S kým nejvíce obchoduje Evropská unie?
Čínský dovoz, ať už se jedná o tablety, mobilní telefony anebo boty a textil, vychází vstříc evropskému spotřebiteli svou kvalitou a také přijatelnou cenou. Zdá se, že zanedlouho budou čínské automobilky velkým hráčem na evropském trhu s automobily. A možná, že hráčem největším.
Podívejme se na základní i formace o tom, jak se podle evropské statistiky vyvíjel obchod EU s hlavními obchodními partnery.
Čína byla v roce 2023 největším partnerem pro dovoz zboží do Evropské unie s více než pětinových podílem na celkovém dovozu (514,4 mld. eur). Největšími dovozci zboží z Číny jsou v EU Nizozemsko (117 mld. eur), Německo (95 mld. eur) a Itálie.
Na druhém místě následují Spojené státy, které jsou druhým největším dovozcem zboží do EU s podílem 13,7%, respektive 344,2 mld. eur.
Třetím největším dovozcem do EU je Velká Británie s 7,2% (hodnota dovozu 179,8 mld. eur) podílu na celkovém dovozu.
Významným dovozcem do EU je Švýcarsko (5,5% podílu dovozu, respektive 138,3 mld. eur), dále Norsko (4,7% podílu na dovozu a absolutně 119,1 mld. eur). Za nimi následují další významní dovozci: Turecko (95,5 mld. eur), Jižní Korea (72,8 mld. eur). Japonsko (70,2 mld. eur), Indie (64,9 mld. eur) a Rusko (50,6 mld. eur).
Pokud jde o vývoz zboží z EU, jsou na prvním místě Spojené státy, kam se exportuje téměř pětina evropského vývozu (přes 500 mld. eur).
Druhá je Velká Británie s 13,1% (téměř 335 mld. eur) podílu na evropském exportu.
Na třetím místě, pokud jde o export zboží z EU je Čínská lidová republika (ČLR) s 8,8% podílu na exportu do EU (v roce 2023 se jednalo o 223,5 mld. eur).
Pro zajímavost, velkými vývozci do EU jsou také Švýcarsko (7,4% podílu a 188,5mld. eur), dále Turecko (4,4%, resp. 111,3mld. eur). Až za těmito státy jsou překvapivě Japonsko (64 mld. eur vývozu). Norsko (61 mld. eur), Jižní Korea (57,1 mld. eur), Mexiko (53,1 mld. eur) a Kanada (48,8 mld. eur).
Jiří Paroubek
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 2070x přečteno
Komentáře
Pokud vezmeme v úvahu i rozdíl cenové úrovně(kupř, poměr jednotkových cen čínského zboží vůči jednotkovým cenám třeba amerického zboží), můžeme dovodit, že v naturálním vyjádření je převaha dovozu z Číny ještě větší.
Ač struktura dovozu z Číny vůči ostatním zemím není vždy dost dobře srovnatelná, v konkrétním sortimentu to vede mnohdy k tomu, že fyzické vykrytí poptávky po konkrétním zboží u nejpočetnějšího zákaznického segmentu čínskými dodávkami omezuje možnosti dovozu z jiných zemí více, než naznačuje prosté srovnání hodnoty dovozu.
Prostě dovezený fotopanel, elektromobil či dřevoobráběcí stroj z Číny (potažmo z Tchaj-wanu, nevím, kde se ve statistikách umísťuje) pokryje za nižší cenu poptávané množství, které už nikdo jiný nezaplní.
A to nezmiňuji kurzový vliv (jak čistě evidenční, přepočítavací vliv ve srovnání s paritou kupní síly na výsledné statistické údaje, tak stimulační vliv na další dovoz).
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.