František Škvrnda: V čriepkoch o udalostiach v ukrajinskej kríze
Takéto výstavy majú v Moskve svoju špecifickú tradíciu. Vlani v auguste bola podobná akcia v moskovskom Ústrednom vojensko-vlasteneckom parku kultúry a oddychu „Patriot“, kde sú viaceré priestory a objekty múzejného, kultúrneho i oddychového charakteru. Medzi hlavné exponáty tam patrili obrnený transportér M113 z USA a vôbec neporušená strela Storm Shadow francúzskej výroby. Spomína sa aj oveľa staršia a väčšia výstava nemeckej trofejnej techniky z čias Veľkej vlasteneckej vojny, ktorá bola umiestnená v rokoch 1943 – 1948 v Ústrednom parku kultúry a oddychu Maxima Gorkého.
Protichodné reakcie na výstavu
Výstava vojnových trofejí má vždy aj propagandistický charakter a využíva sa na povzbudenie vojenského ducha národa, ľudu či štátu. Aj v RF dnes slúži na demonštráciu toho, čo do boja proti nej vrhol na Ukrajine Západ. Medzi západnými politikmi, najmä rusofóbneho zamerania, výstava trofejí z arzenálu Ozbrojených síl Ukrajiny vyvoláva pobúrenie a hnev. Hlavným problémom sa stalo, že sú na nej zbrane a vojenské vozidlá zo západných dodávok na Ukrajinu, ktoré mali slúžiť na porážku Moskvy. Nedostatočný úspech (neúspech) západnej vojenskej techniky dodávanej na Ukrajinu a jej neslávny koniec trápi výrobcov. Irituje aj vojakov, ktorí ich, najmä v štátoch NATO, používajú. Vyvoláva nevôľu časti obyvateľstva, najmä toho, ktoré verí propagande, že Rusko na Ukrajine nesmie zvíťaziť.
V širších súvislostiach Západ bubnuje na poplach aj z bezpečnostných dôvodov, lebo Rusi vraj môžu získať pri odborno-technickom skúmaní získanej techniky, ktorá je niekedy i v prevádzkyschopnom stave, údaje, ktoré im pomôžu v potenciálnom boji proti nim. Sily, ktoré by chceli zaútočiť na Rusko, na Západe stále sú. Živia ich jastrabi, ktorí strašia nepodloženými správami o plánoch Ruska či Vladimira Putina na útoky proti pobaltským štátom, Poľsku, Nemecku a i. A agresívna česká pravicová moc Rusov vidí už takmer všade a straší tým aj Slovensko.
Neúspech v proxy vojne USA s RF na Ukrajine sa zatiaľ oficiálne na Západe nepripúšťa (ktovie, čo bude po voľbách do Európskeho parlamentu a predovšetkým prezidenta USA), ale výstava sa využíva na zosilnenie naratívu ruskej hrozby. Žiaľ, stáva sa aj dôvodom na rozpútanie nového kola pretekov v zbrojení. Na názory západných odborníkov, ktorí v minulosti pôsobili v štátnom bezpečnostnom sektore a postup Západu na Ukrajine kritizujú, sa neprihliada. Zato sa im často dáva nálepka ruských či Putinových agentov.
Západné propagandistické rusofóbne mýty nedosahujú predpokladaný efekt, a tak sa aj výstava stala načas poprednou témou hlavného mediálneho prúdu. Vznikla pestrá škála negatívnych až žlčovito zlostných hodnotení výstavy. Začína sa miernym „je to nevkusné“ cez kritickejšie „v civilizovanom svete sa to nerobí“ a končí osočovaním z „ruského barbarstva“.
