka je dvojí:

  1. Jak zvýšit oběh peněz
  2. Jak zajistit, aby se co nejvíce peněz změnilo na trvalé hodnoty

Jak zvýšit objem peněz?

V zásadě buď zadlužením, nebo tím, že je vezmete tam, kde je jich nemravný a nesmyslný nadbytek. Ten najdeme v bankách a monopolních či oligopolních firmách jako je třeba ČEZ, Transgas, E-ON, O2 a desítky obdobných firem, které nemají žádnou či minimální konkurenci a zisky si vlastně diktují. Tyto firmy by měly platit třeba 70% daň ze zisku. Na druhou stranu bych jim umožnil až 100% okamžitý odpis z daní na vybrané investice, které vytvoří nová pracovní místa.

Ideální by byla i progresivní firemní daň. Malá firma s obratem do 1 mil. ročně by platila třeba jen 5%. Firmy s obratem nad miliardu by pak platily třeba 30%.

Jak zajistit, aby co nejvíce peněž končilo v hodnotách trvalého charakteru?

Předně je potřeba dát více peněz lidem - do platů a důchodů - a chytře je ekonomicky motivovat, aby investovali do růstu kvality svého bydlení a to včetně ekologičnosti a estetičnosti a také aby investovali s ohledem na šetrnost k životnímu prostředí.

Dále se musí tlačit na firmy a daňově zvýhodňovat výrobky s dlouhou životností. Pračka musí vydržet alespoň 15 let, plynový kotel 25 let a ideální by bylo, kdyby auto vydrželo 20 let. Zní to jako pohádka? Jistě, ale dnešní materiály a technologie to umožňují, tak proč nezačít tlačit na výrobce? Prvním krokem je prodloužení záručních lhůt na minimum 5 let. U výrobků s 10letou lhůtou bychom pak mohli mít třeba jen 10% DPH.

Jak má investovat stát?

Předně má mít stát jednu vlastní komerční banku, která bude lidem poskytovat levně své služby a současně úvěry se zvýhodněním určitých aktivit – třeba na bydlení, na rodinné podnikání atp.

Stát musí investovat do základního a středního školství. Ve třídě musí být maximálně 20 dětí a učitel by měl být placen podle toho, jak děti výuka baví a co umí, především jak umí znalosti využít a spojovat. Druhou oblastí je věda. Vědci, kteří mají mezinárodní výsledky, musí být bohatí lidé. Takoví lidé musí mít stotisícové platy. Takto musíme nakoupit vědce i z ciziny – ze Slovenska, Polska, Ruska…

Další oblastí jsou historické památky a krásná krajina – magnet pro turisty. Nelze pominout ani investice do zdravotnictví a dopravní infrastruktury.

Důležitá je i podpora průmyslu a to i velkorysá, ale jen do výrob, které jsou šetrné k pracovním silám a životnímu prostředí. Lidé mají základní právo pracovat tam, kde se k nim chovají slušně a kde je dobré prostředí. Takové výroby má stát podporovat v jejich růstu.

Toto jsou podle mého soudu některé základní kroky k bohatství státu i jeho občanů.

david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.
Klíčová slova: David Rath

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paul

Vážený pane doktore, nedá se než souhlasit. Dovoluji si ovšem upozornit, že každému alespoň průměrně inteligentnímu člověku musí být naprosto jasné, že v báni nesedíte kvůli nějakým trapným 7 melounům, navíc z prostředků MV ale zejména díky těmto Vašim proslovům.  A proto je na místě obava, že když budete takto pokračovat, může se stát, že se odtamtud nedostanete. Já si můžu dovolit říkat co chci, já jsem nikdo. Vy ovšem ne, jste populární politik a osobnost. Jako byl Paroubek kterého zlikvidovali stejně a stejně jako Vás ho hodila přes palubu vlastní strana. To jak se Vás přední představitelé ČSSD zřekli aniž by si uvědomili, že příští budou oni, za to se jako člen ČSSD upřímně stydím. Bankovní gangsteři a jejich slouhové jako veleparchant Kubice jsou schopní všeho a když někdo ukáže na banky a bankéře, je pro ně nepřítel č.1. Ke kritikům čehokoliv co souvisí s jejich pomatenými sny o NWO, šmírování, čipům, odposlechům, bankám a vyrábění peněz z ničeho jsou nelítostní! Takže Vám přeji, ať to svinstvo proti vám přežijete! Může to potkat každého z nás, kdo je pro ně nepohodlný. V případě že se z toho dostanete živ a zdráv a nebudete se bát o krk, je kandidatura na prezidenta na místě! Přeji hodně síly!

