Že by jeden z dalších vykonstruovaných procesů „na zakázku“?
Před pár měsíci prošla tiskem: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-policie-obvinila-podnikatele-svetlika-z-kraceni-dani-249492, a taktéž i televizí - programem „ČT Reportéři“ (29. dubna – Reportéři ČT | Česká televize (ceskatelevize.cz)informace o policejním stíhání majitele firmy Vítkovice a.s. pana Ing. Jana Světlíka z podezření, že, údajně vyváděl peníze z jedné z firem patřících dříve do holdingu Vítkovice a.s.. K uvedenému vyvádění peněz, a nebo jinak řečeno krácení daní, mělo dojít u firmy Vítkovice Heavy Machinery a.s. prostřednictvím vyplácení neoprávněných provizí pro švýcarskou firmu Towit, kdy ke snižování základu pro odvod daní mělo údajně docházet v průběhu let 2009 až 2013.
O zahájení vyšetřování policií nějakých těch tzv. daňových úniků u firem z holdingu Vítkovice a.s. jsem četl již před možná 8 lety, a to jednak v nactiutrhačském webovém plátku „Pravda o Světlíkovi“, který měl za cíl špinit majitele firmy Vítkovice a.s. pana Jana Světlíka, a to za každé situace, at´ majitel Vítkovic udělal to a nebo ono, tak tato stránka na něho kydala špínu. A pak se taktéž psalo o vyšetřování majitele Vítkovice a.s. Jana Světlíka z daňového úniku v roce 2018 v novinách E 15 viz zde:
https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/policie-vysetruje-firmy-miliardare-svetlika-1351706
Policejní vyšetřování za daňové úniky se týkalo nejen firmy Vítkovice Heavy Machinery, ale proslýchalo se, že policie prověřuje taktéž další firmu v rámci vítkovického holdingu, a to Vítkovice Power Engineering a.s., která byla generálním dodavatelem nechvalně známe elektrárny Adularya pro tureckého investora Naksan Holding.
Musím však říci hned na úvod, že jsem nikdy nevěřil, že by tato policejní akce proti majiteli holdingu Vítkovice a.s. Janu Světlíkovi týkající se firmy Vítkovice Heavy Machinery byla opodstatněnou. Vždy jsem měl pocit a chápal jsem tyto policejní aktivity prověřování daňových úniků v podnicích holdingu Vítkovice jako uměle vyvolanou nepřátelskou aktivitu někoho z politických kruhů, který se chce mstít třeba za Světlíkovu politickou orientaci a ten zkrátka zařídil, že se pan Jan Světlík dostal do zorného pole policie. Mohl to být ale i někdo z prostředí podniku Vítkovice, kdo má dlouhé prsty k politikům a policii.
Druhým důvodem, proč jsem jaksi nevěřil, že k tomuto nelegálnímu vyvádění peněz z firmy Vítkovice Heavy Machinery docházelo, bylo to, že jsem měl dojem, že cílem těchto uměle vytvořených fiktivních daňových kauz bylo jen odklánět pozornost od daleko závažnější kauzy, a to od zmařeného projektu výstavby elektrárny ADULARYA v Turecku.
Těch lidí z prostředí Vítkovic, co mohli mít důvod se mstít majiteli firmy Vítkovice a.s., nebylo zrovna málo, poněvadž majitel firmy Vítkovice a.s. Jan Světlík si k lidem ve vedení svých podniků příliš nebral servítky a byl schopen odvolávat vedoucí pracovníky v dceřiných společnostech na hodinové bázi. A na takovéto rychlé sesazení z funkce lidé samozřejmě nezapomínají.
A nemohu také opomenout nezmínit třetí důvod, který může být ovlivněn i mojí subjektivitou, no nešť, a to, jak jsem měl možnost pana Světlíka poznat, tak si nemyslím, že by byl pan Světlík podváděl stát tak primitivním způsobem. Měl jsem možnost poznat pana Jana Světlíka a zde mi říká moje intuice, že toto není styl pana Světlíka podvádět na daních, on byl jiná klasa.
