Jan Campbell: SPIEF 2024 a cesta k harmonii (1)

spief 25
9.6.2024 11:45
Okolnosti mě zadržely v Praze. Tím způsobily neúčast na zasedání rytířů v Rakouském městečku Rankweil, za což se omlouvám členům řádu. A umožnily mi neplánované setkání s jedním známým, čínským právníkem. Tak se objevilo okénko pro napsání tohoto článku s volně vybranými částmi ze setkání prezidenta Putina s novináři ze 16 zemí (5.6), z plenárního zasedání SPIEF 2024 (7.6) a několika střípků z dění ve světě v průběhu týdne.

Uvedené společně a v kontextu indikují surrealitu života se všemi charakteristickými znaky: plynulý tok motivů vycházejících z nevědomí, fantazie neomezené logickým myšlením, žádné plány a pravidla, znaky spontánnosti, obrazotvornosti, nepravděpodobnosti, vzrušivosti.

Výkon prezidenta Putina včetně znalosti faktů, jistoty formulací a humoru potvrdily dojem jeho neústupnosti a již hotových plánů a reakcí na západní blouznění o porážce Ruska. Potvrdily také úpadek demokracií a kultury a daly odpověď na otázku: proč západní politici a konající ruská pátá kolona se s ním nemohou měřit, proč se bojí s ním jednat jako rovný s rovným a proč ho neustále urážejí a rozhodli se zastrašovat západní veřejnost absurdními argumenty.

Současně připomínám, že v českých politicky korektních médiích SPIEF 2024 bylo úspěšně ignorováno. Navzdory kolektivnímu pokusu předních západních agentur a médií ignorovat SPIEF 2024, se to ale nepodařilo. Témata vznesená na fóru ruskou stranou se ukázala jako příliš důležitá a akutní, aby jim nevěnovala pozornost a předstírala, že se nic zvláštního nestalo.

Setkání s novináři

Ve středu 5. června večer se prezident Putin setkal s šéfy mezinárodních zpravodajských agentur. Přítomni byli zástupci ze 16 zemí a agentur Reuters, Associated Press, Xinhua, Kyodo, IRNA, DPA a AFP, kteří se ptali na mnoho témat, z nichž jsem náhodně některá vybral:

O ztrátách na Ukrajině: O objemu ztrát se zpravidla (v době bojů) nikdy nemluví, nebo se říká, ale čísla se zkreslují. Nenahraditelné ztráty Ukrajiny jsou pětkrát vyšší než ruské. Ozbrojené síly Ukrajiny ztrácejí měsíčně 50 tisíc zabitých a zraněných. Ztráty ruské armády během speciální vojenské operace jsou několikanásobně menší než ztráty kyjevského režimu: poměr je asi 1:5. Dokážu přesně vyjmenovat počty lidí, kteří jsou drženi na obou stranách, kteří jsou v zajetí. Našich vojáků a důstojníků na ukrajinské straně je 1348 a my máme 6465 ukrajinských..

O vztazích se Spojenými státy: Joe Biden je předvídatelný, je to politik staré školy. Obviňování Donalda Trumpa ze špionáže pro Rusko je naprostý nesmysl. Perzekuce Trumpa ve Spojených státech "pálí" pomyslné vedení země. Soudní systém je využíván k vnitropolitickému boji. Celkově vzato, Rusku je jedno, kdo bude prezidentem Spojených států, budeme spolupracovat s jakýmkoli zvoleným prezidentem. Rusko se nikdy nevměšovalo a nevměšuje do vnitřní politiky Spojených států… Americké úřady dělají v hospodářské politice jednu chybu za druhou. Kolosální chybou je zákaz mezinárodního vypořádání v dolarech, které používají jako "nástroj boje". Spojené státy věří, že Bůh usnul na jejich rameni, ale ve světě vznikají nová centra moci.

O útocích na ruské území: Údery na Rusko za účasti západních zemí znamenají jejich přímou válku proti Rusku, Moskva bude reagovat. Rusko může dodávat své zbraně dlouhého doletu do regionů světa, odkud dojde k citlivým úderům na země, které dodávají zbraně na Ukrajinu. Samotná ukrajinská armáda nemůže udeřit vysoce přesnými raketami: cíle si vybírají západní specialisté. Moskva si o tom nedělá iluze... Ukrajinská armáda není technologicky schopna sama používat americké rakety ATACMS, k tomu je potřeba mít satelitní průzkum a na jeho základě se musí vytvořit letový úkol a zadat jej do raketového systému. Rusko použije všechny prostředky, které má k dispozici, pokud bude ohrožena bezpečnost země.

