Jiří Vyvadil: Skvěle naplánovaný puč v Nigeru

niger mapa
30.7.2023 07:33
Se smyslem pro časový detail v okamžiku zahájení Summitu Rusko-Afrika vypukl v Nigeru poslední oáze západní dominance v Africe vojenský puč proti stávajícímu proamerickému, profrancouzskému a proevropskému prezidentovi. Ruské vlajky vlály a zdá se, že Niger nastoupí podobnou cestu jako Mali, Burkina Fasso, kde byly Francouzi vypuzeni a země začaly spolupracovat s wagnerovci, kteří je brání proti islamistům.

Stoupenci puče mávali ruskými vlajkami a skandovali protifrancouzská hesla, což odráželo rostoucí vlnu nevole vůči bývalé koloniální mocnosti Francii a jejímu vlivu v oblasti Sahelu. Niger získal nezávislost na Francii v roce 1960. Puč zahájila prezidentská garda, která se skládá z ozbrojených sil a obvykle chrání prezidenta a jeho doprovod, v čele s generálem Omarem Tchianim.

Noční čtvrteční (27. července) zpráva o tom, že nigerská armáda odvolala prezidenta Mohameda Bazouma, Evropu i USA překvapila, když přišla krátce poté, co šéf EU pro zahraniční věci Josep Borrell navštívil Niamey, aby pochválil Bazoumovy prodemokratické reformy. "Vysoký představitel Borrell byl minulý týden v Nigeru, s misí šlo všechno dobře, všechno šlo podle plánu," řekla jeho mluvčí s odkazem na tamní vojenskou výcvikovou misi EU.Na dotaz tisku v Bruselu, zda se puče mohli zúčastnit vojáci vycvičení EU, mluvčí uvedla, že mise EU začala pracovat teprve v únoru a její výcvikové kurzy „ještě nezačaly“.Na otázku, zda byli do převratu zapojeni nějací zahraniční aktéři, dodala: „V současné době vyhodnocujeme situaci... stále velmi proměnlivé“. EU, Francie, Spojené království a USA puč odsoudily a vyzvaly vojáky, aby Bazouna osvobodili. "Doporučujeme britským státním příslušníkům, aby zůstali uvnitř," uvedlo britské ministerstvo zahraničí v bleskové bezpečnostní radě pro expaty. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo: "V tuto chvíli je město klidné. Všem doporučujeme omezit zbytečné pohyby a vyhnout se všem cestám po Rue de la République [centrální bulvár v Niamey]". Pokud bude puč úspěšný, což tak zatím vypadá) bude to představovat velkou překážku pro západní země, které se snaží udržet politický a vojenský vliv v regionu.

Francie nedávno přesunula své centrum operací do Nigeru poté, co Mali vykoplo mezinárodní jednotky bojující proti džihádistům v Sahelu. Strategické důsledky byly „velmi vážné... nejen pro Francii a EU, ale také pro USA, které v Nigeru udržují bezpilotní základnu,“ řekl Alex Vines, expert na Afriku z britského think-tanku Chatham House. "Pučisté ve svém prohlášení včera v noci uvedli, že všechny existující [mezinárodní] dohody budou respektovány - ale řekli externím partnerům, aby se ohledně převratu drželi odstupu," dodal.

Nigerský šok přichází uprostřed geopolitických přetahovaných mezi Západem a Ruskem v Africe. Niger sousedí s Mali a Libyí, kde má největší počet bojovníků ruská vojenská skupina Wagner. Hraničí také s Burkinou-Faso, kde se Wagner snaží vybudovat přítomnost.

Převrat se shodoval se začátkem summitem ruského prezidenta Vladimira Putina se 17 africkými vůdci v Petrohradu téhož dne.

Borrellova mluvčí ve čtvrtek poznamenala, že do Ruska přijelo mnohem méně vůdců než během posledního Putinova summitu o Africe v Soči v roce 2019.

Řekla také, že EU může Africe nabídnout více než Rusko, pokud jde o pomoc a investice.

Ale pokud tomu tak bylo, Petrohrad se zdál být lepším místem než Brusel, kde by se tento týden mohly spřádat intriky o budoucnosti Nigeru.

Kde se vzal, tu se vzal, objevil se na summitu Rusko-Afrika se objevil i šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, který pro média nadšeně přivítal puč jako dovršení procesu dekolonizace a nabídl pomoc svých jednotek nové moci.

Věc je ovšem delikátní. Rusko oficiálně chce plně spolupracovat s Africkou unií, která puč odsoudila a bylo by proto nevhodné je nahlas podporovat. Na druhé straně Wagnerova skupina v Africe pro země Sahelu představuje významný prst ruského vlivu v boji proti islamistům a bortí verbální i faktické snahy EU porazit Rusko

Dnes již Borell, který si svého „ triumfálního úspěchu“ návštěvy Nigeru neužil ani jeden den, oznámil ukončení veškeré pomoci Nigeru.

Jakkoliv načasování puče je až nápadně související se střetem Ruska a proti němu bojující EU, západní služby včetně USA prohlašují, že nebyly zjištěny žádné známky vstupu Ruska do této pro Západ tak ponižující události.

„Tohle je Wagnerův modus operandi,“ řekla Joana de Deus Pereira, ruská specialistka z britského obranného think-tanku Royal United Services Institute.

Budiž řečeno, že Wagnerova skupina je v Africe obrovským pojmem. Dnes působí již v 17 zemích. A i když máme za sebou jednodenní puč-nepuč, který Putin ostře odsoudil, je zřejmé že pro Rusko je Prigožin silným vývozním artiklem, který účinně pomáhá Rusku zasahovat do vojenských poměrů Afriky.

"Pro Putina je tato africká kampaň maraton, s největší pravděpodobností závod železného muže - bojujete, útočíte, vítězíte," řekla.

No je to veselé a zatím - a to je skvělé - zcela nekrvavé.

Asi tak.

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.