Zalužnyj oznámil uváznutí na frontě

zaluznyj bandera
2.11.2023 14:17
Britský časopis The Economist zveřejnil nový text s vrchním velitelem ozbrojených sil Ukrajiny Valerijem Zalužným – tentokrát ve formátu rozhovoru. Uvádím jej zkrácený s vložením komentářů nezávislého ukrajinského portálu STRANA UA a mých.

Je to silný rozhovor potud, že nic nezastírá a ukazuje nahou pravdu.

Jednou z hlavních zpráv Zalužného je, že „s největší pravděpodobností nedojde k hlubokému a krásnému průlomu“.

Jinými slovy: Vidina vítězství se rozplývá…

„Stejně jako v první světové válce jsme dosáhli úrovně technologického rozvoje, která nás s Ruskem staví do slepé uličky,“ řekl. 

"Jednoduchým faktem je, že vidíme vše, co dělá nepřítel, a oni vidí vše, co děláme my. Abychom prolomili tuto slepou uličku, musíme vymyslet něco zásadně nového. Stejně jako kdysi Číňané vynalezli střelný prach," řekl

Zalužnyj si jasně uvědomuje patovou situaci na frontě a ve skutečnosti to co nedávno zveřejnil časopis Time, napsal, že ukrajinské vedení velení v této fázi navrhuje upustit od útočných akcí s ohledem na patovou situaci na frontě a marnost útočných akcí. Připomínám, že časopis Time v jiném rozhovoru napsal, že Zelenskyj s tímto přístupem nesouhlasí a trvá na pokračování ofenzivy.

Zalužnyj také uvedl, že původní strategie vykrvácení ruské armády byla chybou. A byl velmi sebekritický: "Byla to moje chyba. Rusko ztratilo nejméně 150 000 zabitých lidí. V jakékoli jiné zemi by takové ztráty válku zastavily," řekl Zalužnyj. 

K tomu suše podotýká ukrajinský nezávislý portál STRANA UA, že je zajímavé, že údaj, který uvádí, je poloviční než počet mrtvých Rusů, které každý den hlásí generální štáb. Na Ukrajině jich bylo podle ministerstva zabito již více než 300 tisíc. 

Mimochodem, v eseji na stránkách téže publikace Zalužnyj ve skutečnosti přiznal „velké ztráty“ nejen v Ruské federaci, ale také na Ukrajině. Podle něj „útočné akce obou stran probíhají se značnými obtížemi a těžkými ztrátami na vybavení a personálu“.

Zalužnyj také připustil, že protiofenzíva šla proti výpočtům ukrajinských ozbrojených sil a učebnicím NATO. 

Zvlášť výmluvné je jeho přiznání, že „když se podíváte na učebnice NATO a na matematické výpočty, které jsme provedli, čtyři měsíce nám měly stačit na to, abychom se dostali na Krym, bojovali na Krymu, vrátili se z Krymu a zase se dostali dovnitř a ven," řekl generál.

Podle něj se předpokládalo, že ukrajinské ozbrojené síly budou postupovat na jihu rychlostí 30 kilometrů za den (ve skutečnosti byl za čtyři měsíce celkový postup 17 kilometrů). Vtipná realita

"Nejdřív jsem si myslel, že s našimi veliteli není něco v pořádku, tak jsem některé z nich vyměnil. Pak jsem si řekl, že možná naši vojáci nejsou dobří, tak jsem vojáky převedl do nějakých brigád," říká Zalužnyj.

Pak ale Zalužnyj našel sovětskou učebnici o prolomení opevnění první světové války: „Uvědomil jsem si, že přesně tady jsme, protože stejně jako tehdy dnešní úroveň technologického rozvoje ohromila nás i naše nepřátele.

Vítězství lze podle Zalužného dosáhnout buď prostřednictvím nějakého velkého technologického průlomu – ale „neexistují žádné známky“, že by se to dalo brzy očekávat. Nebo kvůli převaze v klíčových typech zbraní, které ukrajinské ozbrojené síly také nemají.

Generál na tvrdo konstatuje říká, že Rusko je v současné době schopné udržet si převahu ve výzbroji a vybavení, raketách a munici po významnou dobu. Schopnosti ruského vojenského průmyslu se přitom i přes sankce zvyšují. 

Konkrétně do konce roku 2023 může Ruská federace zvýšit počet letectví na osm divizí. „ To jsou to stovky letadel a vrtulníků," řekl vrchní velitel.

Poznamenejme, že Zalužného článek a rozhovor v The Economist vypadají jako pokračování tématu, které se stalo ústředním bodem jiného rezonančního článku v západních médiích – v časopise Time.

K tomu redakce STRANY. UA podotýká, že na základě komentářů z anonymních zdrojů z ukrajinské vlády bylo napsáno, že Zelenskij má silné neshody se svým okolím a vojenským velením – prezident nadále trvá na ofenzívě a válce do vítězného konce, ale jeho doprovod a velení takovou možnost nevidí. Generálové navrhují přejít do defenzívy, s čímž Zelenskij nesouhlasí.

Zalužnyj sicev The Economist přímo neříká, že je třeba opustit ofenzívu, ale tento závěr logicky vyplývá z jeho slov, že válka se dostala do slepé uličky a k tomu, aby se z ní dostal, je potřeba nějaký kolosální technologický průlom, srovnatelný s vynálezem. střelného prachu Číňany, který ještě nebyl viděn. Zalužnyj srovnává současnou bezvýchodnou situaci s první světovou válkou, kdy válčící strany nemohly dlouho dosáhnout úspěchu kvůli paritě sil (Strana psal o analogii současné situace s první světovou válkou už v červenci - na základě výsledky prvního měsíce ofenzivy).

Jinými slovy, největší západní média nedávno jasně zprostředkovala myšlenku, že vojenské vítězství Ukrajiny není v blízké budoucnosti v dohledu a rovnováha sil na frontě neumožňuje ukrajinským ozbrojeným silám dosáhnout obratu ve svém laskavost.

Z této myšlenky vyplývá potřeba změnit strategii Ukrajiny, která teoreticky může být ve dvou verzích.

První je přejít na strategickou obranu, nashromáždit sílu pro nové útoky a zničit nepřítele. Pravda, tato strategie bude fungovat pouze v případě, že dojde nejen ke kontinuitě, ale i ke zvýšení (kvantitativnímu i kvalitativnímu) dodávek zbraní ze Západu. V opačném případě, s přihlédnutím k nesouměřitelnosti potenciálů Ukrajiny a Ruské federace, bude vyčerpána především ukrajinská armáda.

Druhým je zmrazit válku prostřednictvím příměří podél frontové linie. Ale zatím nejsou žádné signály ani od ukrajinského vedení, ani od vlád předních západních zemí, že jsou na takový krok připraveni. Neexistuje ani jistota, že Putin v současné situaci skutečně chce mrazy (ačkoli ukrajinské úřady říkají, že cílem Kremlu je příměří). Ale na expertní úrovni se o tomto scénáři poměrně aktivně diskutuje. A výskyt článků jako v Time a The Economist přispívá k argumentům jeho zastánců.

Pro Západ samozřejmě bude trpké přiznat si porážku, ale je to nutné.

Západ si naivně představoval, že bude Rusko na hlavu poraženo

Ale podobné nemysly si představoval Napolen před Moskvou a Hitler před útokem na Sovětský svaz. A jak dopadli.

 

 

Foto: Gen. Zalužnyj, v pozadí obraz S. Bandery

 

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.