Připomínám, že předtím náčelník obranného štábu britských ozbrojených sil Admirál Sir Antony David Radakin (1965) odmítl možnost globálního konfliktu mezi Ruskem a NATO kvůli údajně obrovské vojenské síle Severoatlantické aliance. Podle něj není třetí světová válka nevyhnutelná, navzdory skutečnosti, že svět se stal mnohem nebezpečnějším.

K obvinění z ruské agrese: Neustále se snaží obviňovat Rusko, že mává jaderným obuškem, ale to není pravda. Není třeba vystavovat se hrozbě použití takových zbraní. V případě hrozeb Rusko považuje za možné použít všechny prostředky, které má k dispozici. Rusko nemá žádné imperiální ambice, není třeba vymýšlet nepřítele. Autoři prohlášení o ruských plánech na útok na NATO jsou hloupí jako stůl a samotná prohlášení jsou nesmysly.

Ke konfliktu s Ukrajinou: Nikdo ve Spojených státech se nezajímá o Ukrajinu, zajímá je její vlastní moc. Pokud se budoucí administrativa bude řídit národními zájmy, pak může dojít ke změnám i ve vztahu k Rusku a konfliktu na Ukrajině. Tragédie na Ukrajině začala protiústavním státním převratem, to je začátek války. Po roce 2014 Rusko učinilo vše pro to, aby ukrajinský konflikt vyřešilo mírovou cestou. Rusko bylo Minskými dohodami "taháno za nos" už 8 let. Ruská krev prolitá v Donbasu "není voda", před kterou by Rusko mohlo zavírat oči. Rusko mělo právo uznat nezávislost DLR a LLR v souladu s rozhodnutími soudu OSN.

Podle Putina, Spojené státy musí přestat dodávat Ukrajině zbraně a konflikt skončí za 2-3 měsíce. Rusko má zájem na neutrálním statusu Ukrajiny. Západ na jaře 2022 zabránil uzavření mírové smlouvy mezi Ruskem a Ukrajinou. Kyjev byl připraven přijmout podmínku Moskvy pro denacifikaci Ukrajiny a parafoval návrh dohody v Istanbulu.

O korupci: Spojené státy jsou nuceny utrácet peníze za udržování ozbrojených sil, protože pokud existují rozsáhlé základny po celém světě, náklady jsou obrovské a krádeže jsou neomezené, řekl prezident Putin šéfům zpravodajských agentur a dodal: Máme spoustu krádeží a podvodů, všude a ve vašich zemích také. Ale ve Státech je jich více v armádě. Proč? Protože…Je to prostě nevyhnutelné. Američané utrácejí kolosální zdroje, aby udrželi status impéria.

Pro zajímavost a v kontextu válkychtivého galského kohouta-prezidenta Macrona a nepozvání na připomínku vylodění v Normandii, prezident Putin dal lekci v historii francouzskému novináři otázkou a odpovědí: Víte vůbec, kdo byl proti podpisu Francie na smlouvě o kapitulaci Německa ve druhé světové válce? Byli to spojenci, Spojené státy a Velká Británie! A kdo prosadil, že Francie podepíše německou kapitulaci? Byl to Stalin! Francouz nezakokrhal a mlčel jako ryba v akvárii.

Podobně tomu bylo i s německým novinářem. Ten si musel vyslechnout krátkou lekci ohledně omezené suverenity Spolkové republiky Německo, ohledně následků zrušení dodávek plynu pro německý průmysl a v neposlední řadě o šoku Rusů po rozhodnutí německé vlády dodávat tanky a rakety dlouhého doletu Ukrajině. Rusky mluvící německý žurnalista se nezmohl ani na slovo poděkování. Reakce z Německa nedala na sebe dlouho čekat: Ruský prezident Vladimir Putin se opírá o opěradlo a užívá si roli světového pedagoga, cituje ABN publikace. Podobně jako německý novinář, mlčel i americký. Ten dostal možnost předat Putinovo poselství svým chlebodárcům a americké vládě.