Politicko-mediálny pohľad na výstavu
Z početných mediálnych prameňov o výstave výberovo poukážeme na nemecký denník Bild. Dňa 1. mája v článku Juliana Röpckeho, ktorý často komentuje boje na Ukrajine, „Putin necháva ohýbať nemecké tanky“ (Putin lässt deutschen Panzer verbiegen) bolo aj video, kde ťažké závažie búcha na kanón tanku Leopard 2A6 „pripravovaného“ na výstavu, ktoré ho ohýba, aby vyzeralo viac poškodené. Video vyvolalo veľa kritických a ironizujúcich ohlasov, ktoré to považovali aj za ponižujúce. Článok však objektívne uviedol, že situácia s Leopardmi 2A6 je zlá, lebo už len polovica z 21 kusov dodaných z Nemecka a Portugalska je schopná pokračovať v bojoch.
Britské médiá, napr. Daily Mail a The Times, o výstave informovali tentoraz relatívne objektívne a bez protiruských naratívov. Daily Mail v článku z 28. apríla výstavu označil za skanzen, ktorý pripomína porážku nacistického Nemecka. Doplníme, že o hlúpej necitlivosti Angličanov svedčí fakt, že uviedli, že sa budú vystavovať zbrane z viac ako 10 štátov, medzi nimi aj z Československa(!).
Z vyjadrení politikov nám nedá nespomenúť dosluhujúceho generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga. Stáva sa čoraz poľutovaniahodnejším a jeho reči (a často aj výzor) pôsobia dojmom „vyhorenia“. Pripravovaná výstava trofejí však rozšírila repertoár jeho vyjadrení, v ktorých sa už niekoľko rokov dokola točia ošúchané frázy. Od toho, že akciu považuje za súčasť „hybridnej agresie Ruska“, prešiel k tomu, že ruského prezidenta vyzval, aby výstavu zrušil, lebo vraj to nie je podľa pravidiel. Mal na mysli asi ten medzinárodný poriadok podľa pravidiel, na základe ktorých letectvo NATO v záujme „slobody a demokracie“ bombarduje cudzie štáty.
Milého pána Stoltenberga sa aspoň takto na diaľku opýtame: A podľa akýchže pravidiel to bolo, ak na „výstavách trofejí“ išlo o poškodené ruské zbrane? V auguste 2023 pri príležitosti Dňa nezávislosti na bulvári Kreščatyk v centre Kyjeva bola „prehliadka“ zničených ruských tankov, obrnených vozidiel a iných zbraní.
Ministerstvo obrany Ukrajiny v spolupráci so štátmi, ktoré jej posielajú zbrane, zorganizovalo aj ďalšie podujatia. Bola to „putovná výstava“ zničeného tanku, samohybného dela a zvyškov rakiet, ktorú sprevádzalo „mravoučné“ konštatovanie vraj o dôkaze, že Rusi nie sú neporaziteľní. Prvá akcia bola na konci júna a začiatku júla 2022 vo Varšave, potom v júli a začiatkom augusta 2022 v Prahe. Neskôr sa exponáty dostali do Berlína, Paríža, Madridu a Lisabonu. Ďalšie ukrajinské výstavy sa uskutočnili vo februári 2023, keď sa poškodený ruský tank ukázal vo Vilniuse a v máji a júni v Amsterdame. V novembri 2023 bol zničený ruský tank T-72 „vystavený“ v Helsinkách, kam ho priviezli z Estónska, kde bol už exponátom vo vojenskom múzeu.
Ruské zdroje informovali, že výstavu si boli pozrieť vojenskí pridelenci akreditovaní v Moskve z viac ako 50 štátov. Išlo o diplomatov z nezápadných štátov, z ktorých však viaceré uvažujú asi aj o nákupe niečoho z vystavenej vojenskej techniky…
Stručne o exponátoch výstavy
Výstava priťahuje veľkú pozornosť ruskej verejnosti a má trvať celý mesiac, ale médiá predpokladajú, že ju predĺžia. Oficiálny zoznam vystavovaných exponátov sme nenašli.
