Stará dobrá přetahovaná Západ (USA)-Východ (Rusko) se vrací
Není náhodou, že prakticky druhý den se uskutečnil nejmohutnější dosavadní iránský raketový útok na Izrael. Podle izraelských a amerických představitelů Teherán vystřelil na Teherán přibližně 180 až 200 raket. O dvou stech vystřelených raketách na Izrael v noci na středu mluvila i íránská státní televize, píše agentura AFP. O bezprostřední souvislosti tohoto setkání mluví mnozí pozorovatelé, neboť je známo, že Putin podporuje Libanon, Palestinu a pochopitelně Irán a je ostře proti politice Netanjahua, takže jakoby se útok uskutečnil v souladu s dohodou s Kremlem.
Všichni víme, že šlo o reakci na celou škálu izraelských provokací a teroristických útoků jako například vybuchování pagerů u tisících aktivistů Hizballáhu. Ovšem těžiště rozporů spočívá nesporně genocidním řešení otázky Gazy, které se často dá přirovnávat v postupu Němců při potlačování Vyršavského povstání proti židům.
Zatímco Západ (až na výjimky typu Španělska) plně podporuje Izrael, Globální jih to vidí jinak.
Roste odpor vůči Netanjahuově politice u podstatné části nezápadního světa a příznačně působilo, jak při jeho projevu na Valném shromáždění USN se prakticky okamžitě na protest vyklidil celý jednací sál.
O Putinovi se v této souvislosti nemluví z toho důvodu, že by mainstreamová média musela přiznat, že i díky úspěšnému vedení odporu proti americké válce na Ukrajině, získává v nezápadním světě a zejména v zemích Globálního jihu značnou autoritu, jako hlavní vojenský rebel proti stávajícímu Amerikou vedenému světovému řádu.
Vše zlé je k něčemu dobré.
Studená válka mezi Ruskem a USA jistě byla napjatá, ale v zásadě platila zásada, že nakonec musely obě supervelmoce hledat jakýsi kompromis. Dnes se svět změnil potud, že nejde o mechanický střet Západu proti Rusku, ale Západu proti novému Východu tvořenému tandemem Čína Rusko, kdy se obě tyto velmoce vzácně doplňují.
Obě války, které Biden odstartoval, jako tzv. válku proti Putinovi a Hamásovi na počátku své politické eufórie se postupně vyvíjí. Rusko, dle analytiků se vrátila i díky této válce na pozici třetí supervelmoci po USA a Číně, válka proti Hamásu se přetavila ve válku na Blízkém východě, která zdaleka izraelskému premiérovi zase tak nevychází.
Zatímco válka Západ-Rusko vcelku nepřekvapivě krok za krokem směřuje ke splnění vytýčených Putinových plánů, tj. zisku ruskojazyčných ukrajinských teritorií a v tomto smyslu bude představovat nepochybně porážku USA a Západu, zdá se, že i na Blízkém východě Kůň Západu Izrael se může dostat do pozice, že bude rád, že je rád. Zatím jsme totiž viděli, že zdaleka není tak silný, jak se až doposud jevilo.
Nějaká ta světová rovnováha by se hodila…
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 1535x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.