Celý tento humbuk kolem tzv. vyvádění peněz z podniku Vítkovice Heavy Machinery mi tak nějak napovídá o nějaké té lumpárně v pozadí. Jen doplním, že o likvidaci slavného výrobce ušlechtilých oceli Vítkovice Heavy Machinery se přičinil nejen projekt Adularya, ale taktéž zahraniční banky alokované na českém trhu, které slíbily zajistit financování provozu této firmy a přes poskytnutý slib se zachovaly, no západně, to je, od slibu nečestně odstoupily – viz článek:
https://archiv.ihned.cz/c1-66033330-vitkovice-nad-propasti-cast-firmy-zkrachovala-druha-hleda-partnera-muzou-za-to-banky-ktere-si-stahly-penize-rika-svetlik
A nyní popíši ty podivnosti, které mi napovídají, že v případě údajného vyvádění peněz z firmy Vítkovice Heavy Machinery se jedná o vytvoření kauzy „na zakázku“.
Když jsem analyzoval zmařený projekt elektrárny Adularya do všech jeho podivností a pochybných zákoutí, tak jsem přišel na jeden podvod, kterým byl poškozen podnik Vítkovice Power Engineering o částku 18 milionů korun. Zkrátka se objednalo zařízení dodávané od firmy ČKD Praha DIZ, které bylo již jednou objednáno, takže se dodatečně navýšila kontraktační cena zakázky mezi Vítkovice Power Engineering a ČKD Praha DIZ o 18 milionů korun. K tomuto dodatečnému neoprávněnému navýšení hodnoty zakázky mezi Vítkovice Power Engineering a ČKD Praha DIZ došlo v roce 2013.
U firmy, která pak nedokončila projekt elektrárny Adularya díky tomu, že finančně zbankrotovala a zanechala po sobě ránu pro státní rozpočet ve výši 14 miliard korun, to je zajisté závažná věc, po které by vyšetřovatelé měli přece jít.
Pokud se nemýlím, tak policie prověřovala, jakým způsobem došlo k finančnímu pádu firmy Vítkovice Power Engineering, a já policii v té době poskytl informace o tomto vyvedení peněz z firmy Vítkovice Power Engineering ve prospěch firmy ČKD Praha DIZ. Obstaral jsem dokonce veškerá svědectví od do věci zapojených dalších dodavatelů, a tato svědectví naprosto bez jakýchkoliv pochybností prokazovala, že tu k vyvádění peněz z podniku Vítkovice Power Engineering ve prospěch ČKD Praha DIZ došlo. A dovedete si představit, že i když ten můj podnět k vyšetřování byl učiněn formou trestního oznámení na neznámého pachatele, tak že s tím policie nic neudělala?
Závěr policejního vyšetřování byl, že se nepodařilo prokázat, že by se někdo na tomto případu vyvedených 18 milionů Kč obohatil. Ale zeptám se takto, okrást majitele Vítkovice Power Engineering o 18 milionů korun, to snad není trestný čin? A já jsem samozřejmě protestoval proti tomuto závěru vyšetřování i na dozorující státní orgán na Vrchní státní zastupitelství v Olomouc, ale nebylo mi to nic platné. Nezdá se vám podivné, že já nahlásím nezpochybnitelné okradení majitele firmy Vítkovice Power Engineering pana Jan Světlíka o 18 milionů korun a případ vyšumí do ztracena?
Takže policie vyšetřuje ve stejném časovém období jednak případ, kdy si údajně snížil majitel Vítkovice Heavy Machinery Power základ pro odvod daně u firmy Vítkovice Heavy Machinery o nějakou mně neznámou částku přes švýcarskou firmu Towid, a ve stejném časovém období dojde k situaci, kdy někdo „iniciativně“ sníží daňový základ firmy Vítkovice Power Engineering o 18 milionů Kč, a policie na tom nevidí nic trestného? Zde o tom navýšení kontraktační ceny mezi Vítkovice Power Engineering a ČKD Praha DIZ neměl zajisté majitel firmy pan Světlík žádné povědomí.
Tady logicky, když někdo navýší náklady podniku o částky 18 milionů Kč, tak tím snad nesníží zisk podniku a tím i daňovou základnu pro odvod daně státu? A ejhle, policii na této druhé transakci snížení základu pro odvod daní nenachází nic, co by bylo třeba stíhát.
Neodpustím si nevzpomenout v této souvislosti na případ elektrárny Adularya, kde já čekám nyní na moje předvolání na Obvodní soud pro Prahu 4, kde budu s nejvyšší pravděpodobností žalován za údajnou vědomou dezinformaci, kterou jsem prý já způsobil nějakou duševní újmu policejnímu vyšetřovateli kauzy Adularya. Není to snad důvod tyto dva případy, jak postavit na pranýř systém spravedlnosti, jak probíhá zde pod touto Fialovou vládou? Chodil jsem totiž protestovat před budovu Obvodního soudu pro Prahu 4 proti vykonstruovaným soudním řízením s učitelkou Bednářovou a Čermákem a Tušlem a za krátký čas budu ve stejné budově souzen i já za vykonstruovaný případ dezinformace.