Tady je jeden z pravých důvodů:

http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/1878-nejcernejsi-scenar-s-rathem-a-esm-se-naplnil.aspx

Martin Konečný

Tak já osobně jsem přesvědčen, že se v kauze p. Ratha nedělo vše čistě a asi na obou stranách. Jsem přesvědčen, že p. Rath si k nějakým těm drobným přišel, protože se to stalo jakým si dobrým folklorem od určitých funkcích si k platu drobně přilepšit. Nikdo mně nepřesvědčí o opaku. Pan doktor si mohl leta budovat svou lékařskou pověst. Místo toho se dal na cestu politickou, komorovskou, odborářskou, odssáckou, sociálně demokratickou a nevím ještě jakou. Cestou mohl lecos pochopit a dnes by se nemusel možná divit, že je kde je. Mohl také včas proniknout do tajů fungování jeho vlastní strany a pochopit, že tato strana ho odepíše rychleji než by se dalo  čekat, přece věděl jaké lidi má vedle sebe. Nesoudím, konstatuji.

antoninsebek

Do výčtu nenapapaných firem se autorovi vloudil do erární tužky i ČEZ, což je jak známo polostátní organizace. To, že k těm velkým odměnám bossů přispělo monopolní zvyšování cen elektřiny, ví i průměrně vzdělaný občan. A ještě více to ví například i vystudovaný lékař a hejnec. Ten občánek s tím nemohl nic udělat, ten druhý s tím z nějakého důvodu nic udělat nechtěl. Nepochybně jsou místa v dozorčích a jiných radách ČEZ-u matematicky rozpočítána napříč politickým spektrem. To je ono jádro pudla.    

Jak známo, něco podobného, co navrhuje David Keynes,  prosazoval již ministr Alois Rašín. Prostě: maximálně šetřit. Sám chodil ve spravovaném obleku.  Škoda, že se tím nejznámější český "politický vězeň" (jak je na tomto webu označován)  neřídil například při rozpočtu na Buštěhradě. Ale i tady je v rozporu s připravovanými léčebnými opatřeními z oranžové dílny. Ta hlásá: musíme zvýšit spotřebu, aby se rozhýbala ekonomika.

Na svých přednáškách líčím dopad tohoto zásahu. Babička z přídavku koupí vnoučatům další rifle od Vietnamců. Ty byly procleny, při deklarované pořizovací ceně 3,5O. Nikoliv euro, ale českých korun. Clo: co kus, to šesták. To je první a poslední přínos do státní kasy. Na ono přidání si půjčíme. A z dluhů budeme splácet úroky. Na věky věkův.

Amen.  

rku

Pane Štváne,

kvůli černému financování stran se tady děly a dějí nejhorší zlodějny, které se na přání politických stran potom zametají. Jednotlivci kteří to organizují také zkrátka nepříjdou. Ráth by měl se svými moudry počkat na soud, ostatně my také.

stvan

Pane Kulíku, obecně platí, že mít fyzicky 7 miliónů korun není trestný čin.Stejně tak jako není trestný čin obal, ve kterém jsou uloženy. Trestným činem je, kdyby jste platil hotově částkou tuším větší než 15 tisíc Euro.To třeba udělal V.Bárta a nikdo ho za to nepopotahoval. Myslím si, že bude nutné prokázat, pokud to tak bylo, jak se to píše, že se jednalo o úplatek. Úplatek je podle mne odměna za prokazatelné zvýhodnění jednoho subjektu před druhými. Pokud to měl být údajně úplatek za Buštěhrad, pak je nutné dokázat, že stavba byla záměrně s vědomím D.Ratha předražená. Možná že předražená nebyla a celé protiprávní chování spočívá vtom, že stavitelská firma mohla hotově předat peníze určené na kampaň ČSSD, jako výraz vděku, či politického přesvědčení. Samozřejmě, že tak měla učinit bankovním převodem, ale pořád by to nebyl zločin k vůli kterému je tak dlouho ve vazbě. Samozřejmě fabuluji, ale to dělají všichni, neboť pravda zatím nebyla relevantním způsobem prokázána.

stvan

Pane Kulíku, já jsem reagoval na Vaši myšlenku, že trvat na kvalitě je blbý nápad. V žádném případ jsem nechtěl otvírat soutěž o co největší držák na silnici. O tom že jde pokrok ku předu nepochybuji, ale i kamarádů, kteří sedlají "Meďoury" vím, že už to není co se týče kvality ono....

rku

Asi bychom měli Rathovi věřit. O své osobní bohatství se postaral nadprůměrně.

rku

Pane Moskalíku,

pyká,chytili ho se 7miliony. Žádný další politik se zatim s úplatkem v ruce nedal chytit.

rku

Pane Štváne ,

Fábie mi slouží zcela bezporuchově 11 let, a se 17ti letou Felicií jezdí vnuk také ještě celkem bez problému. Nové auta ale mají stále menší spotřebu, menší emise a jsou stále bezpečnější.

stvan

Pane Kulíku, člověk, který chce auto, aby ho bezpečně převezlo z bodu A do bodu B bez nejmodernějších vychytávek by měl za své peníze dostat výrobek, který mu 15 roků bude dobře sloužit a ne aby po pěti letech bylo třeba doslova generálky. Ti co mají auto jako módní doplněk, ho budou měnit za nové častěji tak jako tak. Důraz na řemeslnou kvalitu za blbý nápad rozhodně nepovažuji.

rku

Při dnešním technologickém pokroku je to s těmi kotly a auty  hodně blbý nápad. Ještě že pan doktor nepožaduje, aby 15 let vydržely lékařské přístroje.

rezjir10

AD K. Amourová

Každý vědec je trpaslíkem na ramenou rešeršérů, neobejde se bez akumulovaných znalostí, chce-li přispět svou troškou k jejich rozmnožení.

Roman Tyller

Radio pro Davida Ratha
..nevíte někdo, jestli už se vězeňské službe po 2 měsících podařilo prohledat to radio od jeho ženy a dali mu ho?