Válka Západ – Rusko …

napoleon tažení
21.6.2023 09:13
Když vše selhává a Ukrajina zjevně ztrácí schopnost vojenskou cestou vytlačit Rusko z oblastí, které získalo pod kontrolu během své vojenské operace, Scholz a Macron přebírají aktivitu směřující k porážce Putina prostřednictvím svých diplomatických kontaktů. Politico. eu uveřejnilo 20. června 2023 dva rozsáhlejší příspěvky na toto téma. V tom prvním kancléř Scholz navázal na svůj neúspěšný lobbing na brazilského prezidenta Lulu, který při jeho první návštěvě odmítnul jeho snahu jednoduše přejít na protiruskou pozici Západu. V tom druhém přináší Politico. eu své dovysvětlení ke snaze Macrona vetřít se na summit BRICS.

 

Čínský premiér ignoroval Scholzovu ukrajinskou výzvu

Německý kancléř Olaf Scholz v úterý zopakoval svou výzvu Číně, aby využila svého vlivu na Rusko a pomohla ukončit válku na Ukrajině. Jeho host z Pekingu však poznámku o Rusku  a chtěl místo toho mluvit o prohloubení obchodních vztahů.

V prohlášení pro novináře po setkání s čínským premiérem Li Čchiangem Scholz uvedl, že "znovu apeloval na čínskou vládu, aby v této válce vyvíjela ještě větší vliv na ruskou vládu".

Dodal: "Jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN zde Čína nese velmi zvláštní povinnost... Rusko musí – jak to vidíme – stáhnout svá vojska; jinak nebude možné dosáhnout dobrého míru."

Nic však nenasvědčuje tomu, že by Scholzova prosba, kterou předtím vyslovil během loňské návštěvy Pekingu, přinesla ovoce: Li stojící vedle Scholze novinářům řekl, že Čína chce užší ekonomickou spolupráci s Německem, ale vyhnul se jakékoli zmínce o Rusku nebo Ukrajině.

Oba lídři se setkali v Berlíně u příležitosti 7. německo-čínských vládních konzultací, které zahrnují fórum o hospodářské a technologické spolupráci, jakož i rozhovory o ochraně klimatu a přechodu na zelené technologie.

Scholz také zdůraznil, že "je důležité, aby Čína nadále nedodávala zbraně agresorovi, Rusku" a vyjádřil poděkování za to, že Peking nadále oponuje ruským hrozbám použití jaderných zbraní.

Ve zjevné reakci na mírový plán Pekingu pro Ukrajinu, který byl kritizován za to, že je příliš přátelský k Rusku, Scholz řekl, že jakýkoli mír nesmí přijít na úkor ukrajinského "práva na územní celistvost a suverenitu".

Tisková konference skončila tím, že skupina čínských novinářů Liovým poznámkám tleskala.

Macron chce zhatit summit s Ruskem, Čínou a spojenci Navazuji na svůj předešlý, podle počtu přečtení docela úspěšný  Bomba … Emmanuel Macron chce navštívit summit BRICS

Francouzský prezident se chce stát prvním západním vůdcem, který bude pozván na summit BRICS, řekla v pondělí (francouzská) ministryně zahraničí Catherine Colonnová.

"Dialog je vždy pozitivní, i když se na 100 procent neshodneme na všem," řekla Colonnová na tiskové konferenci v Pretorii, kde se právě setkala se svým jihoafrickým protějškem, ministryní zahraničí Naledi Pandorovou, podle francouzské veřejnoprávní televize RFI.

Jižní Afrika bude hostit příští summit zemí BRICS – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky, které všechny zůstávají blízko Moskvy navzdory totální invazi Kremlu na Ukrajinu – v Johannesburgu ve dnech 22.-24. srpna.

Skupina velkých rozvíjejících se ekonomik BRICS je odpovědí globálního Jihu na skupinu západních průmyslových zemí G7.

Těchto summitů se obvykle účastní vedoucí představitelé pěti zemí. Pokud dostane pozvání, Macron – jehož osobní zapojení do francouzské zahraniční politiky dosáhlo od začátku ruské války na Ukrajině nových výšin (to se zdá, že Politicko.eu. hodnotí velmi nadneseně, ale budiž) – by byl prvním západním vůdcem, který by se zúčastnil.

Na stejné tiskové konferenci v pondělí jihoafrický ministr řekl, že pozvání nebylo smeteno ze stolu, ale že konečné rozhodnutí leží na prezidentovi Cyrilu Ramaphosovi jako předsedovi příštího zasedání. (My ovšem víme, že Ramaphosa měl i obsáhlé jednání s Putinem a že bez jeho souhlasu, plnohodnotná účast Macrona by byla nepravděpodobná) víme.

"Pokud by se to stalo, byla by to inovace v rámci současného modelu účasti BRICS, ale mohlo by to rozšířit globální dosah fóra BRICS," řekl Pandorová.

Téma by mohlo být diskutováno Ramaphosou a Macronem koncem tohoto týdne, protože oba vůdci budou v Paříži na summitu o novém globálním finančním paktu.

Je vidět, že oba pánové aktivně přebírají pokus zlomit Rusko, což se zatím nepodařilo Bidenově administrativě. Zda jim to vyjde či nevyjde, teprve  uvidíme. Stojí za pozornost , že se zásadně soustřeďují na politické představitele uskupení BRICS (Lula-Brazílie, Xi Čína,, Ramaphosa JAR). V Česku tyto okolnosti zcela zapadají. Naši současní politici pětikoalice, ale i ANO,  možná ani neví, co to je BRICS a už nikdo z nich nechápe dosah změn, které svět v současné době podstoupil.

Mimochodem, což už je trochu, ale jen trochu  mimo charakter tohoto článku, Bidenova administrativa měla uzavřít tajnou dohodu s Iránem – strategickým partnerem Ruska a dalším adeptem na členství v BRICS na zmírnění některých sankcí, která by díky své utajené exkluzivitě, podle amerických úředníků nemusela vyžadovat ani schválení amerického Kongresu .

A ještě jedna poznámka: Nemělo by zapadnout, že západní mainstream šířil téze a naprosté izolaci Ruska. Zjevně to je nesmysl.  Nyní se tedy snaží naopak ruské zapojení do mezinárodních vztahů mimo rámec Západu umenšit, protože během této války naopak pro globální jih je Rusko vnímáno vedle ekonomického giganta Číny jako tvrdý – vojenský bojovník proti arogantní dominanci Západu, kterou dnešní bidenovský Západ, oproti ještě nedávné minulosti – například za Obamy či Trumpa znovu dává najevo a tím i dráždí.

Přeji pěkný den, přátelé.

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.