Podľa médií tam má byť vyše 30 bojových vozidiel, ale aj ďalšia vojenská technika a materiál. Bild medzi „hviezdy“ výstavy zaradil Leopard 2A6, tank Abrams M1A1 (vyrobený v USA) a obrnený transportér Marder 1A3 (tiež z Nemecka). Daily Mail, aby Briti nezostali v hanbe, ako exkluzívny exponát uviedol obrnený transportér Saxon (vyrábaný vo Veľkej Británii vo viacerých verziách do roku 1991). Poukázal však aj na švédske bojové vozidlo CV90 a francúzske bojové vozidlo AMX-10RC, ktoré sa niekedy nadnesene označuje pre 105-milimetrový kanón za kolesový tank. Ruské zdroje ukazujú aj na ABV (Assault Breacher Vehicle/útočné narúšajúce vozidlo) M1150, ktoré je určené na odmínovávanie. Je postavený na šasi M1 Abrams a váži 72 ton.
Len tak mimochodom, teší nás, že medzi exponátmi sa neocitla slovenská samohybná húfnica Zuzana 2. O osudoch týchto vozidiel dodaných na Ukrajinu je málo informácií.
Ďalšie exponáty vymenovávať nebudeme, lebo ich stručná charakteristika je odborne náročná a mohla by byť aj diskutabilná. Vynecháme aj informácie o tom, aké a koľko z jednotlivých druhov vystavovaných exponátov bolo poškodených či zničených, lebo nie sú na to spoľahlivé zdroje.
Výstava má skrytý zmysel a výstražne ukazuje, aký koniec môže mať aj ďalšia vojenská technika dodaná na Ukrajinu na boj proti Rusku. Moskva sa netají tým, že za chodu vyvíja a nasadzuje nové prostriedky na jej ničenie. Tí, pre ktorých je toto varovanie určené, ho arogantne ignorujú, lebo majú krvou podliate oči a nič iné ako svoje scestné predstavy nevidia a neuznávajú.
Záverom – o aktuálnej situácii v bojoch na Ukrajine
Súčasná situácia v bojoch na Ukrajine možnosť ich skorého skončenia ani náznakom neukazuje. Všeobecne sa pripúšťa už aj v oficiálnych ukrajinských zdrojoch i v politicko-mediálnych prameňoch na Západe, že situácia Ozbrojených síl Ukrajiny sa zhoršila. Takmer všetko sa však momentálne dáva za vinu tomu, že prestala prúdiť pomoc z USA, ktorá sa už má znovu začať v najbližších dňoch. Ťažké srdce je aj na iných „spojencov“, ktorí nedodávajú dostatočne rýchlo to, čo sľúbili.
Výstava v Parku víťazstva dokazuje, že ani súčasná západná vojenská technika nemá charakter „Wunderwaffen“ (zázračných zbraní). Na Ukrajinu sa však dodávajú aj staršie prostriedky, ktoré sú nie vždy v najlepšom stave. Dalo by sa pokračovať vo vymenovávaní ďalších komplikácií, s ktorými sú spojené dodávky zbraní na Ukrajinu a ich efektívne využitie v bojoch.
Reči o rozhodujúcom význame nových dodávok zbraní na Ukrajine sú preto čoraz viac mýtom, z ktorého má osoh len západný vojensko-priemyslový komplex s narastajúcimi ziskami. Vzniká aj osudová ekonomická otázka, ktorá sa zatiaľ radšej ani nespomína, kto a ako sa bude podieľať na uhrádzaní výdavkov na túto vojnu.
Ďalšou stránkou vývoja ukrajinskej krízy je, že myslenie i konanie západných vodcov či už v jednotlivých štátoch (čoraz viac sa zamotáva francúzsky prezident Emmanuel Macron) alebo aj v rámci NATO a EÚ (zúfalejšími sa stávajú aj reči Josepa Borrella) zahnala do slepej uličky. Nekonečné opakovanie zúfalého hesla, že Rusko na Ukrajine nesmie dosiahnuť úspech, sa stáva čoraz trápnejšie, ale aj škodlivejšie. Víťazstvo Ukrajiny sa v tichosti už neočakáva, ale Západ na ňu tlačí, aby spôsobila ešte čo najviac škôd Rusku, na čo však dopláca aj ona samotná. To vyžaduje už ďalšiu analýzu iných čriepkov.
František Škvrnda
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 1107x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.