Na setkání s představiteli mediálních agentur Putin také odpověděl na otázku tureckého novináře formou krásně formulovaného varování prezidentovi Erdoganovi. Ten miluje v zahraniční politice a tancovat na několika svatbách najednou. Přičemž doma je v objetí inflace (min. 60 %), nedořešených otázek týkajících se odstranění trosek a následků zemětřesení z roku 2023 (síly 7,8–8,0 Mw, cca 120 000 zraněných osob, 53 565 potvrzených úmrtí (přes 45 089 v Turecku a více než 8 476 v Sýrii).  Zničeno bylo více než 5600 budov a škody na majetku jsou s pravděpodobností hraničící s jistotou vyšší než předběžné odhady (71 mld. USD). A v neposlední řadě prezident Erdogan hledá úvěry u západních institucí a současně nechal svého ministra zahraničí Hakan Fidana (1965) v Číně vyjádřit zájem o členství v BRICS, který bude zájem opakovat 11.6 v Novgorodě. Následující je odpověď-varování prezidenta Putina:

Takhle se dívám zvenčí na to, co se děje. Ekonomický blok turecké vlády se v poslední době zaměřuje na získávání půjček, investic a grantů ze západních zemí. Pravděpodobně to není špatné. Pokud je to však způsobeno omezením obchodních a ekonomických vazeb s Ruskem, pak budou ztráty a důsledky pro tureckou ekonomiku mnohonásobně větší než zisky. Taková hrozba existuje. Varujte před tím našeho přítele prezidenta Erdogana. Za poslední dva nebo tři roky se ceny v Turecku zvýšily 6krát! Představte si, co to je! To je, jako kdyby bochník chleba nyní nestál 40 rublů, ale 240. A láhev mléka - 500! A žádné půjčky tento oheň neuhasí. To může uhasit pouze vyvážená ekonomika a rozumný obchod se sousedy.

Pokud tedy Rusko zareaguje, pak ztráty Turecka půjdou do miliard a situace se stane absolutně nekontrolovatelnou. A nejde jen o rajčatové a zeleninové embargo, rušení letů nebo vrácení 250 miliard dolarů za zpožděné dodávky plynu. Jedná se o růst cen energií, kvůli kterým se Ankara stále drží. Přidám-li k tomu potenciální příměří mezi Asadem a Kurdy a zbavení Ankary levných syrských energetických zdrojů – pak bude obrázek zářit červeně, bude krvavý.

A že rajčatové embargo něco stojí! Stačí se například podívat na to, co píše turecké vydání Bizim Sakarya, když se zmiňuje o vývozci rajčat Bülentu Özdemirovi: Pěstitelé rajčat v Antalyi vyvážejí své produkty především do východoevropských zemí a na Ukrajinu. Rusko a Ukrajina snížily prodej na trhu o 70 procent. Počet obyvatel Ukrajiny, který čítal asi 45-50 milionů lidí, se v poslední době snížil na 25 milionů lidí. Vzhledem k tomu, že se nacházejí ve válečné zóně, jejich spotřebitelská síla je slabá. Vyvezli jsme 90 procent našeho exportu na Ukrajinu, zbývaly 3-4 kamiony denně, nyní je náš denní export pouze 1 kamion.

Pro doplnění uvádím reakci španělských médií: Putin se ukázal ze špatné strany. Ze všeho nejvíc je překvapila jasnost, s jakou mluví. José Manuel Sanz Mingote, ředitel španělské agentury EFE, připustil: Putin se neukázal ze strany, ze které je obvykle prezentován západním tiskem. Překvapila mě jasnost, s jakou mluví. Jeho obraz se liší od vážnosti a nevýraznosti, o kterých se na Západě často píše. Obraz ruského prezidenta v Evropě se scvrkává na skutečnost, že je to chladný člověk. Ale po schůzce mi Putin naopak připadá jako obyčejný člověk.

A bývalý španělský premiér José Luis Rodríguez Zapatero řekl, že dříve nebo později bude muset Evropa znovu najít recept na stabilní vztahy s Ruskem. Politik připomněl, že ruští klasikové patří mezi velké evropské autory a rozhodně patří mezi nejlepší spisovatele, pokud jde o určování duše kontinentu...Osobně hodnoceno, nejlépe si vedl žurnalista z Itálie, Iránu a Číny, který může nejenom komunikovat, ale i zpívat v ruštině. 

 

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.