Otevřený dopis Karlu Schwarzenbergovi

9.11.2010 13:50
Občané pro občany zveřejnili otevřený dopis Karlu Schwarzenbergovi, ve kterém jej žádají, aby rozptýlil obavy o důvěryhodnost vlády, která před volbami prezentovala jako svou významnou prioritu boj s korupcí. Do 6. listopadu 2010 vyjádřilo souhlas s tímto dopisem už 272 občanů.

Vážený pane Schwarzenbergu,

u české veřejnosti jste se donedávna oprávněně těšil značné důvěře a úctě, pocházející zejména z doby Vaší podpory domácího protikomunistického disentu a prvních roků naší obnovené demokracie. Respekt k Vaší zásadovosti posílila před několika lety rovněž Vaše obava o důvěryhodnost vlády a zadání soukromého auditu majetkových poměrů ministra Jiřího Čunka americké detektivní agentuře Kroll, zejména pak to, že s výsledkem auditu jste spojil své další setrvání ve vládě.
 
Vaše renomé však pro značnou část občanů vážně narušilo angažmá v nové politické straně TOP 09, jíž jste sice předsedou, ale kterou projektoval, založil a podle mínění mnohých ve skutečnosti řídí její místopředseda Miroslav Kalousek. Právě jeho osoba je již delší dobu spojena s řadou nejasností a podezření, která jistě znáte.
 
Žádáme Vás proto, abyste i majetkové poměry současného ministra financí podrobil stejnému zkoumání a zadal na jeho osobu stejný audit detektivní agentuře. Existuje pro to více důvodů než v případu J. Čunka. M. Kalousek je také členem stejné vlády jako Vy, navíc je vaše spojení mnohem těsnější, neboť jste oba členy stejné strany. V jeho kauzách se jedná o částky řádově mnohem vyšší a souvislosti jsou mnohem závažnější.
 
Doporučujeme, aby se audit detektivů, stejně jako v prvním případě, soustředil na jednu kauzu a zároveň měl záběr celkového víceletého působení M. Kalouska. Přednostní pozornosti doporučujeme kauzu, jak rodina Kalouskových získala za 6,5 milionu korun byt na pražském Veleslavíně. Zásadní je přitom zjištění renomované novinářsky Sabiny Slonkové z roku 2005, že počátečním majitelem bytu byl Richard Háva, majitel nejbohatší zbrojařské firmy, se kterou byly v době, kdy byl náměstkem ministra obrany M. Kalousek, uzavírány významné zbrojní zakázky.
 
Neměl byste se, stejně jako v případu J. Čunka, smířit s tím, že výsledky policejního vyšetřování nevedly k obvinění a případ byl na pokyn státního zástupce odložen.
 
Upozorňujeme na podstatný rozdíl v obou výsledných verdiktech: v prvním byl případ odložen, protože státní zástupce kontatoval, že „ke spáchání trestného činu nedošlo“ zatímco v případu bytu M. Kalouska uvedl, že „podezření z trestného činu nebylo prokázáno“, což vůbec nevylučuje možnost, že k němu došlo.
 
Na základě výsledků vyšetřování případu J. Čunka světově renomovanými detektivy a auditory jste po jejich zveřejnění ve vládě zůstal, čímž jste dal najevo, že se podezření z korupce neprokázalo. Stejnou službu může podobný audit v případu M. Kalouska prokázat nejen jemu a vládě, ale i vaší straně a Vám osobně.
 
Berte prosím náš dopis jako výraz obavy o důvěryhodnost vlády, která má jako svou významnou prioritu boj s korupcí. Tyto obavy můžete účinně rozptýlit právě Vy.
 
Děkujeme za Vaši pozornost. 
 
Ing. Vladimír Derner, Třebechovice pod Orebem
Michal Dvořák, Praha 10
Mgr. Miroslava Homolová, Poděbrady
PaedDr. Vladislava Rattayová, Praha 6
Václav Žáček , Moravská Třebová 
  
Souhlas s dopisem můžete vyjádřit na http://dopis-schwarz.webnode.cz/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.