Na jedné straně škoda 14 miliard korun a i přes moje podrobné zmapování všech podezřelých rozhodnutí ve vedení firmy Vítkovice Power Engineering, tak vyšetřovatel od policie nezavolal k výslechu ani mé svědky a ani nikoho, kdo tato podezřelá rozhodnutí přijal, aby něco vysvětlil, ale na druhé straně žaloval vyšetřovatel mě, že jsem mu údajně způsobil nějakou morální újmu.
Takže díky tomuto vyšetřovateli nemuseli pracovníci z vedení Vítkovice Power Engineering jít ani k výslechu a něco tam zdůvodňovat, a mně, který se 6 let intenzivně věnuje tomu, abych donutil policii tento případ vyšetřovat, tak jsem vyšetřován policií a budu zřejmě obviněn z podání údajné dezinformace a předvolán k soudu, aby se mi tato Fialova vláda mohla pomstít za ty moje hodiny prostáté před Úřadem vlády a strávené na Malostranském náměstí u Parlamentu s transparentem, že Fialova vláda kryje korupci za 14 miliard korun.
Kdyby policie raději místo toho, aby perzekuovala pana Jana Světlíka kvůli nějakému vyvádění peněz z firmy Vítkovice Heavy Machinery, se ho raději zeptala, proč dopustil, aby se ve vedení Vítkovice Power Engineering hrála rok blamáž o tzv. vině nekontraktzačního složení uhlí na špatnou funkčnost kotlů na projektu Adularya, kdy k tomuto tvrzení vedení firmy Vítkovice Power Engineering nemělo žádné důkazy, tak tato jeho informace by měla nějaký užitek. Odpověď pana Světlíka na tyto otázky by pomohla odhalit, co se odehrávalo v pozadí onoho roku 2016, kdy bylo žádoucí reklamovat vadné kotle dodané rakouskou firmou Andritz u tohoto dodavatele a ona se ve vedení Vítkovice Power Engineering hrála místo toho komedie na zlé uhlí a hodný kotel.
Jen pro doplnění, firma ČKD Praha DIZ taktéž zbankrotovala v roce 2016 a její vedení čelí v současnosti soudnímu řízení za daňové úniky. To jsme tu snad v Chicagu 30. let minulého století a policie tu neumí nic jiného, než stíhat za daňové úniky? Tedy, pardon, umí, má ještě v repertoáru druhý kousek, a to je stíhání sviní za dezinformace, a tam spadám zase já.
Pokud tedy před nějakým časem tu šla na alternativních webech diskuse, zdali je možno si objednat v této republice soudní stíhání na někoho „nepohodlného“, tak tu máte dva názorné případy takovéhoto činění. Na jedná straně majitele firmy Vítkovice a.s. pana Jana Světlíka, a na druhé straně já za projekt Adularya. Oba dva jsme perzekuování současnými orgány činnými v trestním řízení, a jaký ještě jasnější příklad o dvojí morálce trestněprávních orgánů v této zemi chcete, vážení, předložit?
Celý tento systém „zakázkového krejčovství“, jak bych současný trestněprávní systém v ČR nazval, stojí na ohebné páteři vyšetřovatelů, státních zástupců a soudců, kteří se neumí postavit tomu, když po nich jejich nadřízení žádají něco, co by se mělo příčit morálním principům charakterního člověka.
Stále si pamatuji, jak mi jednou jeden policista před posledními parlamentními volbami v roce 2021 říká u stánku Přísahy, že každý, který měl trochu charakter u policie, tak už u policie dávno nedělá a dodal, a na konci tohoto měsíce odcházím od policie i já. Není to výrazem morální degradace celého tohoto systému tzv. práva a spravedlnosti v této zemi?
Já když si dám dohromady veškeré podezřelé okolnosti kolem projektu Adularye, a k tomu přidám tuto snahu české policie, jak nachytat pana Světlíka na nějakých těch únicích na daních, tak mi z toho vychází jen jedno vysvětlení, že si tu někdo za scénou vodí trestněprávní orgány této země jako loutky na niti.
Ale abych skončil optimisticky, nedávno jsem jednoho charakterního policisty přece jen potkal, že by snad poslední Mohykán?
Miroslav Kelnar
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 652x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.